Přibylo skoro 11.000 nově nakažených. V nemocnicích je přes 6400 lidí, tisícovka ve vážném stavu

Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu testy odhalily 10.967 nakažených, to je o zhruba 1500 méně než před týdnem. V nemocnicích bylo uplynulý den 6431 pacientů s covidem-19, z toho víc než tisíc ve vážném stavu.

Počet hospitalizovaných se oproti předchozím dnům, kdy se pohyboval kolem 7000, snížil. Oproti minulé sobotě je nicméně v nemocnicích o skoro 250 lidí víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Na 100.000 obyvatel za sedm dní připadá k dnešku 1096 potvrzených případů. Takzvané incidenční číslo v posledních dnech klesá, je také bezmála o sto nižší než minulou sobotu. Incidence klesla k dnešku ve všech krajích kromě Karlovarského, který je na tom ale stále relativně nejlépe. Na 100.000 obyvatel tam připadá 487 případů za posledních sedm dní. Nejhůře jsou na tom s incidencí přes 1400 kraje Zlínský a Olomoucký.

Nynější vývoj epidemie podle některých prognóz může znamenat počátek zpomaleného šíření nákazy, zátěž nemocnic ale zůstává dál enormní. Klíčovým ukazatelem je kromě obsazenosti nemocnic také pozitivita testů, která zůstává dál vysoká, ale už neroste. U lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího.

Mezitýdenní pokles nově zjištěných případů koronaviru zaznamenaly statistiky v tomto týdnu v úterý, čtvrtek, pátek i sobotu. Denní počty pozitivně testovaných dál zůstávají vysoké, dvakrát překročily 21.000.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo 2,24 milionu lidí, z nich 33.665 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně. Za tuto středu 1. prosince statistiky evidují podle aktualizovaných údajů 136 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíc za jeden den od začátku dubna.

Zbrzdit epidemii a zmírnit zátěž nemocnic má pomoci očkování včetně posilující dávky vakcíny, pro kterou si v Česku přišel už milion lidí - ale zdaleka ne všichni, kteří by mohli. Nárok na ni mají lidé půl roku po ukončené vakcinaci, lidé nad 60 let a chronicky nemocní už po pěti měsících. V současné době má třetí dávku 58,4 procenta lidí, kteří na ni mají nárok, uvedli na twitteru zástupci projektu Chytrá karanténa. Z těch, kterým je víc než 60 let, dostalo posilovací dávku 66 procent.

Od ledna se platnost očkovacích certifikátů proti covidu zkrátí na devět měsíců a pro prodloužení bude nutné se znovu očkovat.

V poslední době počty rozdaných dávek vakcíny stoupají, většina připadá právě na posilující dávky. V sobotu zdravotníci aplikovali 30.500 dávek vakcíny, o třetinu víc než před týdnem, z nich bylo víc než 25.000 posilujících. Dosud zdravotníci od konce loňského prosince podali 13,8 milionu dávek, dokončené očkování má v zemi s 10,7 milionu obyvatel okolo 6,4 milionu lidí. Očkovat se mohou zájemci od 12 let, v polovině prosince se otevře registrace i pro děti od pěti do 11 let. Bez očkování či dokladu o prodělané nemoci se dospělí nyní až na výjimky nedostanou například do restaurací, nemohou využít služby jako kadeřnictví nebo se kromě pracovních cest ubytovat.

Laboratoře v sobotu prověřily na přítomnost koronaviru podle průběžných údajů zhruba 65.000 PCR testů a přes 6000 antigenních, celkově méně než před týdnem. Týdenní průměr pozitivních testů se zhruba od poloviny listopadu pohybuje u diagnostických indikací kolem 35 procent, tedy u testů pro lidi s příznaky onemocnění. V případě epidemiologické indikace, kdy se testuje po rizikovém kontaktu, je to kolem 15 procent. U preventivního a plošného testování se covid prokáže u osmi procent vzorků.

 

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy