Polovině Čechů se dle průzkumu zhoršil zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav proto, že neřešili potíže s lékařem. Stejný podíl uvádí zhoršení vinou následků covidové nákazy a 58 procent viní odkládání plánovaných zdravotních výkonů.

Ministerstvo dnes výsledky průzkumu mezi více než 1000 respondenty představilo na tiskové konferenci. Dopady potvrzuje i šetření mezi praktickými lékaři.

Podle praktických lékařů téměř každý třetí člověk snížil v době epidemie počet návštěv u lékaře. Podle průzkumu to kvůli strachu z nákazy udělalo až 73 procent lidí. Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že loni meziročně poklesl počet preventivních prohlídek u praktických lékařů pro dospělé zhruba o 15 procent. U preventivní péče o děti ale pokles prakticky nenastal. Přitom zhruba třetina lidí na preventivní prohlídky nechodila ani před epidemií.

Dvě třetiny praktických lékařů se domnívají, že odložená prohlídka v době epidemie vedla k vážnému zhoršení zdravotního stavu některého z jejich pacientů. U deseti procent lékařů to byl problém až u čtvrtiny nemocných. Důvodem zhoršení stavu pacientů může být podle lékařů také neaktivita a stres, nejistá situace a lockdown. Zhruba o třetinu v současné době podle nich narostl počet nových případů cukrovky, srdečních, onkologických onemocnění, ale i psychologických potíží.

"Díky pravidelným preventivním prohlídkám dokáže lékař odhalit vážná onemocnění v raných stadiích, nebo dokonce jejich vzniku zabránit. Během času vyhrazeném na preventivní prohlídku se může pacientovi maximálně věnovat a zamyslet se nad jeho zdravotním stavem komplexněji než to umožňuje běžná návštěva ordinace. Je to vlastně taková inventura zdravotního stavu pacienta," uvedl v tiskové zprávě předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Na preventivní prohlídku u praktického lékaře mají lidé nárok jednou za dva roky, u zubaře dvakrát za rok a ženy u gynekologa jednou za rok. Se stoupajícím věkem roste počet pravidelných preventivních vyšetření, která mají lidé zdravotní pojišťovnou hrazená, například zjištění hladiny cukru nebo tuku v krvi, funkce ledvin nebo vyšetření EKG. Ženy mají od patnácti let každý rok nárok na prevenci rakoviny děložního hrdla a od 45 let na vyšetření k odhalení rakoviny prsu jednou za dva roky. Od 50 let věku je u žen i u mužů zdarma vyšetření k prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Více než čtvrtina Čechů přitom chodí na preventivní prohlídky nepravidelně a každý desátý řeší pouze akutní zdravotní potíže a prevenci neřeší. Méně často chodí na prohlídky muži než ženy. Podle průzkumu je nepovažuje za důležité téměř polovina lidí od 27 do 44 let.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři zdraví průzkumy

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy