Expert poukázal na nečinnost vlády v otázce druhé vlny. Roušky se osvědčily

Moravskoslezský kraj opět zavedl povinné nošení roušek v prostředcích městské hromadné dopravy a vnitřních prostorách. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v této souvislosti upozornil, že s podobným scénářem může počítat i celé Česko, a to na podzim, kdy se kromě koronaviru začnou hlásit o slovo i běžná respirační onemocnění.

"Obecně si myslím, že jsou roušky docela dobrá věc,“ odpověděl ve vysílání Českého rozhlasu Plus prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka na dotaz, zda mu přijde vládní postup správný.

"Už od počátku bylo absurdní nutit lidi nosit roušky, když někde sami běhali nebo sami jeli autem," kritizoval biochemik absolutní povinnost mít zakrytý nos a ústa, která se na počátku pandemie tvrdě vymáhala. Nevidí ale problém v prevenci, když nastane období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.

Rovněž by neměl problém s tím, kdyby se roušky staly jakýmsi pomyslným symbolem zdejší kultury podobně jako je tomu například v Asii, kde jde o poměrně sympatický a neškodný civilizační návyk.

"Až se na podzim rozjede chřipková epidemie – a ona se rozjede –, bude v pořádku roušky nosit,“ konstatoval Konvalinka s tím, že pro vládu není příliš složité opět zarouškovat národ. Horší to ale bude s masovým testováním a dovozem vakcín, kde se mu zdá příprava vlády na potenciální druhou vlnu epidemie nedostatečná.

Vědec se také nechal slyšet, že už jej kontaktovali šéfové velkých českých strategických firem, které mají strach, že budou muset kvůli karanténě znovu zavírat provoz. "Ptají se mě, co pro ně mohu udělat, jsou ochotní to zaplatit, hledají způsoby jak masivně testovat své zaměstnance… Řešení ale zatím neexistuje, nebo o něm nevím,“ podotkl.

Proč je česká vláda pasivní, nejde Konvalinkovi vůbec do hlavy, ačkoliv uznává, že epidemie si žádá vysokou organizační náročnost. Politici ale dle jeho názoru mají momentálně dostatek času.

"Něco se stalo, neříkám že ne, ale stále nemáme mechanismy, jak testovat masivně tisíce a desetitisíce lidí během dnů. Případ v Karviné ukázal, že jsme reagovali pozdě a nedostatečně,“ dokončil.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Vláda ČR ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy