Češi se ptají na koronavirus. Středočeští hygienici přijali o víkendu 645 telefonátů

Hygienici ve Středočeském kraji přijali o víkendu 645 telefonátů a zodpověděli 50 e-mailových dotazů. Nejčastější dotazy týkající se koronaviru přijali od lidí, kteří se vrátili z Itálie, dále pak od učitelů, kteří se ptali na karanténu, a od lidí, kteří konzultovali svou situaci. V kraji je v karanténě 140 lidí, řekla dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Lidé hygieniky ve Středočeském kraji kontaktují i v případě, kdy se jejich známý, spolupracovník nebo příbuzný vrátil z Itálie. "K dnešnímu dni je ve Středočeském kraji v karanténě 140 lidí. Na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví budou od této chvíle karantény nařizovat převážně praktičtí lékaři, takže další čísla budeme uvádět pouze za naši KHS, nikoli za celý kraj," řekla Šalamunová.

Hygienici o víkendu poslali 30 lidí na vyšetření k praktickému lékaři. "V současné chvíli máme 22 otestovaných lidí na koronavirus s negativním výsledkem. Přes víkend jsme na test poslali 38 lidí, z nichž u 35 v této chvíli čekáme na výsledek," uvedla Šalamunová.

Školáci v Říčanech u Prahy, kterým skončily jarní prázdniny, mají dnes kvůli infekci koronaviru ředitelské volno a zavřená je i školní jídelna. Radnice vyzvala rodiče, aby zvážili, zda děti v příštích dvou týdnech vůbec posílat do škol a školek. Týká se to zejména dětí, které byly o prázdninách v zahraničí, pocítí sebemenší změnu zdravotního stavu nebo pokud rodiče mají pochybnost o tom, že v prostředí školského zařízení je možné garantovat nulové riziko nákazy. Absence bude uznána jako omluvená.

"Není to nařízení, výuku nemůžeme zastavit. Rodiče mají možnost volby," uvedl na facebooku starosta Vladimír Kořen (Klidné město). Opatření podle něj reaguje na informace, že existují snahy vyhnout se karanténě v případě návratu z Itálie. Učitelé nyní zjišťují, kolik dětí bude do škol chodit a kolik jich zůstane doma, aby mohli upravit režim ve škole. Výukové materiály budou rozesílat a kontrolovat e-mailem, půjde především o opakování a procvičování. Odpadají například i kurzy plavání.

Lidé v karanténě se hlásí například do ordinace praktické lékařky Simony Kovandové v Jesenici u Prahy. Do dnešního poledne bylo takových pacientů pět, nikdo z nich neměl zdravotní problémy a pouze zůstali doma.

Praktická lékařka Irena Losmannová z Čelákovic u Prahy na svém webu vyzývá pacienty, aby zůstali doma a do ordinace pouze volali. "Vystavíme vám e-neschopenku," uvádí lékařka na webu. Připomíná, že je pro lidi vracející se z Itálie povinná karanténa a uvádí pokyny, kam volat, pokud u sebe lidé mají na koronavirus podezření.

Na deseti hraničních přechodech začala ráno platit mimořádná opatření. Policisté, hasiči a celníci namátkově kontrolují a upozorňují lidi na rizika spojená s koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že stát od 10. března zakáže s výjimkami návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic či v domovech seniorů.

V Česku je 35 potvrzených případů nákazy. Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Na světě je zhruba 100.000 nemocných, asi 3000 lidí zemřelo. Případy onemocnění se už objevily v desítkách zemí. V Evropě je nejvíce nemocných právě v Itálii.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Týmy zajišťující chytrou karanténu zítra dorazí do krajů

08.04.2020 20:10 Týmy pro zajištění systému chytré karantény mají v krajích nastupovat ve čtvrtek. ČTK to dnes řekl…

Výdaje na pomoc OSVČ mohou být až 17,5 miliardy Kč, uvedlo ministerstvo

08.04.2020 17:28 Výdaje státního rozpočtu na vyplácení jednorázového příspěvku 25.000 korun osobám samostatně…

Opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. Současná stačí, oznámil…

08.04.2020 16:26 V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru,…

Web pomůže lidem, kteří se ocitli v nouzi kvůli koronaviru

08.04.2020 15:02 Lidem, kteří se kvůli koronaviru ocitli ve finanční nouzi, lze pomoci přes webovou aplikaci Wowee.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy