Přebytky roušek mají být převedeny do skladů hmotných rezerv

Ochranných pomůcek proti koronaviru je podle vlády dostatek, některé úřady jich mají ale přebytek, jinde scházejí. Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním jednání kabinetu novinářům řekl, že ministerstva mají zásoby nad svou dvouměsíční potřebu převést účetně na Správu státních hmotných rezerv (SSHR).

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

"Množství ochranných pomůcek je už v tuto chvíli dostačující, i když stále soutěžíme," uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Úřady podle něj nyní shromažďují informace o zásobách po první vlně epidemie, co od té doby ještě přišlo a co dostala správa hmotných rezerv za úkol nakoupit.

"V této chvíli máme na skladech obrovské množství různých prostředků, například 70 milionů roušek, 11,7 milionu respirátorů FFP2, máme rukavice 14,5 milionu kusů," uvedl Babiš. Obavy, že SSHM nemá na skladě zboží označil premiér za neopodstatněné. "Protože zásoby máme úplně někde jinde. Domluvili jsme se dnes na tom, že resorty si ponechají dvouměsíční potřebu a všechno nad dvouměsíční potřebu převedou do SSHR. Zboží zůstane na místě," uvedl, uskuteční se podle něj pouze účetní operace.

Tato zásoba, na kterou se nebude sahat, má být železnou rezervou na dva měsíce pro celou republiku podle zkušeností a potřeb z první vlny koronaviru, řekl. Zásoby by měla správa získat do 30. srpna. Je ale podle premiéra třeba dokončit vypsané soutěže.

Vláda dnes projednala v této souvislosti analýzu ministerstva průmyslu a obchodu k možnosti zajištění 50 procent z požadovaného množství osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků. Další polovina celorepublikově požadovaného množství pak má být podle rozhodnutí vlády z května v SSHR.

Podle analýzy je v ČR deset výrobců roušek, jejichž výrobní kapacita je 22,6 milionu kusů měsíčně, tedy 84 procent požadovaného množství. V případě respirátorů FFP2 je v ČR pět výrobců s kapacitou 7,450 milionu kusů měsíčně. To je 98 procent požadovaného množství.

V případě respirátorů FFP 3 analýza MPO konstatuje, že v ČR je pět výrobců s kapacitou 2,18 milionu kusů měsíčně, tedy 200 procent požadovaného množství. V případě ochranných brýlí MPO uvedlo, že v ČR je jeden výrobce. Jeho výrobní kapacita je 400.000 kusů měsíčně, tedy devět procent požadovaného množství. Nulová kapacita výroby v ČR je u vyšetřovacích rukavic.

Nižší než požadovaná výrobní kapacita je také u ochranných obleků (čtyři procenta požadovaného množství), návleků na obuv (14 procent), zdravotních čepic (14 procent) a výtěrových testů (50 procent).

Na počátku koronavirové krize Česko trpělo nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek. Ministerstvo vnitra při centrálních nákupech koupilo ochranné pomůcky za 4,6 miliardy korun, ministerstvo zdravotnictví do skončení nouzového stavu 17. května koupilo pomůcky za 2,34 miliardy Kč. SSHR dokončuje otevřená výběrová řízení. Kromě SSHR vypsalo tendry na nákup ochranných pomůcek do rezerv také ministerstvo vnitra. Také ty jsou nyní ve fázi vyhodnocování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko…

12.08.2020 12:53 Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život…

V Moravskoslezském kraji přibylo 35 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla i…

12.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí.…

Nárůst případů covidu v ČR se v úterý zdvojnásobil, přibylo jich 288

12.08.2020 07:55 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama