Pomůcek proti koronaviru máme dostatek. "Krizaři" jsou připraveni, ujišťuje Hamáček

Česko má dostatek ochranných zdravotnických pomůcek proti šíření nemoci covid-19. Ve skladu ministerstva vnitra jsou zásoby na šest týdnů, další jsou v jednotlivých organizacích pod příslušnými ministerstvy. ČTK to dnes sdělil vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dostatek zásob potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"Současně Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dokončuje otevřená výběrová řízení. Má na vše nabídky, nyní je vyhodnocuje a během několika dní začíná nakupovat první produkty. V rámci SSHR se šlo maximálně transparentní cestou, předseda Švagr se drží přesně zákona a neztratil ani den," napsal Havlíček. "V pondělí na vládě představíme všechny současné zásoby, rozpracované dodávky a otevřená výběrová řízení," dodal.

ČR má dostatek ochranných zdravotnických pomůcek proti COVID-19. Ve skladu ministerstva vnitra jsou zásoby na 6 týdnů, další jsou v organizacích pod příslušnými ministerstvy. Paralelně běží výběrová řízení na železné zásoby pro hmotné rezervy. https://t.co/5nRvh94XXq

— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) July 24, 2020

"Ve skladu v Opočínku máme zásoby ochranných pomůcek na několik týdnů," napsal na svém twitterovém účtu Hamáček. Uvedl to po schůzce s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem (ANO). "Není sice žádný krizový stav, samosprávy ale musí vědět, že je ve štychu nenecháme," vzkázal Hamáček.

Sešel jsem se s hejtmanem Moravskoslezského kraje, abych se seznámil se situací v kraji. Není sice žádný krizový stav, samosprávy ale musí vědět, že je ve štychu nenecháme. Ve skladu v Opočínku máme zásoby ochranných pomůcek na několik týdnů, připraveni pomoct jsou i krizaři z MV

— Jan Hamáček (@jhamacek) July 24, 2020

Novinářům v Ostravě později Hamáček řekl, že ministerstvo má ve skladech přes 60 milionů roušek, deset milionů respirátorů a 30.000 celoobličejových masek s 300.000 filtry. "Vybavenost je podstatně lepší, než byla na začátku krize na jaře. Nicméně gró ochranných prostředků musí zajistit Státní hmotné rezervy," řekl Hamáček. Prostředky jsou podle něj schopné pokrýt první týdny při distribuci stejným příjemcům v obdobných objemech jako během nouzového stavu, kdyby nastala druhá vlna pandemie v rozměrech jako na jaře.

Vnitro na dotaz ČTK doplnilo, že má ve skladech 67,4 milionu roušek, 10,6 milionu respirátorů, 9,5 milionu ochranných rukavic, 595.000 ochranných brýlí, 522.000 ochranných obleků, 298.000 štítů, 265.000 filtrů P3, 28.000 masek CM-6 a 11.000 návleků na obuv. Očekává ještě zásilku 900.000 respirátorů.

Ministerstvo zdravotnictví přímo zásoby ochranných prostředků nepořizuje, nařídilo je ale vytvořit svým nemocnicím. "Nemocnice přímo řízené ministerstvem byly vyzvány, aby si vytvořily zásoby ochranných prostředků, dezinfekčních prostředků a dalšího nezbytného vybavení, a to nejméně v rozsahu jejich měsíční spotřeby v době trvání nouzového stavu nebo vyšší," řekl na dotaz ČTK Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.

Předseda SSHR Pavel Švagr dnes ČTK potvrdil, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku, už dříve ale vypsala tendry na doplnění zásob. Před první vlnou pandemie bylo v nouzových zásobách podle informací ČTK pouze 10.000 respirátorů FFP3, 10.000 ochranných obleků, brýlí a rukavic a desítky izolačních bioboxů.

Plánované nákupy jsou objemově daleko větší, podle Švagra některé brzdí ustanovení zákona o veřejných zakázkách. "Velká část uchazečů neměla nebo nemá zkušenosti s otevřeným výběrovým řízením, a to nás stojí cenný čas. Pak dochází ke zdržení kvůli tomu, že firma nepředloží všechny požadované dokumenty a musíme je zpětně po ní požadovat," řekl dnes ČTK Švagr.

Správa rezerv vypsala v polovině června tendry na dodání 11 typů ochranných pomůcek. Celkem šlo o 35 dílčích částí, na které přišlo zhruba 190 nabídek. Tendry správa vypsala mimo jiné na dodávky respirátorů typu FFP2 a FFP3, filtrů do respirátorů FFP3, roušek, ochranných brýlí, štítů, návleků na obuv, rukavic nebo čepic. Před podpisem je podle něj první část. Konkrétně jde o dodání 2800 filtrů do respirátorů FFP3, zhruba 356.000 návleků na obuv, 200.000 výtěrových setů a část dodávky vyšetřovacích rukavic - asi 2,4 milionu kusů.

Kromě SSHR vypsalo tendry na nákup ochranných pomůcek do rezerv také ministerstvo vnitra (MV). Také ony jsou nyní ve fázi vyhodnocování. Ve skladech správy jsou pak podle Švagra zásoby z první vlny pandemie. Patří ale ministerstvu zdravotnictví a do státních rezerv se tak nepočítají. "Veškeré naše zásoby byly vyčerpány v koronavirové krizi," dodal.

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR dnes uvedla, že vyhodnocení státních výběrových řízení na respirátory a roušky vázne. Například ministerstvo vnitra podle ní dosud nevyhlásilo vítěze tendru na ochranné zdravotnické pomůcky z poloviny května.

"Máme zájem o dodání roušek i respirátorů státu a s napětím čekáme, zda uspějeme. Potřebujeme to vědět co nejdříve, protože máme řadu dalších zakázek. Ať bude výsledek soutěže jakýkoliv, rychlost sdělení je důležitá," řekl generální ředitel nanotechnologické společnosti SPUR Tomáš Dudák.

Vláda v polovině května oznámila, že koupí do strategických zásob státu pro další možnou krizi miliony ochranných zdravotnických pomůcek za 3,7 miliardy korun. Zásoby by ministerstvům, jejich podřízeným a organizačním složkám a také krajům měly vydržet na dva měsíce.

Související

Martin Kupka

Kupkovi by se líbil Korčok. Havlíček preferuje Pellegriniho, přeje si ho i Babiš

Exministr zahraničí Ivan Korčok i předseda parlamentu Peter Pellegrini jako postupující do druhého kola volby slovenského prezidenta mají podporovatele mezi osobnostmi české politické scény. Korčoka v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce podpořil ministr dopravy Martin Kupka (ODS), Pellegriniho zase opoziční poslanec Karel Pavlíček (ANO).

Více souvisejících

Karel Havlíček Jan Hamáček Státní hmotné rezervy (SSHR) Ivo Vondrák (hejtman) Moravskoslezský kraj Ministerstvo vnitra ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy