Přebytky roušek mají být převedeny do skladů hmotných rezerv

Ochranných pomůcek proti koronaviru je podle vlády dostatek, některé úřady jich mají ale přebytek, jinde scházejí. Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním jednání kabinetu novinářům řekl, že ministerstva mají zásoby nad svou dvouměsíční potřebu převést účetně na Správu státních hmotných rezerv (SSHR).

"Množství ochranných pomůcek je už v tuto chvíli dostačující, i když stále soutěžíme," uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Úřady podle něj nyní shromažďují informace o zásobách po první vlně epidemie, co od té doby ještě přišlo a co dostala správa hmotných rezerv za úkol nakoupit.

"V této chvíli máme na skladech obrovské množství různých prostředků, například 70 milionů roušek, 11,7 milionu respirátorů FFP2, máme rukavice 14,5 milionu kusů," uvedl Babiš. Obavy, že SSHM nemá na skladě zboží označil premiér za neopodstatněné. "Protože zásoby máme úplně někde jinde. Domluvili jsme se dnes na tom, že resorty si ponechají dvouměsíční potřebu a všechno nad dvouměsíční potřebu převedou do SSHR. Zboží zůstane na místě," uvedl, uskuteční se podle něj pouze účetní operace.

Tato zásoba, na kterou se nebude sahat, má být železnou rezervou na dva měsíce pro celou republiku podle zkušeností a potřeb z první vlny koronaviru, řekl. Zásoby by měla správa získat do 30. srpna. Je ale podle premiéra třeba dokončit vypsané soutěže.

Vláda dnes projednala v této souvislosti analýzu ministerstva průmyslu a obchodu k možnosti zajištění 50 procent z požadovaného množství osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků. Další polovina celorepublikově požadovaného množství pak má být podle rozhodnutí vlády z května v SSHR.

Podle analýzy je v ČR deset výrobců roušek, jejichž výrobní kapacita je 22,6 milionu kusů měsíčně, tedy 84 procent požadovaného množství. V případě respirátorů FFP2 je v ČR pět výrobců s kapacitou 7,450 milionu kusů měsíčně. To je 98 procent požadovaného množství.

V případě respirátorů FFP 3 analýza MPO konstatuje, že v ČR je pět výrobců s kapacitou 2,18 milionu kusů měsíčně, tedy 200 procent požadovaného množství. V případě ochranných brýlí MPO uvedlo, že v ČR je jeden výrobce. Jeho výrobní kapacita je 400.000 kusů měsíčně, tedy devět procent požadovaného množství. Nulová kapacita výroby v ČR je u vyšetřovacích rukavic.

Nižší než požadovaná výrobní kapacita je také u ochranných obleků (čtyři procenta požadovaného množství), návleků na obuv (14 procent), zdravotních čepic (14 procent) a výtěrových testů (50 procent).

Na počátku koronavirové krize Česko trpělo nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek. Ministerstvo vnitra při centrálních nákupech koupilo ochranné pomůcky za 4,6 miliardy korun, ministerstvo zdravotnictví do skončení nouzového stavu 17. května koupilo pomůcky za 2,34 miliardy Kč. SSHR dokončuje otevřená výběrová řízení. Kromě SSHR vypsalo tendry na nákup ochranných pomůcek do rezerv také ministerstvo vnitra. Také ty jsou nyní ve fázi vyhodnocování.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 28 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy