Češi budou na podzim volit poslance nově i ze Singapuru nebo z Tchaj-wanu

V říjnových sněmovních volbách budou registrovaní voliči moci nově hlasovat o složení dolní komory ze Singapuru, z Mali nebo Tchaj-wanu. V těchto a na několika dalších místech Česká republika od posledních parlamentních voleb, které se konaly v roce 2017, otevřela své zastupitelské úřady.

Plyne to z vyhlášky, která upravuje dodání hlasovacích lístků do ciziny. Ministerstvo zahraničí připravilo její aktualizaci, kterou v brzké době projedná vláda. ČTK má materiál k dispozici.

Vyhláška obsahuje dvě přílohy, z nichž v první jsou uvedeny zastupitelské úřady, na které se dodávají papírové hlasovací lístky. Do této skupiny úřadů patří zastoupení ČR v sousedních zemích, tedy Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. V Německu se od posledních voleb změnil konzulát v Düsseldorfu na generální konzulát.

Další více než stovka českých úřadů dostane hlasovací lístek ve verzi pro tisk. Jejich seznam se vyhláškou lehce změní. Před čtyřmi lety mohli Češi volit například na českém velvyslanectví v Pchjongjangu, úřad je ale dočasně uzavřen a konzulární činnosti vykonává velvyslanectví v Pekingu. Oproti minulosti nebude možné volit také na konzulárních jednatelstvích na základnách v Bagrámu (Afghánistán) a Baládu (Irák).

Nově jsou na seznamu ambasády v malijském Bamaku a v Singapuru, také generální konzuláty v Manchesteru a Miláně. Češi také budou moci volit v české ekonomické a kulturní kanceláři v Tchaj-peji.

Češi v cizině měli možnost vybírat si poslance ve volebních místnostech na zastupitelských úřadech či konzulátech zatím pětkrát. Před každými volbami státní volební komise losem určí kraj, pro jehož kandidátky se v cizině hlasuje. Poprvé to bylo v roce 2002, kdy se rozhodovalo mezi jihomoravskými kandidáty. Při následujících dvou volbách volili Češi v zahraničí mezi jihočeskými kandidáty. V roce 2013 i 2017 pak byli občané ze zahraničí přiřazeni ke Středočeskému kraji, letos budou vybírat z kandidátů pro Ústecký kraj.

Počet Čechů hlasujících v cizině se v minulosti postupně zvyšoval. Při premiéře v roce 2002 přišlo hlasovat zhruba 3800 lidí, v roce 2006 jich bylo kolem 6700, o čtyři roky později 8222. V dalších volbách se dostavilo na ambasády 10.571 voličů, naposledy se ke středočeským výsledkům připočetlo 10.494 platných hlasů ze zahraničí.

Související

Více souvisejících

Volby volby 2021

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy