"Vraťte se, prosím." Na výzvu vypomoci se zatím hlásí 16 lékařů ze zahraničí, uvedl Kubek

Ze zahraničí se na výpomoc v Česku v době epidemie koronaviru na základě výzvy prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka zatím přihlásilo 16 lékařů. Kubek to dnes řekl Radiožurnálu. Nemocnicím začíná chybět personál kvůli přílivu pacientů s covidem i rostoucímu počtu nakažených zdravotníků.

Ilustrační foto
doporučujeme

ČLK zveřejnila výzvu ve středu. "My je přesměrováváme na ministerstvo zdravotnictví na odbor zdravotních služeb, doporučujeme jim, aby kontaktovali zároveň svoji bývalou nemocnici, kde mají vazby," řekl Kubek. Za úspěch by považoval, pokud se takto vrátí několik desítek dobrovolníků. "Samozřejmě já nejsem tak naivní, abych očekával, že se nám vrátí ty tisíce lékařů, kteří v posledních letech z České republiky odešly, ale situace je natolik vážná, že je každá pomoc dobrá," podotkl. Vyzdvihl, že na rozdíl od mediků jde o kvalifikované lékaře s praxí.

V Česku se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 169.000 lidí, jen za říjen přes 98.000. V tomto týdnu počty případů třikrát překonaly rekord a podle údajů deníku The New York Times je Česko podle počtu případů nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden na druhém místě ve světě; stejně tomu bylo i před týdnem.

Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou asi tři až čtyři procenta nakažených, z nich asi 20 procent bude ve vážném stavu. Doba od diagnózy do vážných příznaků, které hospitalizaci vyžadují, je mezi týdnem a deseti dny. Koordinátor intenzivní péče v zemi Vladimír Černý v pátek prohlásil, že nejbližší týdny budou pro české zdravotnictví mimořádně těžké, velmi náročné především pro zdravotníky, kolaps systému ale nehrozí.

Podle Kubka větším nebezpečím než chybějící nemocniční lůžka se stává nedostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester. "Na zdravotnictví se valí obrovská vlna cunami, během tohoto týdne se podařilo vytvořit nějakou rezervní kapacitu v nemocnicích, díky tomu, že se drasticky omezila veškerá neakutní zdravotní péče, ale nárůst pacientů je skutečně veliký," uvedl. Proti konci září je podle dat ministerstva zdravotnictví počet hospitalizovaných s koronavirem už více než trojnásobný a pacientů ve vážném stavu je také trojnásobek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

29.10.2020 22:05 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Do večera přibylo téměř 7000 případů covidu, je to méně než před týdnem

29.10.2020 19:08 Podíl pozitivních testů na covid-19 byl ve středu rekordních 34,44 procenta. Laboratoře udělaly ve…

Nový ministr zdravotnictví Blatný se ujal funkce. Strach lidi paralyzuje,…

29.10.2020 15:23 Aktualizováno Hlavní úkol pro sebe a resort zdravotnictví vidí nový ministr Jan Blatný (za ANO) v potřebě změnit…

Opozice přeje Blatnému úspěch. Je to nyní v zájmu všech občanů ČR, uvedl…

29.10.2020 14:45 Opoziční politici přejí novému ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) úspěch ve funkci, do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama