Zdravotní systém nebyl na pandemii připraven, míní exministr Vojtěch

Zdravotní systém nebyl na pandemii koronaviru před rokem připraven. Poskytovatelé zdravotní péče nesdíleli data, několik měsíců trvalo, než se všichni připojili na jeden centrální systém. Data o počtu pozitivních případů se v počátku sbírala se zpožděním a sdílela se prostřednictvím excelových tabulek.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

V rozhovoru s ČTK na to vzpomínal tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). První tři případy nákazy novým typem koronaviru se v Česku potvrdily loni 1. března.

Vojtěch připomněl, že zdravotnictví v Česku je decentralizované, jsou soukromá i státní zdravotnická zařízení, v případě státních jsou mezi zřizovateli obce, kraje i ministerstvo.

"Systém nebyl připraven na takovouto epidemii. My jsme museli zcela decentralizované zdravotnictví připojit na centrální systém a vše dát dohromady," uvedl Vojtěch. Právě napojení dat do jednoho systému během jara považuje za úspěch. Vznikl mimo jiné národní dispečink lůžkové péče, který poskytuje přehled kapacitě lůžek v nemocnicích.

"V normální době by se všechny tyto věci dělaly roky. Vytvoření elektronické žádanky jako nového systému. Jak dlouho jsme řešili eRecept a jaké debaty kolem něj byly. A pak se ukázalo, že to dává smysl, všechno to sdílení dat a elektronizace zdravotnictví," poznamenal Vojtěch, který zůstal po zářijovém odchodu z ministerstva poslancem. Podle něj by se řada pacientů na jaře, kdy byly některé ordinace zavřené, ke svým lékům bez elektronického receptu nedostala. Všechny tyto elektronické nástroje by se podle něj měly využívat i po covidové době.

V současné době ministerstvo denně zveřejňuje i na úrovni krajů aktuální počty nově odhalených případů, počty hospitalizovaných, také informace, kolik lidí se nechalo testovat, kolik dostalo očkování, kolik lidí se vyléčilo či zemřelo. "Kvalita a objem dat se v čase stále zlepšuje. Když se podívám na jarní období, my jsme všechny tyto věci prakticky dělali na zelené louce. Pamatuji si, že jsme sdíleli excelové tabulky s čísly, ručně to tam kolegové vypisovali," řekl ČTK Vojtěch.

Bývalý ministr dnes nemá pocit, že by zpětně udělal něco jinak. Připouští chyby především v komunikaci. Opatření přijatá loni na jaře, kdy byly v Česku denně stovky nových případů, považuje za progresivní. Vyzdvihuje například nošení roušek, které tehdy některé země nepodporovaly. "Dnes všichni včetně Spojených států a dalších říkají, že nošení roušek je naprosto základní opatření pro zabránění masivnějšího šíření této nemoci," dodal Vojtěch.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní hygieničkou bude od poloviny března Svrčinová, potvrdil Babiš

04.03.2021 18:27 Aktualizováno Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.…

Připravujeme pracovní povinnost i pro středoškoláky, oznámil Blatný

04.03.2021 18:00 Ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích i pro studenty…

Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav postižení na celém území

04.03.2021 17:19 Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav hromadného postižení osob pro celé území. Krajský krizový…

O Polsku se zatím nejednalo, specialisty z ambulancí bychom využili na…

04.03.2021 17:00 Společnost Nemocnice Pardubického kraje nepotvrdila, že by jejich koronaviroví pacienti, kteří jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama