Řídit epidemii podle obsazenosti JIP je hloupost, tvrdí experti

Řídit epidemii covidu-19 podle obsazenosti nemocnic a především jednotek intenzivní péče (JIP) je podle některých odborníků hloupost. Podle sociologa Daniela Prokopa a Jana Kulveita, který se věnuje modelování epidemií na univerzitě v Oxfordu, se epidemie na obsazenosti JIP projevuje s několikatýdenním zpožděním. Uvedli to na sociálních sítích.

"Řídit epidemii dle aktuální obsazenosti JIP připomíná člověka, co se obléká podle toho, zda zmokl, a na navigaci kouká, když přijede do zácpy. Obsazenost JIP reflektuje epidemii týdny dozadu," uvedl na twitteru Prokop.

"O tato kamna jsme se už třikrát spálili. Takže teď se na ně posadíme celou vahou," uvedl v reakci na Prokopa na twitteru Filip Pertold z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.

Kulveit ve svém facebookovém příspěvku napsal, že jiný indikátor, tedy řízení epidemie podle obsazenosti JIP, je "asi největší hloupost z dnešní tiskové konference". Zpochybnil také to, že by opatření měly přijímat krajské hygienické stanice. "Stav na JIP odráží stav epidemie zhruba před třemi týdny. S tím, že nějakou dobu trvá schvalování a implementace, je to zpoždění za epidemií skoro měsíc," uvedl. Tímto způsobem se podle Kulveita, který se podílel na vzniku výpočtu indexu rizika protiepidemického systému PES, řídila epidemie v rozjezdu druhé a páté vlny. "Výsledky známe. Tím nechci říci, že stav na JIP není důležitý parametr - rozhodování se ale má řídit podle prediktivních modelů, kde predikce hospitalizací jsou jedním z výstupů," doplnil.

Podle Prokopa dnešní prohlášení zástupců budoucí vlády k řízení epidemie obsahuje řadu velmi dobrých věcí, některé ale chybí. "Mrzí mne, že je zcela vágní v oblasti (de)motivací - nemocenská, ošetřovné. A moc opatrné v oblasti očkování," napsal sociolog, jehož agentura P&Q Research v dlouhodobém projektu Život během pandemie zkoumá, jak se lidé chovají a jaké jsou jejich motivace.

Podle Kulveita nemůže nová vláda vymyslet moc jiného, než dělala vláda předchozí. Část věcí, které bylo potřeba udělat, už se stala nebo se nyní děje, jako například plošné testování ve školách.

Související

Více souvisejících

nemocnice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy