Firmy projevily velkou odpovědnost, teď musí začít investovat, říká Špicar

Ekonomické dopady pandemie covid-19 se pomalu a jistě začínají projevovat. V červenci byl například zaznamenán nárůst míry nezaměstnanosti na 3,8 % z červnových 3,7 procent. Důvodem mírného vzestupu je zřejmě tradiční příchod pedagogických pracovníků na pracovní úřady během hlavních prázdnin. I tak je ale znát, že se zaměstnavatelé zatím snaží, pokud to jde, nepropouštět.

Radek Špicar
doporučujeme

"Čeští zaměstnavatelé se snaží dělat maximum pro to, aby nemuseli propouštět,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro ČT24 viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

V postupu zaměstnavatelů a firem vidí shodu s událostmi po roce 2009, kdy byl svět zmítán hospodářskou krizí. "Projevili obrovskou společenskou odpovědnost,“ řekl.

Dále také vyjádřil podporu vládním opatřením na podporu zaměstnanosti související s koronakrizí. Přesto se obává mírného zhoršení, jakmile skončí podpůrné programy státu.

Dokáží investice zatočit s krizí?

Viceprezident je stejného názoru jako česká vláda, že se z krize lze proinvestovat a že škrty nejsou dlouho udržitelné. Nelíbí se mu proto postoj České národní banky, která by chtěla sáhnout po úsporném režimu.

"My potřebujeme, aby se firmy vrátily k investicím,“ vysvětlil Špicar a poznamenal, že je teď velká odpovědnost především na vládě, a že jako reprezentant Svazu průmyslu a dopravy slibuje, že jí bude z jeho strany podána pomocná ruka.

Protekcionismus se neosvědčuje

S pandemií covid-19 se znovu začalo diskutovat, zda by neměl stát do ekonomiky více zasahovat, případně razit protekcionistickou politiku, tedy její ochranu před globalizací, a spíše preferovat národní hospodářství. Viceprezident ale před takovými kroky varoval.

"Ve Spojených státech teď před prezidentskou volbou hrozí, že USA uvalí clo na evropské automobily. Donald Trump se může chytnout každého stébla,“ vyjádřil své obavy.

V zájmu Česka i Evropské unie je, aby se teď momentálně více soustředilo na globalizovanou ekonomiku, jelikož jsou oba závislí na vývozu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Žena porušila karanténu. Od soudu si odnesla tříletý trest

25.09.2020 13:29 Renáta Gažová měla v květnu pozitivní test na koronavirus a hygienici jí nařídili povinnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama