Údajný vor v zakoně Soghojan nenastoupil do vězení

Praha - Obávaný "vor v zákoně" Andranik Soghojan nenastoupil do vězení. Má si odpykat 22letý trest za objednávku vraždy podnikatele z Arménie. Česká justici nyní zvažuje, zda vydá mezinárodní zatykač. Soghojanův rozkaz k vraždě se změnil v jatka. Najatý vrah se dvakrát spletl.

"Předseda soudního senátu nyní zváží další kroky," uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Obecně se soud v těchto případech obrací na policii, kterou požádá o dodání odsouzeného do výkonu trestu. Může také vydat evropský a mezinárodní zatykač.

Definitivní trest dostal Soghojan loni v říjnu. V té době však již byl dávno v zahraničí, protože ho justice po původně zprošťujícím verdiktu propustila z vazby. Do vězení měl nastoupit do letošního 1. září.

Podle policie je Soghojan "vorem v zakoně", tedy vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Vraždu arménského podnikatele žijícího v Praze si objednal v roce 2007.

Najatý vrah, Ukrajinec Timur Treťjakov, pak nejprve omylem na Václavském náměstí pobodal jiného Arména, kterému zachránil život jen rychlý lékařský zákrok. O dva týdny později, opět omylem, usmrtil pětadvacetiletého řidiče společnosti Sazka, kterého si spletl, protože tento otec dvou dětí řídil stejně jako zamýšlená oběť luxusní vůz Bentley. Treťjakova soudy rovněž potrestaly 22 lety vězení.

Postsovětský organizovaný zločin se vyznačuje hierarchickou strukturou (i když ta není tak důsledně dodržována jako u klasické mafie), tradicí, disciplinovaností, pořádkem.

Na vrcholu pomyslné pyramidy je vždy tzv. vor v zakone (zloděj ze zákona, zloděj podle zákona, zloděj podle práva). Je to profesionální zločinec, starší a zkušený, který si své postavení vydobyl svou kriminální kariérou. Nikdy nebude spolupracovat s policií, ostatní ho respektují, svou funkci vykonává až do své smrti (někdy předčasné). Je zde také rada vorů. Pod nimi je autorita, která řídí staršiny.

Staršinové už mají na starosti organizování konkrétních činností, spolupracují s vedoucími skupin, které provádí akce (pašování, vydírání, obchod), jsou v kontaktu s právníky, různými poradci a pěšáky, vojáky, vykonavateli.

Příkazy se vydávají zprostředkovaně z důvodu utajení. Jednotlivé články řetězce by o sobě tedy neměly vědět. To pak ztěžuje práci policii při rozkrývání jejich trestné činnosti. Ruská mafie také často využívá prostředníky k nákupu nemovitostí a jiného majetku - a tak jsou sídla firem, byty nebo auta napsané na třetí osoby a hlavní aktéři jsou těžko postižitelní.

Související

Více souvisejících

soudy Policie ČR

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Jan Skopeček

ODS po volbách nemá důvod k oslavám. Přesto může získat Středočeský kraj

ODS neoslavila výsledky krajských voleb. Podle předsedy a premiéra Petra Fialy sice mírně zvýší počet mandátů na krajských radnicích o zhruba 7 křesel na 106, ale ztratí část svého vlivu. Křeslo hejtmana si v sobotu večer zajistil pouze Martin Kuba v jižních Čechách, zatímco Martin Červíček v Královéhradeckém kraji a Vítězslav Schrek na Vysočině pravděpodobně svá místa neuhájí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

CERN

CERN ukončil spolupráci s Ruskem a Běloruskem

Výzkumníci z Tomské polytechnické univerzity (TPU), kteří dříve spolupracovali s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), se nyní zapojili do ruských vědeckých projektů. Oznámila to univerzita s odvoláním na web Nature.

včera

Aktualizováno včera

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy