Česku hrozí, že bude se sítěmi 5G zaostávat za Evropou. Aukce je diskriminační, říká pro EZ mluvčí T-Mobile

Odmítají ustoupit a budou dále bojovat. Operátor T-Mobile, stejně jako Vodafone i konkurenční O2, se nehodlá smířit s podmínkami aukce kmitočtů pro rychlé sítě 5G a podal stížnost k Evropské komisi i zažaloval Český telekomunikační úřad u Městského soudu v Praze . „Stojíme si za tím, že podmínky aukce nejsou v souladu se zákonem a evropskými předpisy. Vzhledem k daným okolnostem ale musíme být informačně zdrženliví,“ říká pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí T-Mobile Jiří Janeček. Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí České republice hrozí, že bude mít nejhorší 5 G sítě v Evropské unii.

T-Mobile, ilustrační fotografie
doporučujeme

S konkurenčními operátory se T- Mobile shoduje, že podmínky soutěže jsou diskriminační. A na tom stále trvá. „Jsme přesvědčeni, že podmínky aukce nejsou v souladu se zákonem a evropskými předpisy. Primárně jde o dva hlavní rozpory s platnými pravidly: za prvé s pravidly pro poskytování státní pomoci; za druhé s pravidly regulačního rámce Evropské unie pro elektronické komunikace (telekomunikace). Proto jsme se obrátili na soudy a brzy se obrátíme i na Evropskou komisi,“ nastiňuje pro EuroZprávy.cz brzké plány mluvčí T-Mobile Jiří Janeček.

Operátoři rovněž kritizují příděl frekvencí v pásmu 3,4 - 3,6 GHz, který je nejnižší v Evropě a neumožňuje vůbec nabízet gigabitovou rychlost. Janeček v souvislosti s tímto problémem varovně zvedá prst. „Absence dostatečně širokých pásem povede k tomu, že kvalita a kapacita 5G sítí v evropsky harmonizovaném pásmu bude v České republice nejnižší v rámci celé Evropy,“ konstatuje mediální zástupce T-Mobile a odkazuje tak na stejný názor, který k celé kauze zaujala i Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Její aktivitu v celém sportu vítá i mluvčí Janeček, když se shoduje s jejím prohlášením. „Čeští operátoři v porovnání s okolními zeměmi EU mohou získat ve vyhlášené aukci kmitočtů jednoznačně nejmenší frekvenční bloky pro provozování vysokokapacitních 5G sítí, a to pouze 60 MHz.“

Množství frekvencí, které mohou v aukci získat čeští operátoři, nedává možnost postavit v ČR gigabitové sítěa může to mít zásadní dopad. Lidé a průmyslové podniky tak budou mít pomalejší 5G připojení než v okolních zemích. Česká republika začne technologicky zaostávat. Jestliže v kvalitě mobilních sítí 4. generace (4G/LTE) patří Česká republika mezi TOP 5 v Evropě, v kvalitě sítí nadcházející páté generace (5G) může Česko patřit mezi nejhorší. Vyplývá to právě z návrhu podmínek aukce, který zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund v prohlášení tvrdí, že v provádějícím rozhodnutím Evropské komise (č. 2019/235) je jasně uvedeno, že šíře bloku 80-100 MHz je pro efektivní zavádění 5G služeb zvláště významná. „Z podmínek české aukce však vyplývá, že čeští operátoři nemohou získat více než 60 MHz. Z Česka se tímto rozhodnutím regulátora stane země, která nebude moci konkurovat Evropě,“ říká Grund a jedním dechem dodává: „Je skoro jisté, že řešení, která vyžadují velmi vysokou kapacitu 5G služeb, při příjezdu do Česka přestanou fungovat. Mizerná digitální infrastruktura bude současně odrazovat investory od investic v České republice,“ soudí ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Ve svém prohlášení dále uvedla, že Česká republika přitom proti tomuto rozhodnutí Evropské komise (EK), když bylo v Bruselu v roce 2019 přijímáno, žádným způsobem neprotestovala. Naopak s ním v rámci Výboru pro radiové spektrum souhlasila společně s dalšími členskými státy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krejčířův správce Zagora neuspěl s žádostí o čtvrtmilionové odškodné

23.09.2020 15:43 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora nemá nárok na čtvrtmilionové…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Spolu silnější: Stát musí kvůli krizi mobilizovat dobrovolníky, navrhuje…

23.09.2020 13:28 Stát musí mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama