Válek: Společná léčba vzácných onemocnění by se EU vyplatila

Sdílení dat o léčbě vzácných onemocnění a nákup léků by se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zemím Evropské unie vyplatily. Zásadní je také včasná diagnóza, zejména u dětí, řekl dnes novinářům po mezinárodní odborné konferenci, která je součástí českého předsednictví EU. Na jednání ministrů zdravotnictví v Bruselu v prosinci Česko předloží návrh na vznik strategického dokumentu podobného, jako již dříve vznikl k léčbě rakoviny.

"Není žádná země v Evropě, která by byla tak velká, aby pro ni taková úzká spolupráce nebyla výhodná," uvedl ministr. Vzácných nemocí, kterými trpí méně než pět lidí z každých 10.000, se dosud objevilo přes 8000. V každé zemi je tak podle Válka jen malý počet odborníků, kteří se nemocí zabývají.

Na odborné úrovni se proto jedná o propojení jednotlivých pracovišť, která pacienty léčí, aby mohla lépe sdílet data nebo nejnovější léčebné postupy. "Jde o to, aby byly dostupné informace i léčba," dodal. Dostupnost diagnostiky a léčby se v různých evropských zemích liší i kvůli odlišným zdravotnických systémům. "Samozřejmě jsou různé systémy pojištění, kde to může být různě hrazeno. Náš patří mezi ty nejvstřícnější," řekl.

Do budoucna by i cenu těchto léků mohly podle Válka snižovat společné nákupy za celou Evropskou unii, protože by bylo možné objednávat větší množství. "Dobrým příkladem je centrální nákup vakcín, kdy nakonec všichni uznali, že je to daleko nejvýhodnější pro všechny," uvedl ministr. Kromě covidových EU v červenci nakoupila společně také vakcíny proti opičím neštovicím.

Podobně se Evropská unie začala před několika lety zabývat tématem rakoviny, což vedlo ke vzniku strategického dokumentu Evropský plán boje proti rakovině, na který jsou navázány konkrétní kroky i finanční prostředky na jejich financování. Vypracování podobného dokumentu trvá podle Válka obvykle několik let, s tématem vzácných nemocí přišla za minulého předsednictví Francie a pokračovat by v jeho přípravě mělo i následující Švédsko.

V úterý a dnes se odborníci na tuto problematiku sešli v Praze, výstupním dokumentem je takzvaný call-to-action, tedy dokument žádající členské státy o vyjádření podpory. "Cílem je, aby již vytvořená síť spolupráce mezi členskými státy ještě více prohlubovala vzájemnou koordinaci péče a dostupnost potřebných léčiv," uvedl náměstek ministra pro evropské předsednictví Jakub Dvořáček. Dokument Válek předloží ostatním ministrům zdravotnictví na prosincovém jednání v Bruselu.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

nemoci Vlastimil Válek (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 27 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 35 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy