Praha spustila web pro zájemce o testy na covid. Zjednoduší lidem život, říká Hřib

Pražský magistrát spustil web, kde se zájemci o testy na covid-19 dozví o nejbližších volných termínech testování na pražských odběrových místech. Informoval o tom dnes mluvčí Prahy Vít Hofman. Web, který je propojen s rezervačními systémy jednotlivých míst, je určen pro zájemce o testování se žádankou i pro samoplátce. Postupně se do něj zapojí další místa v Praze i ve Středočeském kraji.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Stránky fungují na doméně covid.praha.eu, lidé se na nich dozví také cenu testování a u vybraných míst i průměrnou čekací dobu. "Od dnešního dne se s dodáváním dat zapojí první dvě odběrová místa. Od příštího týdne se přidají další. Věřím, že Pražanům tento web, ze kterého se mohou na testy pohodlně registrovat, zjednoduší už tak náročnou životní situaci, ve které se nyní mnozí nachází," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Magistrát zároveň pracuje na otevření dalších odběrových míst, jedno začalo fungovat ve čtvrtek v městské poliklinice ve Spálené ulici. "Na začátku příštího týdne bude znovu spuštěno drive-in testovací místo na Výstavišti v Holešovicích. Další odběrová místa jsou v různé fázi přípravy na jednotlivých městských částech, které rovněž usilují o posílení odběrové kapacity," uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Praha je epidemiologicky nejvíce zasaženým regionem v republice. Ke čtvrtečním 18:00 přibylo podle dat pražských hygieniků za 24 hodin 529 zjištěných případů nemoci covid-19, ve středu to bylo ve stejném časovém intervalu 587 případů.

Nejvyšší denní nárůst od začátku března, kdy se v Česku objevili první nakažení, byl v Praze minulý čtvrtek, a to 601 případů. Od začátku epidemie bylo v Praze podle hygieniků zaznamenáno 13.582 případů covidu-19, zemřelých s nemocí je evidováno 124. Aktuálně nemocných bylo ve čtvrtek večer 6562.

V Praze a středních Čechách, které jsou epidemií covidu-19 nejvíce postiženými regiony, budou hygienici znovu stíhat zavolat kontaktům nakažených do 48 hodin. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Hygienické stanice si v září stěžovaly, že kvůli vysokému nárůstu nových případů nestíhají všechny kontaktovat včas. V posledních dnech byly jejich kapacity posíleny a podle Prymuly je další posílení ještě v plánu.

"Zejména v Praze a ve Středočeském kraji došlo k poměrně významnému zpoždění v trasování. Zpoždění bylo takové, že dnes už není úplně smysluplné ty kontakty zpětně dohledávat v té intenzitě jako standardně," řekl ministr. Podle něj bude hygiena pozitivně testovaného kontaktovat, zda měl nakažený příznaky nebo jestli neonemocněl některý z jeho kontaktů. Nebudou se dohledávat jejich bezpříznakové kontakty.

"V této době se odstartovává systém, kdy by opravdu všichni měli být trasováni během 48 hodin, proto jsou tam ty posilové kapacity," uvedl. Nabídky jsou podle Prymuly z různých resortů a systém bude dál posilovaný.

Ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová tento týden novinářům řekla, že kromě domácnosti nebo zaměstnání se zdroje nákazy nedaří v poslední době dohledat.

Pražská hygiena má podle Jágrové 160 odborných zaměstnanců, z nich 130 se podílí na trasování a ostatní zajišťují související agendu včetně vydávání karantén. S voláním kontaktům nakažených podle Jágrové pomáhají medici, tři desítky celníků, 30 zaměstnanců call centra bank. Ministerstvo zdravotnictví zřídilo call centrum, kde je asi 200 telefonistů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do večera přibylo 5474 nakažených. Podíl testovaných s covidem v neděli…

26.10.2020 19:13 Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku na počtu provedených testů v neděli dosáhl…

Jen do konce října bude kvůli covidu třeba dalších 7500 lůžek

26.10.2020 19:06 Do konce října by v Česku kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 mělo přibýt zhruba 6000 lůžek s…

Pražská nemocnice varuje: Lidé mohou dostat falešnou zprávu o testu na…

26.10.2020 18:43 Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) varuje před podvodnými textovými zprávami o výsledku…

Jak se šíří koronavirus mezi seniory? Denně se jich nakazí více než 1600

26.10.2020 18:34 Mezi nakaženými covidem-19 je v posledních dnech průměrně přes 1600 seniorů denně. Celkem jich bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama