Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často nemají

V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují. ČTK to dnes při návštěvě Masarykovy univerzity v Brně řekl plastický chirurg Bohdan Pomahač, který působí čtvrt století ve Spojených státech amerických.

Bohdan Pomahač, český plastický chirurg, který vedl tým provádějící první úplnou transplantaci obličeje ve Spojených státech amerických, která byla zároveň celosvětově teprve třetí.

Podle něj lidé v USA často nejdou k lékaři, protože je to drahé. V USA zažil i pandemii koronaviru, která podle něj nikde na světě nebyla ideální. Za nejdůležitější považuje očkování proti covidu.

Pomahač přijel do Brna na kongres plastických chirurgů Visegrádské skupiny. Na univerzitě měl přednášky a navštívil simulační centrum. "Podle toho, co jsem pochopil, je toto simulační centrum jedno z nejlepších v Evropě. My máme simulační centrum v rámci nemocnice, které je menší a není tak kvalitně integrované z hlediska všech částí péče o pacienta," uvedl Pomahač, který působil jako profesor na Harvardově univerzitě v Bostonu a jako šéf transplantačního oddělení jedné z nemocnic spadajících pod Harvard. Letos v březnu oznámil, že povede oddělení plastické chirurgie na lékařské fakultě prestižní Yaleovy univerzity.

Podle Pomahače jsou rozdíly mezi českým a americkým zdravotnictvím obrovské z hlediska financování nemocnic, pojištění i péče. "Vychází to z jiných základů. Neřekl bych, že jedna nebo druhá varianta je ideální, to neví nikdo na světě. Ale podle toho, co jsem schopen posoudit, tak tady se poskytuje velmi kvalitní péče a je velice dostupná," uvedl Pomahač k českému zdravotnictví.

V USA je to podle něj jiné. "Lidé tam nejdou k lékaři, protože je to drahé. Mají sice pojištění, ale jsou velké příplatky. A do nedávna ani nemuseli mít pojištění a stále se najdou takoví, kteří ho nemají," řekl Pomahač. Za důležitou považuje v ČR nejen lékařskou, ale i preventivní péči. "Z populačního hlediska je to nejdůležitější. Toho v USA vůbec nevyužívají. Takže ta dostupnost, že tady mohou lidé k lékaři, dostávají léčebnou i preventivní péči, to je velká výhoda, což si myslím, že lidé někdy ne úplně doceňují," řekl Pomahač.

Stejně jako všech lékařů se i jeho dotkla pandemie koronaviru. "Nevím o zemi, kde by jak vláda, tak lidé cítili, že všechno proběhlo ideálně. My jsme měli svoje problémy. V březnu 2020 přestaly na tři měsíce elektivní zákroky a nemohli jsme jako plastičtí chirurgové dělat nic kromě neodkladných zejména nádorových nebo traumatických operací," popsal plastický chirurg.

Podle něj má pandemie dopady do ekonomiky i duševního zdraví lidí. "Stále se hledá řešení. V USA někteří odmítají očkování a existují teorie, kterým věří. Nejdůležitější je proočkovat populaci i proti novým variantám, aby to do dvou tří let zmizelo," dodal Pomahač.

Padesátiletý rodák z Ostravy se do dějin medicíny zapsal před deseti lety, když jako třetí na světě a první ve Spojených státech transplantoval obličej. Náročný zákrok od té doby zopakoval desetkrát. Za práci dostal řadu ocenění včetně Medaile Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana.

Ve středu přibylo 5824 nakažených, roste počet pacientů v nemocnicích

28.10.2021 09:35 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 5824 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2550 více než před týdnem.…

Data ukazují, jak dobře chrání očkování proti covidu

27.10.2021 21:59 Aktualizováno Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti covidu-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz proti…

VZP podle Babiše pošle lidem nad 65 let dopis s výzvou k očkování

27.10.2021 18:52 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by měla poslat dopis s informacemi a výzvou k očkování lidem…

Pojišťovny dodají lékařům seznamy jejich neočkovaných pacientů

27.10.2021 16:05 Zdravotní pojišťovny pošlou praktických lékařům seznamy jejich pacientů, kteří nejsou očkovaní…

Tripartita nechce restrikce pro neočkované zaměstnance

27.10.2021 14:09 Aktualizováno Sociální partneři i zástupci vlády odmítli na dnešním mimořádném jednání tripartity uložení…

Počet nakažených skokově roste. Přibylo více než 6000 lidí s covidem

27.10.2021 09:47 Aktualizováno V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem.…

Koalice Spolu: Pojišťovny by kvůli očkování měly oslovit rizikové skupiny

26.10.2021 18:33 Pro zrychlení očkování proti covidu-19 by měly zdravotní pojišťovny rozeslat rizikovým skupinám…

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Související:

Právě se děje

reklama