Oblast v "rizikovém" kraji hlásí jediného nakaženého. Nikdo neví, čím to je

Nacházet se v rizikové oblasti nemusí vždy znamenat větší nebezpečí nákazy novým typem koronaviru. Alespoň Krnovsko to potvrzuje, jelikož je v něm pouze nízký počet infikovaných, ač jej od lokálních ohnisek Karviné, Frýdecka-Místecka a Nového Jičína dělí pouhých 80 kilometrů a pracuje zde řada polských pendlerů.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Ve zmiňované obci je pouze jeden nemocný na 43 000 obyvatel. Jaký je důvod, neví ani sami epidemiologové. Jedno je ale jisté, a to že by si krnovští politici přáli rozvolnění hygienických opatření.

"Samozřejmě vám řeknu, že se nám dařilo zavádět opatření a naši občané byli zodpovědní. Jsem si ale vědom toho, že jsme od ohnisek poměrně daleko. Váhu jednotlivých faktorů nedokážu určit,“ objasnil serveru irozhlas.cz starosta Krnova Tomáš Hradil (Krnovští patrioti).

Zato o ne ani sto kilometrů vzdálené Karvinsko vykázalo za poslední týden téměř padesát nakažených na 100 tisíc obyvatel, tedy nejvíce ze všech českých regionů. Pomyslné druhé místo zaujímá Frýdecko-Místecko, kde se počet infikovaných na sto tisíc obyvatel blížil za stejné období čtyřicítce.

Část krnovských obyvatel denně dojíždí do Ostravy, a to za prací, do školy nebo za nákupy v nákupních centrech, což je ostatně jeden z důvodů, proč se region stane od příštího roku součástí metropolitní oblasti Ostravsko.

"Jeden z těch důvodů, proč jsme tam byli zařazeni, je ten, že pohyb mezi Krnovem a Ostravou je poměrně velký. Nemusí to být jenom práce, ale lidé tam jezdí i za dalšími aktivitami. Není to jako mezi Opavou a Ostravou, ale rozhodně nejsme od Ostravy nějak izolovaní,“ řekl krnovský starosta. "Nemám však žádnou stoprocentní odpověď, proč je u nás situace tak příznivá,“ dodal.

Ke konkrétní odpovědi se nedostal ani Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Lépe nepochodil ani hlavní epidemiolog nemocnice IKEM Petr Smejkal. Šéf odborné skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar uvedl, že možnou příčinou situace je nízká hustota zalidnění v regionu.

"V regionu navíc není tolik zaměstnavatelů zahraničních pracovníků. Tím pádem je kontakt poměrně krátkodobý, když lidé z Krnovska jedou například na nákup,“ nastínil Maďar s tím, že dobrou epidemiologickou situaci má i celý okres Bruntál. 

Polská ohniska?

Starosta Krnova Hradil nicméně oponuje polskými pendlery, na nichž jsou tamní firmy díky blízkosti hranic s Polskem závislé. "Při zavřených hranicích měli zaměstnavatelé velké problémy,“ konstatoval.

"Přísná opatření jsou v kraji hlavně kvůli zhoršené epidemiologické situaci ve firmách, které zaměstnávají pendlery. Když se podíváte například na jednu firmu z Ostravy, tak ta zaměstnává 1300 lidí, z toho je 400 Poláků a 900 místních, kteří chodí nakupovat, do kina a někteří se chystají například na festivaly, tak riziko komunitního šíření je násobně vyšší,“ řekl Maďar s tím, že Ostravsko a Krnovsko jsou nebe a dudy. "V nákupním centru v Ostravě potkáte samozřejmě víc lidí než v Krnově,“ dodal.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) se ostatně nechal slyšet, že právě potenciální riziko zavlečení viru z Polska je oním důvodem, proč se krajská hygienická služba rozhodla přistoupit k tvrdým opatřením i v případě regionů s menším počtem nakažených.

On sám s tím úplně nesouhlasí a uvítal by, kdyby mu hlavní hygienička Pavla Svrčinová poskytla víc informací. "Nemá na tohle odpověď. Ona vám řekne, že ohnisko je v Polsku. To ale není náš problém,“ řekl moravskoslezský hejtman.

"Tvrdím, že je potřeba přehodnotit opatření, která se týkají méně postižených oblastí,“ podotkl

Starostové postupují společně

I krnovský starosta Hradil je k restriktivnímu přístupu k místům s příznivou epidemiologickou situací skeptický.

„Hygienici se unáhlili, opatření podle mě nebylo vůbec nutné zavádět v celém kraji,“ řekl a zmínil i neutěšenou situaci pořadatelů akcí a podnikatelů. V zájmu záchrany moravskoslezské ekonomiky zamýšlí dokonce vytvořit společný dopis starostů adresovaný přímo ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (ANO).

"Dopis jsem v pondělí odeslal všem starostům z kraje. Žádáme zrušení všech opatření v našich lokalitách. Na ministerstvo bychom ho chtěli poslat nejpozději ve středu ráno,“ nechal se slyšet Hradil.

První revize se uskuteční ve čtvrtek

"Ve čtvrtek se bude provádět první revize. Starostové nejsou sami, kdo nechápe, proč jsou tam opatření zavedena. Jenže psát dopis na ministerstvo zdravotnictví je zbytečné. Rozhodnutí totiž musí udělat krajská hygienická stanice, nikoli ministerstvo zdravotnictví,“ vyjádřil nesouhlas hejtman Vondrák.

"Objevila se ohniska v různých okresech. Jsou tam stovky pendlerů, ještě vyšší stovky domácích kontaktů, které jsou součástí společnosti. Hygienická stanice už měla pocit, že nevidí konec řetězce,“ hájil Maďar plošná omezení.

Epidemiolog ale přiznal, že hygienická stanice pochybila v komunikaci, kdy opatření oznámila z hodiny na hodinu. "Normálně vydávají mimořádná opatření, které zasahuje například provoz restaurace nebo dětský tábor. Tohle je ale opatření, které zasahuje 1,2 milionu lidí. Udělali standardní věc v nestandardní době,“ uzavřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko v lockdownu. Začala platit řada přísných omezení a jedno mírné…

01.03.2021 22:01 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje dneškem na tři týdny…

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Vývoj české vakcíny může pokračovat, schválila vláda

01.03.2021 20:41 Aktualizováno Vláda dnes schválila materiál ministerstva zdravotnictví k pokračování projektu české vakcíny,…

Koalice Spolu chce audit lůžek intenzivní péče a rychlé očkování učitelů

01.03.2021 19:47 Vláda by měla podle koalice Spolu tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09 zmapovat počty lůžek na jednotkách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama