Počty žáků s pozitivním testem podle epidemiologa Smejkala zřejmě porostou

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

Žáci prvního stupně základních škol, kteří se do tříd vrátili v pondělí, musí dvakrát týdně podstoupit antigenní test na nový koronavirus. Z 610.000 testů provedených tento týden, bylo pozitivních 302, tedy asi 0,6 promile, oznámil dnes ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

"Záchyt je opravdu malý," potvrdil Smejkal. Je ale přesvědčený, že množství odhalených případů ve školách stoupne podobně, jako tomu podle něj bylo v Rakousku. Současná velmi nízká čísla jsou podle Smejkala důsledkem toho, že děti do škol přišly z bezpečného prostředí domova. Při pobytu v rizikovějším prostředí škol ale může počet nakažených začít růst. "Proto si musíme pár týdnů počkat," doplnil epidemiolog

Dalším faktorem, proč je počet žáků s odhalenou infekcí tak nízký, je podle Smejkala zvolená metoda testování. "Při správném odběru z nosu jsou antigenní testy dobré. Ale v těch školách jsou problematické právě proto, že ten odběr nemůžete provést tak důkladně," vysvětlil. Bylo by proto podle něj lepší využívat pro testování ve školách citlivější PCR testy.

Při otevírání škol pro další žáky a studenty by podle Smejkala bylo dobré zachovat rotační způsob výuky, kdy se třídy ve škole střídají. "Je to opravdu bezpečnější, jakkoliv se to spoustě lidí nelíbí," řekl Smejkal Frekvenci 1. A dodal, že rotační výuku považuje za možná důležitější opatření než testování.

Podle Smejkalova odhadu by se v květnu do tříd mohli vrátit i studenti středních škol. Bude ale záležet na tom, jak se budou vyvíjet data o epidemii v Česku. V červnu už podle něj budou povoleny venkovní sporty a koncerty i restaurační zahrádky.

O tom, že prioritou pro případné další uvolnění protiepidemických opatření budou školy, dnes před novináři hovořil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Uvažuje také o rozšíření možností pro sportovní aktivity, což ale nedoporučují epidemiologové. Arenberger řekl, že pandemii koronaviru bude možné považovat za stabilizovanou, až bude denně přibývat asi 100 případů na 100.000 obyvatel, přičemž nyní hodnoty dosahují zhruba trojnásobku.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy