"Vakcína čeká v mrazáku." Babiš není spokojen s rychlostí očkování proti koronaviru

Premiér Andrej Babiš (ANO) není spokojen s rychlostí očkování proti nemoci covid- 19 v Česku. Chce, aby byly dávky vakcín využity dříve, než budou dodány další. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ke spuštění registračního systému pro očkování. Podle oficiálních dat bylo do Česka dosud dodáno zhruba 169.000 očkovacích látek, ke středečním 18:00 dostalo očkovací látku 70.680 lidí.

Andrej Babiš
doporučujeme

Na dotaz novinářů, zda je spokojen s rychlostí vakcinace, premiér řekl: "Samozřejmě, že nejsem spokojen." Doplnil, že chce, aby Česko bylo spíše v situaci, kdy bude čekat na další dodávky, než že "vakcína čeká v mrazáku na naše lidi", tedy na zájemce o očkování.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není možné rychlost očkování hodnotit, pokud stát nemá reálné informace. Hodnocení bude možné poté, co centra dodají všechny údaje o očkovaných. Kompletní informace o počtu využitých dávek a skladových zásobách by měl mít stát v pátek, zřizovatelé center musí údaje dodat do dnešní půlnoci.

Skutečné počty očkovaných lidí ale mohou být vyšší než uváděných 70.680, očkovací centra dosud vkládala údaje o provedených očkováních do systému se zpožděním. To dnes Babiš také kritizoval, podle něj jsou za to zodpovědní ředitelé očkovacích center. Povinnost hlásit naočkované lidi týž den do informačního systému a evidovat počet vakcín, schválila vláda ve středu, tedy asi dva a půl týdne poté, co se s očkováním v Česku začalo.

Dodavatel vakcíny, firma Pfizer, dávky vozí do 31 center, mezi nimi je 16 v organizacích řízených ministerstvem zdravotnictví. Tři centra spadají pod armádu a zbytek je v pravomoci krajů. Centra se o očkovací dávky podělila s dalšími zdravotnickými zařízeními, a tak se nyní podle Babiše očkuje na 164 místech. "Některé kraje už požadují další vakcínu, ale nemají vykázanou ani desetinu. Pak nemůžou požadovat další vakcínu, když nemají dodávky vykázané," řekl Babiš.

Na dotaz, zda pro to nemohla udělat více vláda, dodal: "Já je na to upozorňuji od rána do večera, už žádnou rezervu nevidím. Pokud to nebude fungovat, bude pan ministr za sebe muset přemýšlet, jak své ředitele donutit k tomu, aby tyhle triviální povinnosti plnili."

Podle dat srovnávajících rychlost očkování v různých zemích byl průměr Evropské unie k 12. lednu 0,76 na 100.000 lidí. Ve Francii a Finsku to bylo 0,29, Řecku 0,54, Rakousku 0,59, Irsku 0,71, v Německu a Polsku 0,82, Maďarsku 0,9, v Estonsku 1,02 a v Dánsku 2,02. Česko by z nahlášených mělo 0,67 a z odhadů premiéra až 0,75. Izrael má naočkováno přes 22 idí na 100.000 obyvatel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 15:05 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Britská mutace byla potvrzena na vzorcích ze tří krajů

19.01.2021 15:04 Britská mutace koronaviru byla potvrzena na vzorcích, které pocházely z Prahy a Středočeského a…

Středočeský kraj začal připravovat velkokapacitní očkovací centra

19.01.2021 15:03 Středočeský kraj začal připravovat velkokapacitní centra pro očkování. Fungovat by měla ve všech…

Rektor UK Zima je s koronavirem ve vážném stavu. Před nedávnem navrhoval…

19.01.2021 14:48 Rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima, který byl minulý týden hospitalizován s dýchacími…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama