V Moravskoslezském kraji budou opět kulturní akce, roušky povinné

Moravskoslezští hygienici rozvolní od pátečních 06:00 protiepidemická opatření. Kulturní akce do 1000 lidí se budou moci konat v celém kraji, návštěvníci budou muset mít roušky, výjimkou je Bruntálsko, kde to lze bez nich. Po jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje to dnes uvedli zástupci hygieniků a kraje. Hygienici v kraji rozšířili minulý pátek nečekaně a s okamžitou platností na celý kraj protiepidemická opatření, která platila na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. To vyvolalo vlnu kritiky.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Situace v kraji je setrvalá, nijak razantně se nemění. V daný okamžik je jediným bezpečným okresem Bruntál. Tam skutečně není nikdo (pozitivní), prověřuje se tam jeden případ," řekl dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO). Roušky zůstávají povinné v hromadné dopravě, opět s výjimkou Bruntálska. Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné, nezbytný už ale není respirátor a stačí zakrytí nosu a úst.

Bary a restaurace budou nově zavřené od 24:00 do 08:00, pro Bruntálsko opět toto časové omezení neplatí. Na bezpečnostní radě se diskutovala i možnost evidence návštěvníků zábavních podniků jejich provozovateli. Hygienici totiž v případě nákazy návštěvníky nemohou dohledat. Prověřit ale musí, zda je takové opatření zákonné. Přeshraniční pracovníci musí stále jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test. Tyto testy jsou nadále nutné při příjmu nových pacientů do zdravotnických zařízení, stejně tak nelze bez testu ne staršího čtyř dnů přijmout klienta do zařízení sociálních služeb. Zpřísnila se opatření pro návštěvy ve věznicích, kde je nutný dvoumetrový odstup. Hygienici naopak zmírnili podmínky pro umělá koupaliště, návštěvnost navýšili ze 100 na 500 lidí, přírodních koupališť a opět Bruntálska se omezení netýkají.

Podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové by kromě roušek na kulturních akcích měly být stojany s dezinfekcemi. "Doufáme, že provozovatelé a pořadatelé těchto akcí budou na to dohlížet. Trošku jsme to tentokrát postavili jinak - jako povinnost provozovatele toto zajistit. Pro nás je potom lépe vymahatelné splnění tohoto mimořádného opatření," uvedla Svrčinová. Za nedodržení hrozí pokuta až tři miliony. Hygienici chtějí dodržování prověřovat, nemělo by však jít o rozsáhlé kontroly.

Na Bruntálsku roušky budou povinné jen ve zdravotnických zařízeních včetně ambulantních.

Podle Svrčinové hygienikům dělá největší starosti průnik nákazy do zdravotnických a sociálních zařízení. Problémy mají i sportovní kluby. Pozitivně testován na koronavirus byl hráč prvoligové Opavy, ale problémy mají i další sportovní kluby na Opavsku. Fotbalový klub musí do dvoutýdenní karantény a hygienici nařizují dezinfekci stadionu včetně zázemí.

Hejtman upřesnil, že při rozvolňování či přijímání opatření se bude přihlížet také k incidenci, tedy přírůstku nemocných za posledních 14 dnů na 100.000 obyvatel. "Bruntál má jedna celá, to je v podstatě skutečně jeden případ za deset čtrnáct dnů. Frýdek-Místek má tuto incidenci 76, což už je situace vážná, která zasluhuje opatření, Karviná 143," uvedl Vondrák.

Připomněl, že v těchto částech regionu se ale hodně plošně testuje, což rovněž ovlivňuje situaci. Vondrák dodal, že hraniční hodnota, kterou EU považuje za okamžik, kdy je nutné přijmout opatření, je 20. Celková hodnota pro kraj je nyní 55. Hygienici budou přijatá opatření vyhodnocovat v týdenním intervalu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od rána se registrovalo k očkování už 37 tisíc lidí starších 70 let

01.03.2021 10:04 Registrační systém k očkování proti nemoci covid-19 pro lidi starší 70 let byl spuštěn dnes před…

S koronavirem se potýká nejvíc lidí od začátku epidemie. Za neděli přes 4…

01.03.2021 09:05 V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a…

Česko v lockdownu. Začala platit řada přísných omezení a jedno mírné…

01.03.2021 08:32 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje dneškem na tři týdny…

K očkování se ode dneška mohou přihlásit lidé starší 70 let

01.03.2021 07:58 K očkování proti covidu-19 se dnes mohou přes web ministerstva zdravotnictví začít hlásit lidé nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama