V úterý přibylo téměř 14 tisíc nakažených, stouplo reprodukční číslo

V úterý přibylo v Česku dalších 13.934 případů nemoci covid-19, zhruba o 1400 méně než ve stejný den předchozího týdne. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstává těsně pod hodnotou jedna. K dnešku se zvýšilo z 0,94 na 0,97, vyplývá z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Pokud číslo stoupne nad hodnotu jedna, epidemie zrychluje.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Šíření nákazy v zemi v posledních dnech stagnuje, nemocnice jsou ale stále přeplněné. Po víkendu vyžadovalo hospitalizaci přes 8900 lidí s covidem a skoro 2000 z nich bylo ve vážném stavu. Aktuální údaje o počtu hospitalizovaných, úmrtí, testů či očkovaných zatím ministerstvo nezveřejnilo. Vláda kvůli enormní zátěži nemocnic nechystá před Velikonocemi zásadní uvolnění dosud nejpřísnějších protikoronavirových opatření, která platí od začátku března. Hodlá znovu požádat poslance o prodloužení nouzového stavu, který jinak skončí 28. března.

Index epidemického rizika PES zůstává čtvrtý den na 71 bodech, což odpovídá čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti. Oproti předchozímu dni o zhruba tři setiny stouplo reprodukční číslo, mírně se zlepšily ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre - tedy průměrný počet nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic. Uvolnit restrikce bude podle nedávných vyjádření ministrů možné, až počet hospitalizovaných klesne zhruba na tři tisíce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama