V Moravskoslezském kraji přibylo 23 nakažených, Vlčnov od půlnoci bez roušek

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 23 lidí nakažených koronavirem. Problematické je Frýdecko-Místecko, na které připadá 19 zjištěných případů. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 4893 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Ivo Vondrák
doporučujeme

"Po víkendu už v našem kraji zůstává problematický jen okres Frýdek-Místek, ale důvodem tamního růstu je také masivní testování, které tam proběhlo. Naopak se zdá, že Karviná je snad už 'za vodou'," uvedl Vondrák.

Na Frýdecko-Místecku je ohnisko nákazy v Jablunkově, kde se koronavirus dostal do kláštera, jehož součástí je domov pro seniory. Nakazily se tam desítky lidí. Z nedělního nárůstu je 19 případů právě z okresu Frýdek-Místek, tři připadají na Ostravsko a jeden na Karvinsko. Ostatní okresy jsou bez nárůstu.

Podle údajů chytré karantény by v regionu aktuálně mělo být 1337 nemocných, 3472 lidí se z nemoci vyléčilo a 84 jich v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Počet hospitalizovaných se výrazně snížil, a to o devět lidí na současných 39.

Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 4549 pozitivně testovaných. Údaje o nemocných hygienici vykazují, až když s nimi ukončili epidemiologické šetření. Statistika ministerstva zdravotnictví v regionu k dnešku udává 4906 nemocných od počátku pandemie.

V kraji platí zvýšená protiepidemická opatření, jako povinnost roušek v budovách i hromadné dopravě. Výjimkou je okres Bruntál, kde uvnitř lidé roušky mít nemusí, nasadit si je musí jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Restaurace a bary smí fungovat pouze do půlnoci, opět s výjimkou Bruntálska. Mírného uvolnění se dočkali sportovci, kteří mohou sundat roušku na hromadných akcích i ve vnitřních prostorech. Upravil se i provoz koupališť, hygienici zrušili maximální počet 500 návštěvníků a nově se počet lidí na koupališti odvíjí od jeho velikosti. Na každého návštěvníka musí být prostor deset metrů čtverečních.

Lidé ve Vlčnově nebudou muset od půlnoci nosit roušky

Hygienici zrušili mimořádné opatření, které ve Vlčnově na Uherskohradišťsku platilo od 18. července. Důvodem je, že nakažených novým typem koronaviru v obci s asi 3000 obyvatel nepřibývá. Lidé tak již od půlnoci z dneška na úterý nebudou muset povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách, vyplývá to z dnešního nařízení krajské hygienické stanice.

"Situace v obci Vlčnov je stabilizovaná a již se neevidují žádné nové případy onemocnění," řekla dnes ČTK zástupkyně hygieniků Vendula Ševčíková.

Nový případ nákazy v obci nepřibyl od 4. srpna. Potvrzených případů se tam objevilo 34, 150 lidí bylo v karanténě. Kromě povinného nošení roušek se od 18. července mohly konat hromadné akce maximálně s 500 lidmi, bylo při nich nutné dodržovat rozestupy. Součástí mimořádných opatření byl i zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb. Nařízení o povinném nošení roušek se nevztahovalo na děti do dvou let, děti při pobytu v mateřské škole nebo osoby s poruchou intelektu.

Zrušení opatření ocenil starosta Vlčnova Jiří Matušík (nestr. za ODS). "Jsme rádi, že to skončilo a že můžeme odložit roušky," řekl dnes ČTK starosta, který musel být kvůli výskytu onemocnění v rodině sám v karanténě. "Není to žádná slast být zavřený," uvedl. Zrušení opatření se podle něj pozitivně projeví například při svatbách, kde lidé také museli mít roušky.

Podle údajů zveřejněných dnes ráno krajskou hygienickou stanicí ve Zlínském kraji dosud covidem-19 onemocnělo 550 lidí, z toho se 430 vyléčilo, čtyři lidé v souvislosti s nákazou zemřeli, aktuálně je tak v kraji nemocných 116 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o roušky neutichá. Hitem jsou i nanošátky

18.09.2020 09:14 Zájem o roušky a respirátory neutichá ani po půl roce od chvíle, kdy vláda poprvé nařídila povinné…

Česko patří k nejhorším v EU, zavádí nová opatření. Má desetkrát více…

18.09.2020 08:34 Nejnovější čísla o nakažených novým typem koronaviru v ČR (ve čtvrtek počet pozitivních testů…

V Česku přes 3000 nakažených za den, podobně jako za celý březen

18.09.2020 08:00 Strmý nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku pokračuje. Denní přírůstek ve čtvrtek poprvé…

Studenti budou nosit roušky i ve třídách, restaurace musí zavřít dřív

17.09.2020 22:04 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví od pátku nařídí nošení roušek ve školách s výjimkou prvního stupně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama