Data ČSSZ: Karanténu má s e-neschopenkou 19 300 lidí, počet klesl

V karanténě na ochranu před šířením koronaviru bylo na konci víkendu s e-neschopenkou 19.200 lidí. Proti pátku tak do neděle celkový počet izolovaných osob v Česku klesl zhruba o 3150. Za volné dny se snížil ve všech krajích. Vyplývá to ze statistiky elektronických neschopenek, kterou aktualizuje Česká správa sociálního zabezpečení. Od začátku března do karantény šlo podle ministryně práce Jany Maláčové celkem přes 32.900 lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Nejvíc osob v izolaci je v Moravskoslezském kraji, a to téměř 3200. Následuje Praha, kde je s e-neschopenkou v karanténě 2900 lidí. Počet se za víkend nezvedl v žádném z okresů.

Množství lidí, kteří byli v karanténě, každý den postupně rostlo až do minulého čtvrtka. Tehdy zůstávalo doma s e-neschopenkou 22.400. V neděli byl počet izolovaných pak zhruba takový, jako před deseti dny.

Podle tabulky, kterou zveřejnila dnes na svém twitteru ministryně, lékaři v neděli vystavili 19 nových karanténních e-neschopenek. Celkem jich od začátku března do systému poslali 32.919. Z dat vyplývá, že by izolaci mělo mít za sebou přes 13.700 lidí.

Celkový počet lidí v nařízené karanténě na ochranu před nákazou novým koronavirem by mohl být o něco vyšší. Lékaři totiž mohou případy sociální správě hlásit nejen elektronicky, ale i na papírovém tiskopisu. Dosavadní šéf ústředního krizového štábu Roman Prymula před dvěma týdny řekl, že stát chce mít centrální databázi všech lidí, kteří jsou v karanténě. Měl by tak mít přehled, kolik osob skutečně v nařízené izolaci je a kde. Ministerstvo zdravotnictví má nyní na webu s údaji o šíření nákazy odkaz na statistiku e-neschopenek.

Do dvoutýdenní karantény museli od 7. března všichni, kteří se vrátili z Itálie. Od poledne 13. března pak musí do karantény ti, kteří přicestovali z vybraných zemí s vysokým rizikem šíření nákazy novým koronavirem. Týká se to Čechů i cizinců, kteří v Česku trvale či přechodně žijí. Nyní je čtrnáctidenní izolace povinná pro všechny, kteří se vracejí ze zahraničí. V karanténě bývají také lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými.

Pracovníkům v karanténě má zaměstnavatel platit 60 procent základu jejich příjmu. Vláda rozhodla o tom, že tuto náhradu výdělku uhradí místo firem stát. Zatím ale není jasné, na jaké částce stanoví strop této podpory.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie nehodlá lidem bránit ve shromažďování kvůli opatřením ministerstva

05.06.2020 18:19 Policie nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.…

Soud odmítl žalobu advokáta Černého, kterému vadí nošení roušek

05.06.2020 17:06 Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva…

Děti vylovily z řeky v Brně urnu, zřejmě i se zpopelněnými ostatky

05.06.2020 17:02 Děti v Brně vylovily z řeky urnu zřejmě i se zpopelněnými ostatky. Zabývají se tím strážníci.…

Covid-19 zaskočil epidemiology. Vyléčený pacient z Vysočiny je znovu…

05.06.2020 15:34 Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy