V rámci covid pasů by se podle Teličky mohly uznávat vybrané antigenní testy

V rámci tzv. digitálního zeleného certifikátu neboli covidového pasu by podle bývalého eurokomisaře a místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky měly být kromě PCR testů uznávány i antigenní testy. Evropská komise by měla vydat seznam těch, kterými se bude možné prokazovat. Vybrány budou na základě vědeckých studií o jejich přesnosti a funkčnosti.

S platností covidových pasů se počítá na 12 měsíců. Telička to dnes řekl na on-line setkání s novináři pořádaném asociací Digital Economy Network (DEN), ve které je místopředsedou, a společností Invia Group.

Zatím podle Teličky není stanoveno, v jaké lhůtě po odběru budou testy platné. Pravděpodobně to zůstane v kompetenci členských států a doba se nebude lišit od dosavadních požadavků. Některým zemím stačí test starý 72 hodin, někde je nutné dodržet lhůtu 48 hodin.

Zelený certifikát bude postaven na třech kritériích, všechna by měla mít stejnou váhu. Jde o očkování proti nemoci covid-19, negativní PCR nebo antigenní test a přítomnosti protilátek v těle. Osvědčení o nich bude obsahovat detailní informace. Posun podle Teličky nastal v tom, že by mělo být možné zapsat očkování i ze třetích zemí. Navíc by mohly být uznávány nejen vakcinace schválené Evropskou lékovou agenturou (EMA), ale také ty zapsané na seznamu Světové zdravotnické organizace (WHO).

Covidové pasy by měly vydávat příslušné národní orgány států EU buď automaticky, nebo na žádost. Měly by být v jazyce dané země a zároveň v angličtině. Lidem by měly být poskytovány bezplatně, ovšem podle Teličky ne nutně, pokud certifikát člověk například opakovaně ztratí.

Tématem, o kterém se podle Teličky ještě ve středu diskutovalo, je tzv. přechodné období, tedy čas, který budou státy na zavedení covidových pasů mít. Mělo by to být až šest týdnů. Česká republika je podle Teličky zastáncem delší lhůty.

Telička i předsedkyně spolku DEN Karolína Brennerová uvítali, že velvyslanci členských států EU se ve středu shodli na zavedení certifikátů do června. "Byť se jedná o specifický a jednorázový nástroj pro obnovu cestovního ruchu po pandemii, tak věříme, že další technická jednání a dodávky vakcín budou urychleně pokračovat," dodala Brennerová.

Europoslanci budou o své pozici pro vyjednávání s členskými státy hlasovat na plenární schůzi ve druhé polovině dubna. Očekává se, že shoda v Evropském parlamentu bude snazší než mezi unijními zeměmi. Ty se dokázaly domluvit na sjednocení některých cestovních kritérií, ale zatím nenašly společný názor například na vzájemné uznávání testů.

DEN je spolek sdružující inovativní společnosti ze zemí střední a východní Evropy. Prosazuje rozmach digitální ekonomiky v Evropě tak, aby se takové firmy mohly rozvíjet bez zbytečné administrativní zátěže. Jeho členy jsou skupiny Mall Group, Invia Group, Heureka Group a společnosti Livesport, Kiwi.com a Aricoma Group.

Související

Aplikace Tečka sloužila mj. k uložení certifikátu o očkování.

Tečka dostane nový život. Bude z ní EZ karta, úřad investuje 50 milionů korun

Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv. Na dotaz ČTK to uvedl vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha. Úřad vypsal na provoz a další rozvoj aplikace veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun.
Covid pas, ilustrační foto

Do Francie nově bez covid pasu. Výjimečný stav končí

Ve Francii dnes posledním dnem platí zdravotnický výjimečný stav zavedený v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Od pondělí tak končí povinnost překládat covidový pas při vstupu do země ze zahraničí a do práce se budou smět vrátit zdravotníci, kteří nesplnili povinné očkování proti covidu-19, oznámily úřady. Nový zákon ale vládě umožňuje zavést některá omezení, pokud si to vyžádá epidemická situace.

Více souvisejících

covid pasy Pavel Tělička

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy