Vědce trápí zatím nezodpovězená otázka ohledně koronaviru

K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy se člověk po prodělání nemoci může opět nakazit. Podle imunologa Michala Křupky je také důležité zjistit, nakolik vakcíny ochrání před různými mutacemi. Rozsáhlé proočkování populace je však klíčové. Těžké případy vznikají za spoluúčasti nevhodné reakce imunitního systému, řekl ČTK Křupka, který působí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle Křupky je předpoklad, že za různým průběhem infekce stojí i odchylky v přirozené imunitě člověka. "Vypadá to, že někdo infekci lépe zvládá už na sliznici. Na tom se podílejí látky zvané interferony," řekl.

"Jenže některé osoby mohou mít tuto odpověď méně aktivní. A tam se potom může snadněji rozvinout systémová infekce. Na vzniku těžkých komplikací infekce se podílí i silná aktivace imunitního systému. Jenže ne tím směrem, jaký by byl žádoucí," vysvětlil imunolog. Proto se v terapiích těžkých průběhů uplatňují kortikoidy, které tlumí imunitu. "Ačkoliv to při léčbě infekce může znít paradoxně a člověk by čekal spíš látky imunitu povzbuzující," poznamenal Křupka.

"Do budoucna ale bude důležité přijít na to, kolik lidí a na jak dlouho je po prodělání nemoci protekováno," upozornil imunolog. "Vypadá to, že to souvisí se závažností. Velká část nakažených jsou bezpříznakoví pacienti, kteří tu odpověď mohou mít kratší. Zatím je konsenzus, že během tří měsíců je reinfekce málo pravděpodobná," poznamenal vědec.

K rozdílu v reakcích imunitního systému imunolog řekl, že někteří lidé zřejmě produkují interferony, zásadní v první obranné reakci, méně efektivně. Možnost budoucího rozsáhlého testování genetické vnímavosti však Křupka vidí jako problematické. "Pořád se mluví o personalizované medicíně na základě genetických předpokladů. Ale za prvé bychom museli osekvenovat všechny, jsou tam velké finanční náklady a vyvstávají z toho i značná etická dilemata," upozornil. Nález vyšší vnímavosti na některou nemoc by totiž mohl člověka diskriminovat v řadě oblastí.

"Na co je potřeba se co nejvíce soustředit, je co nejrychlejší a co nejrozsáhlejší proočkování populace. Škoda každé vakcíny, která leží ve skladu," konstatoval Křupka. Dodal, že za současné situace v Česku, při "odečtení" dětí do 16 let, pro něž vakcína dosud není dostatečně otestována, a lidí, kteří očkováni být nemohou, by bylo optimální, aby vakcínu v budoucnu dostali téměř všichni ostatní.

"Základ je proočkovat skupiny s velkým rizikem těžkého průběhu. A proočkovanost celé populace asi není v nejbližší době na pořadu, ale je třeba snažit se jí dosáhnout, jak nejrychleji to bude možné," zdůraznil. Míní také, že by měla být zavedena nějaká míra povinnosti očkovat se - hlavně ve vybraných profesích, jako jsou zdravotníci či zaměstnanci sociálních služeb. "Ostatně taková povinnost už existuje pro očkování proti hepatitidě B," podotkl imunolog.

K dosavadním poznatkům o účinnosti vakcín uvedl, že data z Izraele, kde je alespoň jednou dávkou naočkována už polovina obyvatelstva, působí "celkem nadějně". "Vypadá to, byť zatím není nic jisté, že vakcína chrání jak proti vážnému, nebo dejme tomu příznakovému, průběhu, tak že může i výrazně redukovat samotné nosičství a šíření," uvedl Křupka.

Právě otázky kolem imunity po vakcinaci podle něj patří k nejzásadnějším. "Spekuluje se tom, jak moc budou chránit před ostatními mutacemi. A jak dlouho a jak pevná imunitní odpověď bude, ale to všechno ukáže čas. Už teď ale lze předpokládat, že vakcinace poskytuje spolehlivější ochranu než prodělání infekce," uzavřel imunolog.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy