Šíření nemoci covid-19 v Česku zpomaluje třetí týden v řadě. Ve středu testy potvrdily 1137 nových případů, to je o 315 méně než ve stejný den předchozího týdne. U dalších 428 lidí testy odhalily podezření na opakovanou nákazu, což je také mezitýdenní pokles.
S potvrzenou nákazou skončilo v nemocnicích téměř 900 pacientů, minulou středu bylo hospitalizovaných skoro 1400. Denně podle statistik umírá s covidem zpravidla víc než deset lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Pro vývoj epidemie je klíčový počet lidí, kteří s koronavirem skončí v nemocnicích a zejména na jednotkách intenzivní péče. Hospitalizovaných je podle posledních údajů 896 pozitivně testovaných na covid, stav 38 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Oproti stejnému dni předchozího týdne klesl počet hospitalizací zhruba o čtvrtinu. Pacientů v těžkém stavu je nyní o 27 méně. Ještě před dvěma týdny bylo v nemocnicích kolem 2000 nakažených a vážný průběh mělo přes 70 z nich.
Pomalejší tempo šíření nákazy ukazuje i snižující se incidenční číslo. Za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 71 nových případů, před týdnem byla celorepubliková incidence 105. Tento týden bylo maximem zatím pondělních 1785 nakažených, zatímco o týden dříve jich bylo ve stejný den přes 2400 a předminulý týden zhruba 3800. Nejnižší přírůstky bývají tradičně v o víkendu a svátečních dnech, kdy je i nejméně testovaných.
Zájem o testování v poslední době klesá. Ve středu zdravotníci provedli přes 6200 PCR a antigenních testů, o týden dřív jich bylo asi o 2600 víc.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,15 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je víc než 355.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 41.555 lidí s covidem-19. Denní počty úmrtí v poslední době rostou dvouciferným tempem.
Ochranou před těžkým průběhem nemoci a úmrtím na covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví očkování. V Česku je proti koronaviru plně očkováno skoro 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou přes půl milionu. Ve středu zdravotníci aplikovali zhruba 13.000 dávek, v mezitýdenním srovnání asi o 1700 méně. V současné době tvoří naprostou většinu podaných vakcín přeočkování.
Před rokem začínala velká vlna epidemie covidu, loni touto dobou přibývalo zhruba 6000 nakažených za den. Letos je ale podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) situace jiná. Existují novější vakcíny a léky, varianta koronaviru omikron je sice mnohem nakažlivější, ale má mírnější zdravotní dopady. Nouzový stav ani plošná opatření proto ministerstvo nechystá.
Další zvýšení počtu pozitivně testovaných očekává ministr ve druhé polovině listopadu a pokračovat bude zřejmě i v prosinci, lednu a únoru. Současné počty pozitivně testovaných ukazují podle odborníků jen část nakažených, většinou ty, kteří s příznaky dorazí k praktickému lékaři a koronavirem se nakazili poprvé. Opakované nákazy každý den tvoří asi třetinu navíc.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
před 1 hodinou

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných
před 2 hodinami

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
před 4 hodinami

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
před 4 hodinami

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
před 5 hodinami

Petr Fiala hraje o svou politickou kariéru. Dá se očekávat drsná kampaň, říká Brunclík
před 5 hodinami

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal
před 6 hodinami

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj
před 6 hodinami

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
před 7 hodinami

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
před 8 hodinami

Litva exkluzivně pro EZ: Záchranná operace v stále probíhá. Smrt amerických vojáků není potvrzená
před 8 hodinami

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová
před 9 hodinami

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
před 9 hodinami

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem
před 10 hodinami

Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů
před 10 hodinami

Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině
před 11 hodinami

Předpověď počasí do konce týdne slibuje jarní teploty
včera

Hrozba války roste, přiznává EU. Nachystejte si zásoby potravin, vody i léků, vyzvala půl miliardy občanů
včera

Pokud zaútočíte na Polsko, přijde devastující reakce, varuje NATO Putina
včera
Únik konverzace na Signalu: Které informace jsou nejcitlivější a neměly se dostat na veřejnost?
Americký magazín The Atlantic zveřejnil kompletní přepis skupinového chatu na aplikaci Signal, ve kterém vysoce postavení bezpečnostní představitelé USA diskutovali o leteckém úderu na Jemen. Tento chat omylem zahrnoval i šéfredaktora Atlantiku Jeffreyho Goldberga, který se po počátečním zveřejnění některých úryvků rozhodl publikovat téměř celý obsah poté, co američtí představitelé prohlásili, že se v něm neobjevily žádné utajované informace. Podle Goldberga má veřejnost právo posoudit obsah sama.
Zdroj: Libor Novák