Praha - Vrchní soud v Praze nevyhověl stížnosti poslance Davida Ratha (ČSSD) na dubnové prodloužení vazby. Podle státního zastupitelství stále hrozí, že by politik stíhaný kvůli podezření z korupce mohl utéct. Soud vazbu řešil v pondělí v neveřejném jednání, řekl dnes ČTK mluvčí soudu Jan Fořt. Výsledek usnesení nesdělil, podle informací Rathova obhájce se ale jeho klient na svobodu nedostal.
Středočeský krajský soud ponechal v dubnu bývalého hejtmana Ratha ve vazbě stejně jako dva spoluobviněné - bývalého poslance Petra Kotta a někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou. Vrchní soud nevyhověl podle informací ČTK ani jim. Trojice pobývá ve vězení již zhruba rok.
"Rozhodnutí Vrchního soudu jsem zatím neobdržel," řekl Rathův advokát Adam Černý. Nemá ale prý informaci o tom, že by Rath opustil vazbu. V případě, že by soud jeho stížnosti vyhověl, ruzyňská věznice by jej musela ihned propustit, což bývá v řádu hodin. Podle Fořta jednal soudní senát v pondělí o stížnostech všech tří spoluobviněných. "Výsledek neveřejného zasedání nemohu sdělit," dodal mluvčí.
David Rath byl loni zadržen v souvislosti s údajně předraženou zakázkou na rekonstrukci zámku v Buštěhradě na Kladensku. Barokní zámek se měl stát reprezentačním prostorem Středočeského kraje. Rathovo vedení plánovalo stavbu rekonstruovat za peníze z dotací Evropské unie. Tendr vyhrála v březnu 2012 společnost Konstruktiva Branko.
Práce měly přijít na 214 milionů korun. Podle státního zástupce Petra Jiráta soudní znalec vypočítal, že oprava byla předražená o více než 16 milionů. Obžalovaní, kromě Ratha se jedná i o jeho spolupracovníky Petra Kotta, Kateřinu Pancovou, dále čelí podezření z korupce při nákupu zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle žalobce Rath za zmanipulování zakázek vzal úplatky 16 milionů korun. Původně prý požadoval přes 22 milionů, ale policisté ho zadrželi dříve, než stačil vše převzít.
Kateřina Pancová - lékařka, bývalá ředitelka kladenské nemocnice a blízká spolupracovnice Davida Ratha. S ním spolupracovala již v Lékařském odborovém klubu (LOK zakládal právě Rath), společně také vlastnili firmu Paracelsum, která provozovala několik ambulancí. V roce 2010 byla za ČSSD zvolena zastupitelkou v Hostivicích, kde tehdy stejně jako Rath bydlela. Po krajských volbách na podzim 2008 se Pancová stala ředitelkou Oblastní nemocnice Kladno a o tři roky později stanula v čele příspěvkové organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, kterou nechal Rath založit v roce 2009 a která zastřešovala všechna krajská zdravotnická zařízení.
Petr Kott - lékař, bývalý poslanec a životní partner obžalované Kateřiny Pancové. Společně podle žalobce žádali na úplatcích přes 48 milionů korun, dostali zhruba o deset méně. Poslancem za ODS byl Kott zvolen v roce 2002 na Liberecku. V říjnu následujícího roku byl ze strany vyloučen, protože se v opilosti nezúčastnil důležitého hlasování o reformě veřejných financí. Kott později posílil řady unionistických poslanců. Před svým odchodem ze sněmovny v roce 2006 jako jeden z mála pravicových poslanců podpořil kontroverzní zákon o neziskových nemocnicích, který prosazoval tehdejší ministr zdravotnictví Rath. Za to si Kott podle médií vysloužil odměnu v podobě ředitelského postu v obnovené středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. V jejím čele stál zhruba rok, posléze se stal spolupracovníkem hejtmana Ratha.
(Zdroj: web ČT)
Související
Rath lhal. Žalobci se mu nemusí omlouvat, rozhodl nově soud
Soud nepromine Rathovi zbytek peněžitého trestu
Kauza: Rath , David Rath , soudy
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
před 1 hodinou
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
před 2 hodinami
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
před 3 hodinami
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
před 4 hodinami
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
před 5 hodinami
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
před 6 hodinami
Velký požár v Bruntále: Hoří kasárny, platí třetí stupeň poplachu
před 6 hodinami
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
před 7 hodinami
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
před 8 hodinami
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“.
Zdroj: Patrik Bohačiak