Specialisté: Jakou péči lze odložit, by měl rozhodnout lékař

O tom, kterou péči lze odložit na později, by měl podle Sdružení ambulantních specialistů rozhodovat lékař. Obávají se toho, že strach pacientů přijít v době epidemie covidu-19 do ordinace, může vést ke komplikacím nebo jiným nemocem. Rada sdružení o tom informovala v tiskové zprávě. Lékaři na začátku epidemie pacienty vyzvali, aby návštěvu odložili. Ordinace neměly dostatek ochranných prostředků.

lékaři
doporučujeme

"Obavám rozumíme, ale s ohledem na to, že současný stav trvá již dlouho, obáváme se, že jen tento strach by se mohl stát jednou z příčin nárůstu četnosti jiných nemocí nebo jejich komplikací. Těm je možné včasnou návštěvou u lékaře předejít," napsali soukromí lékaři.

I nadále je podle nich vhodnější nejprve do ordinace zavolat a poradit se. Odkládat by se neměly ani pravidelné kontroly, pokud je pacient sledovaný pro nějaké chronické onemocnění.

Starší osoby nebo ty, jejichž imunitu nemoc oslabila, ale i nadále každou cestu ven, například podle spolku Amélie, který pomáhá pacientům s rakovinou, pečlivě zvažují. "Pokud se nám něco nezdá, je rizikovější zůstat doma neošetřený než se vydat do zdravotnického zařízení," uvedla za spolek v tiskové zprávě Michaela Čadková Svejkovská.

Někdy jsou ale obavy přehnané. "Člověk slyší odevšud, co se smí a co ne. Žijeme teď všichni jako děti, kterým dospělí říkají, co mají dělat. Pak se nelze dospělým nemocným divit, že tomu tlaku podléhají a zbavují se své svobody rozhodování," uvedla psycholožka Amélie Kristýna Maulenová.

Spolek pacientům doporučuje dodržovat zpřísněná hygienická opatření, vyhýbat se místům s vyšší koncentrací lidí. Neměli by se ale vzdávat pohybu venku a pobytu v přírodě, který může po delším pobytu doma zlepšovat i jejich duševní pohodu.

První případy nemoci covid-19 se v Česku objevily 1. března, dosud onemocnělo víc než 8000 lidí. Omezeno bylo zpočátku i vycházení, povolené byly jen nutné cesty, například právě k lékaři. Také nemocnice omezily péči v polovině března na nutné minimum, od Velikonoc ale postupně provoz vrací postupně do normálu.

Soukromí lékaři upozorňovali na to, že stejně jako ostatní podnikatelé budou v případě delších omezení potřebovat pomoc od státu. Jejich ordinace na rozdíl od praktických lékařů nemají od zdravotních pojišťoven měsíční platbu za pacienta v kartotéce, ale hradí jim jednotlivé prohlídky či další výkony. Prázdné čekárny tak pro ně znamenají i finanční ztráty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula varuje před druhou vlnu, může přijít zčistajasna. Doly by zavřel…

15.07.2020 12:22 Přestože se téměř zcela uvolnila veškerá karanténní opatření v souvislosti s bojem proti epidemii…

Iniciativa COVID19CZ končí, aktivity pro chytrou karanténu převzalo…

15.07.2020 10:22 Iniciativa představitelů technologických firem pro boj s koronavirem pod názvem COVID19CZ ukončila…

Koronavirus: V ČR opět přes 100 nově nakažených, roste počet vážných…

15.07.2020 07:34 Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo…

Roušky plošně zase v říjnu, přeje si epidemiolog Maďar. Kvůli seniorům

14.07.2020 11:37 Epidemiolog Rastislav Maďar je přesvědčený, že se Češi budou muset v říjnu opět vrátit k povinnému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy