V Moravskoslezském kraji budou opět kulturní akce, roušky povinné

Moravskoslezští hygienici rozvolní od pátečních 06:00 protiepidemická opatření. Kulturní akce do 1000 lidí se budou moci konat v celém kraji, návštěvníci budou muset mít roušky, výjimkou je Bruntálsko, kde to lze bez nich. Po jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje to dnes uvedli zástupci hygieniků a kraje. Hygienici v kraji rozšířili minulý pátek nečekaně a s okamžitou platností na celý kraj protiepidemická opatření, která platila na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. To vyvolalo vlnu kritiky.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Situace v kraji je setrvalá, nijak razantně se nemění. V daný okamžik je jediným bezpečným okresem Bruntál. Tam skutečně není nikdo (pozitivní), prověřuje se tam jeden případ," řekl dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO). Roušky zůstávají povinné v hromadné dopravě, opět s výjimkou Bruntálska. Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné, nezbytný už ale není respirátor a stačí zakrytí nosu a úst.

Bary a restaurace budou nově zavřené od 24:00 do 08:00, pro Bruntálsko opět toto časové omezení neplatí. Na bezpečnostní radě se diskutovala i možnost evidence návštěvníků zábavních podniků jejich provozovateli. Hygienici totiž v případě nákazy návštěvníky nemohou dohledat. Prověřit ale musí, zda je takové opatření zákonné. Přeshraniční pracovníci musí stále jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test. Tyto testy jsou nadále nutné při příjmu nových pacientů do zdravotnických zařízení, stejně tak nelze bez testu ne staršího čtyř dnů přijmout klienta do zařízení sociálních služeb. Zpřísnila se opatření pro návštěvy ve věznicích, kde je nutný dvoumetrový odstup. Hygienici naopak zmírnili podmínky pro umělá koupaliště, návštěvnost navýšili ze 100 na 500 lidí, přírodních koupališť a opět Bruntálska se omezení netýkají.

Podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové by kromě roušek na kulturních akcích měly být stojany s dezinfekcemi. "Doufáme, že provozovatelé a pořadatelé těchto akcí budou na to dohlížet. Trošku jsme to tentokrát postavili jinak - jako povinnost provozovatele toto zajistit. Pro nás je potom lépe vymahatelné splnění tohoto mimořádného opatření," uvedla Svrčinová. Za nedodržení hrozí pokuta až tři miliony. Hygienici chtějí dodržování prověřovat, nemělo by však jít o rozsáhlé kontroly.

Na Bruntálsku roušky budou povinné jen ve zdravotnických zařízeních včetně ambulantních.

Podle Svrčinové hygienikům dělá největší starosti průnik nákazy do zdravotnických a sociálních zařízení. Problémy mají i sportovní kluby. Pozitivně testován na koronavirus byl hráč prvoligové Opavy, ale problémy mají i další sportovní kluby na Opavsku. Fotbalový klub musí do dvoutýdenní karantény a hygienici nařizují dezinfekci stadionu včetně zázemí.

Hejtman upřesnil, že při rozvolňování či přijímání opatření se bude přihlížet také k incidenci, tedy přírůstku nemocných za posledních 14 dnů na 100.000 obyvatel. "Bruntál má jedna celá, to je v podstatě skutečně jeden případ za deset čtrnáct dnů. Frýdek-Místek má tuto incidenci 76, což už je situace vážná, která zasluhuje opatření, Karviná 143," uvedl Vondrák.

Připomněl, že v těchto částech regionu se ale hodně plošně testuje, což rovněž ovlivňuje situaci. Vondrák dodal, že hraniční hodnota, kterou EU považuje za okamžik, kdy je nutné přijmout opatření, je 20. Celková hodnota pro kraj je nyní 55. Hygienici budou přijatá opatření vyhodnocovat v týdenním intervalu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hygienici opakují testy na covid v prachatické firmě, výsledky by mohly…

06.08.2020 09:30 Jihočeští hygienici dnes zahájili opakované testování zaměstnanců prachatické firmy Intica Systems,…

"Je to předplatné." Zdravotníci dostanou odměny za nasazení během epidemie

06.08.2020 09:22 Pracovníci v nemocnicích a zařízeních následné péče budou mimořádně odměněni za své nasazení v době…

V Česku přibylo 244 případů koronaviru, počet aktuálně nemocných je…

06.08.2020 07:31 Denní přírůstek potvrzených případů covidu-19 se tento týden v Česku dál drží nad dvě stovky, ve…

Denní nárůst nakažených koronavirem v Praze se drží kolem 50

05.08.2020 19:47 Denní přírůstek nakažených koronavirem v Praze se druhý den po sobě drží kolem 50. Za posledních 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama