Další rozvolnění nastane za týden. Otevřou se bazény, možné budou i hromadné prohlídky

Venkovní bazény budou podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) moci otevřít na 50 procent kapacity od 31. května. Do vnitřních prostor budou moci návštěvníci vstoupit jen do šaten. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

Eurozpravy.cz

Arenberger uvedl, že ve venkovních bazénech bude nutné dodržovat nastavená pravidla, ale pohyb ve vodě nebude podmíněn nasazeným respirátorem.

Provoz vnitřních sportovišť včetně bazénů vláda kvůli druhé vlně pandemie koronaviru zakázala od loňského 9. října, jen krátce se mohla otevřít v prosinci.

Od 31. května se také budou moci konat v muzeích, galeriích a v památkách skupinové prohlídky pro maximálně deset lidí. Pokud účastníci prohlídky splní podmínky pro očkování, negativní test nebo odstup od prodělané nemoci covid-19, může se jedné prohlídky zúčastnit až 30 lidí. 

Arenberger řekl, že v případě větší skupiny se bude uznávat i potvrzení od zaměstnavatele nebo ze školy. Na povolení skupinových prohlídek čekaly především státní památky spravované Národním památkovým ústavem, kde v 80 procentech objektů je prohlídka možná pouze s průvodcem.

Vláda také dnes rozhodla o tom, že pěvecké sbory mohou společně zpívat při účasti 30 osob. Lidé mají mezi sebou mít rozestupy dva metry a také splněnu jednu z podmínek na očkování, testování nebo prodělání nemoci. Během zpěvu si mohou sundávat ochranu dýchacích cest, musí se ale vést evidence účastníků pro případ epidemického šetření, uvedl Arenberger.

V kultuře nastalo větší rozvolnění ode dneška, kdy se po několika měsících znovu mohou konat kulturní akce v uzavřených prostorách. V divadelních sálech, kinosálech či na koncertech může být najednou maximálně 500 lidí, kapacita sálu může být využita jen z poloviny a všichni diváci musejí sedět a mít respirátor. Musejí mít také potvrzení o negativním testu, o tom, že prodělali covid-19 maximálně před třemi měsíci nebo mají třítýdenní odstup od první dávky očkování. Potvrzení musejí mít i účastníci venkovních akcí, kterých se může ode dneška účastnit až 1000 lidí.

Kongresů a konferencí se bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) moci od 31. května zúčastnit 250 lidí uvnitř i venku. Současně ale bude moci být kapacita naplněna jen na 50 procent. Stejná pravidla platí pro pořadatele vzdělávacích akcí a zkoušek. Na veletrzích budou povoleny skupinové prohlídky. 

Už od úterý 25. května se také rozšíří okruh lidí, kteří budou moci využít ubytování v hotelech či penzionech.

Dosud byly kongresové akce povoleny s účastí nejvýše 50 lidí uvnitř a 100 venku. Nadále bude pravděpodobně platit pravidlo mít zakrytá ústa a nos, nejlépe respirátorem. Účastníci, vyjma praktické výuky a zkoušek, budou muset sedět a mít mezi sebou alespoň jedno volné místo.

Skupinových prohlídek se podle Arenbergera bude smět zúčastnit maximálně deset lidí, případně 30, pokud prokážou svou bezinfekčnost. Veletrhy se od 10. května mohou konat za dodržení limitu jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy, která je přístupná veřejnosti. Lidé mezi sebou musejí dodržovat odstupy alespoň dva metry.

Kromě úpravy podmínek konání kongresů dnes vláda také rozšířila možnosti využívání ubytovacích zařízení. Zatím platilo, že se lidé musí pro ubytování v hotelech a dalších zařízeních prokázat negativním testem na covid-19, certifikátem o očkování proti této nemoci nebo potvrzením o prodělání nemoci. Od 25. května mohou předložit také potvrzení zaměstnavatele o negativním testu nebo čestné prohlášení o testu ve škole, či podstoupit samotest přímo na místě.

Veletržní, kongresový a eventový průmysl je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) jedním z nejvíce postižených odvětví. Na obor jsou navíc podle MPO navázány stovky firem, které se podstatně podílejí na zaměstnanosti. Odvětví ročně generuje kumulované tržby osm až deset miliard korun. Resort v něm odhaduje pokles obratu od loňského března do října o 70 až 90 procent.

Témata: EZ

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje