Češi sundají roušky, mohou jít do restaurací. Co vše se od pondělí mění?

Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po dvouapůlměsíční pauze se mohou do škol vrátit žáci prvního stupně základních škol. Konat se mohou hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách s účastí nejvýše 300 osob.

Zákazníkům se otevřou vnitřní prostory restaurací a také hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Zpřístupněny budou vnitřní prostory hradů a zámků, zoologických a botanických zahrad, obnoví se provoz koupališť a bazénů a umožněny budou i návštěvy v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních. Navíc bude platit mírnější režim pro povinné nošení roušek.

Lidé nebudou muset nosit roušky venku, pokud splní podmínku aspoň dvoumetrového odstupu od dalších osob, které s nimi nežijí ve stejné domácnosti. V budovách nebo MHD je nošení dál povinné. Výjimky mají děti ve školách či školkách nebo některé profese, například lidé v kancelářích.

Ministerstvo zdravotnictví ale upozorňuje na neustálou nutnost dodržování hygienických pravidel. "Ačkoliv nám pozitivní epidemiologická situace umožnila se zase o krok přiblížit životu před koronavirovou pandemií, musíme být stále důslední a dodržovat hygienická pravidla," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). I nadále tak podle něj platí, že je potřeba od ostatních udržovat nezbytnou vzdálenost dvou metrů, často si mýt ruce a při bližším kontaktu s ostatními si ve veřejném prostoru nasadit roušku.

Do škol se v pondělí vrátí jen část ze zhruba 563.000 mladších školáků. Docházka je dobrovolná, zájem o ni museli rodiče školám nahlásit do pondělí 18. května. Někde se vrátí až 85 procent žáků, jinde jen kolem čtvrtiny. Děti ve školách rozdělí do skupin maximálně po 15 žácích, do konce školního roku se už nemají měnit ani potkávat. Ve třídách děti nebudou muset mít roušky, pokud zachovají rozestupy alespoň 1,5 metru. Na chodbách, toaletách či v šatnách budou roušky povinné.

Také v restauracích bude nutné počítat s omezeními. Otevřeno budou moci mít od 06:00 do 23:00, mimo tuto dobu mohou fungovat výdejní okénka. Hosté i personál musí mít zakrytá ústa a nos, výjimka bude platit pro lidi u stolů při konzumaci jídla a pití, stoly musejí stát dál od sebe. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka tak některé restaurace, zejména ve vnitřní Praze, neotevřou vůbec, protože se jim to kvůli úbytku zahraniční i domácí klientely zatím nevyplatí. Konec omezení se vztahuje také na provoz stravovacích zařízení v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních.

Zcela otevřít mohou za přísných hygienických a bezpečnostních pravidel také tuzemské hotely, penziony, venkovní kempy a další ubytovací zařízení. Některé pražské hotely podle informací ČTK očekávají první hosty. Chybí ale zatím zahraniční klientela. Část tuzemských hotelů, především ve městech, proto podle Stárka zůstane zavřená, větší zařízení zprovozní třeba jen část kapacity.

Ta bude omezena také v bazénech a saunách, jejich provoz může být ale od pondělí znovu obnoven. Některé provozy do pondělí všechna nařízení připravit nestihnou, termín otevření odloží. Fungovat nebudou vodopády, divoké řeky, protiproudy. Dočasně zrušeny musejí být také saunové ceremoniály, ledové studny a krystalické ochlazení. Pobyt v sauně nebo plavání bude možné bez roušky.

Provoz mohou zahájit také služby, při kterých je porušována integrita kůže. Češi tak budou moci vyrazit na tetování, piercing nebo permanentní make-up. Od pondělí bude zrušeno také jedno z posledních koronavirových omezení v dopravě, které zakazovalo provoz dosud nepovolených taxislužeb. V praxi však o velkou změnu nejde, většina taxislužeb, včetně těch alternativních, jezdila i nyní. Na šoféry s řádnou taxikářskou licencí se totiž zákaz nevztahoval.

Po více než dvou měsících budou od pondělka možné návštěvy v domovech pro seniory či postižené. Obnoví se s omezeními i provoz všech sociálních služeb, ale jen pro klienty do 50 let. Pro všechny by pak měla zařízení sociálních služeb začít fungovat za měsíc 22. června.

Vedle vnitřních prostor hradů a zámků, zoologických, botanických a dendrologických zahrad se veřejnosti v pondělí otevře také 14 jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR.

O den později, od 26. května, chce Česko otevřít naprostou většinu hraničních přechodů. Ze stálých kontrol by se přešlo na namátkové a policie by působila dál od hranic. Dál ale bude platit povinnost předložit při vstupu do země negativní test na covid-19. Další uvolnění opatření, například zvýšení počtu účastníků velkých akcí, je naplánováno na 8. června. V červnu by se na základě dohod s dalšími zeměmi měly také otevírat hranice.

Související

Více souvisejících

Česká republika Restaurace Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy