Covid-19: Stáří není jediný rizikový faktor. Restrikce mohou být i kontraproduktivní, varuje lékař

Koronavirus opět nabírá na síle a ve hře je vzhledem ke stále rostoucímu počtu nově nakažených a potenciálnímu riziku druhé vlny epidemie další zpřísňování opatření. Gastroenterolog Julius Špičák ale v souvislosti s tím varuje před možnými vedlejšími následky v podobě obezity, ischemických srdečních chorob, cévních mozkových příhod a cukrovky. Řešení by viděl v ošklivých obrázcích tlouštíku s rakovinou jater na potravinách s vysokou energetickou hodnotou podobně jako je tomu například u tabákových výrobků.

Zdraví, nadváha, hubnutí
doporučujeme

Podle lékaře z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který se specializuje na diagnostiku a léčbu onemocnění trávící soustavy, a který poskytl rozhovor CNN Prima, by se během pandemie covid-19 neměly opomíjet i sekundární dopady restrikcí a karantén.

Ty mohou spočívat právě v nadměrné váze způsobené nedostatečným pohybem a naopak zvýšenou konzumací tučných jídel. K tomu došlo například v donedávna nejvíce zasažené Itálii, kde lidé během dvouměsíční izolace přibrali nejméně dvě kila. 

Jiný kraj, jiný mrav v případě covid-19 neplatí?

"Pandemie je plná paradoxů,“ konstatoval gastroenterolog během rozhovoru pro CNN Prima. "Dodnes přesně nevíme, jak se virus šíří. A zejména proč se v některých oblastech pandemie vyvíjí skutečně nesmírně vážně až fatálně a v jiných je v podstatě nepozorovatelná," dodal.

Dále se odvolal na Španělsko, kde byl z nějaké neznámé příčiny průběh epidemie jiný, aniž by dokázal říct, proč. "Kvalita života ve Španělsku je vysoká, zdravotnictví perfektní, dcera pracuje v perfektní nemocnici. Není pro to vysvětlení. A žádné spekulace – očkování proti chřipce, očkování proti tuberkulóze – se nepotvrzují," nastínil Špičák.

Lékaře rovněž zarazilo, že různé politické systémy, až na naprosté výjimky, zareagovaly plus mínus stejně. Počáteční obavy mu sice přijdou legitimní, ale je potřeba více zapojit i zdravý selský rozum. Opatření v podobě karantény se totiž častokrát mohou míjet s účinkem a být v přímém důsledku dokonce i kontraproduktivní. 

Virus se stane neoddělitelnou součástí našich životů

"Nechal jsem si vytáhnout oficiální statistiky, o kolik poklesla operativa nádorů v oblasti břicha: v průběhu dubna šlo o nějakých 50 procent. Je jasné, že to nemohlo dobře dopadnout. A nefunguje to tak, že se nádory odoperují příští víkend, protože se prostě zdvojnásobí počet operací," informoval gastroenterolog o konkrétních případech.

"Zemětřesení může přijít taky na podzim, že jo,“ dodal v nadsázce vzhledem ke spekulacím o druhé vlně epidemie, která by mohla nastat na podzim, a odvolal se na profesora Žaloudíka potvrzujícího, že tu s námi koronavirus chtě nechtě bude, a že může být více či méně aktivní popřípadě zmutovaný do více či méně virulentnější podoby. Podtrženo sečteno tu s námi viry prostě jsou a jinak tomu nebude ani v případě toho nového, který svojí infekčností a schopností se rychle šířit dokázal ochromit snad celý svět. 

"U nás zemřelo přibližně 350 lidí, z toho 300 byli senioři, nepracující senioři,“ snažil se Špičák vysvětlit, proč je potřeba se zaměřovat hlavně na ohrožené skupiny, jelikož je u aktivních zaměstnanců riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19 velmi nízké, až nulové.

"Další zcela konkrétní údaje: 700 nakažených dětí, 20 hospitalizovaných, z toho polovina preventivně, a jenom jedna hospitalizace trvala deset dní,“ podotkl s poznámkou, že děti obecně vzato nespadají do rizikové skupiny. 

Ošklivé obrázky tlouštíků s nádorem jater na potravinách?

Špičák zároveň také ubezpečil, že samotné stáří nemusí být u aktivních a štíhlých seniorů vždy rizikovým faktorem. "Zásadním rizikovým faktorem jsou přidružené choroby, jejichž riziko s věkem pochopitelně narůstá: vysoký tlak, ischemická choroba srdeční, mozkové cévní poškození, diabetes,“ vysvětlil s dodatkem, že nebezpečí fibrózy plic je menší, než by býval byl očekával. 

Posléze se odvolal na rozsáhlou americkou studii, která ukázala, že je z hlediska průběhu nemoci covid-19 ze 40 % nejnebezpečnější nadměrná váha. "Na obezitu se samozřejmě většinou nabalují další přidružená onemocnění: takzvaný metabolický syndrom, diabetes, hypertenze. Tato riziková triáda hraje v naší civilizační oblastí zásadní význam," nechal se slyšet lékař.

Gastroenterolog v závěru ještě také upozornil, že se přejídání na rozdíl od kouření přeci jenom více toleruje, ačkoliv má téměř stejné fatální dopady. "Klidně řekneme: ‚To je silný kuřák, prokouří si plíce.‘ Ale o člověku s nadváhou se tímto způsobem nevyjádříme,“ konstatoval s tím, že se jedná o důsledek podvědomého ostychu nebo politické korektnosti.

„Dokázal bych si do budoucna představit, že – jako jsou na cigaretách ošklivé obrázky plic – na potravinách s vysokou energetickou hodnotou budou ošklivé obrázky tlouštíků s nádorem jater,“ uzavřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u…

14.08.2020 21:19 REPORTÁŽ – Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších…

Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o…

14.08.2020 15:46 Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama