Drábkův exnáměstek Šiška si trest odpyká. Ústavní soud odmítl obě stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bývalého prvního náměstka na ministerstvu práce Vladimíra Šišky, podané ve dvou jeho trestních kauzách. Kvůli kontroverzním IT zakázkám si vyslechl trest čtyři roky vězení. Justice jej uznala vinným také z vydírání firmy OKsystem, ale další trest neuložila.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

ÚS rozhodoval neveřejně, první i druhé usnesení zpřístupnil ve své databázi.

Podle prvního verdiktu Šiška zneužil svou pravomoc, obešel zákon o zakázkách a sjednal výhodu firmě Fujitsu. Zakázku zadal bez výběrového řízení, místo aby dodavatele systému nechal vybrat v otevřené soutěži na základě nejnižší nabídnuté ceny. Uložený trest je mimořádně snížený, podle justice nebylo primárním motivem Šišky zvýhodnit Fujitsu, ale rychle prosadit nové, efektivnější řešení výplaty dávek.

"ÚS nespatřuje žádný rozumný důvod, pro který by měl tyto závěry obecných soudů jakkoliv revidovat a současně připomíná, že právo na spravedlivý proces nelze zaměňovat s neexistujícím právem na úspěch v soudním řízení," stojí v usnesení.

Další kauza se týkala vydírání společnosti OKsystem, která pro ministerstvo zajišťovala čtyři informační systémy. Když se úřad v roce 2011 domluvil s Fujitsu, viděla v tom firma OKsystem rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad. Šiška podle rozsudku opakovaně při schůzkách s jednatelem OKsystemu podmiňoval získání jiné zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů korun tím, že firma svou námitku stáhne. Šiška vinu od počátku odmítal. Podle obhajoby nebylo to, co se dělo mezi obchodními partnery, trestným činem.

Ani v tomto případě nenašel ÚS důvod k zásahu. "Nebyly přítomny důvodné pochybnosti ve vztahu ke skutku či osobě pachatele," stojí v usnesení. Šiška v obou stížnostech polemizoval s rozhodnutím o vině, například tvrdil, že nejednal úmyslně.

Šiška čelil ještě další obžalobě, a to v kauze údajného pokusu o zmanipulování miliardové zakázky ve prospěch firmy IBM. Justice jej pravomocně zprostila viny. Zproštěn byl také v kauze údajného zneužití pravomoci ve prospěch firmy Atos. Kvůli Šiškovým trestním kauzám rezignoval v říjnu 2012 ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se sesypali na restauraci Rio's. Kvůli Prymulovi jí likvidují pověst

23.10.2020 22:03 Aktualizováno Restaurace Rio's, v níž se navzdory platnému zákazu nacházel ve středu večer ministr zdravotnictví…

Schůzka Prymuly s Faltýnkem zaskočila Vyšehradskou kapitulu, děkan o ničem…

23.10.2020 15:19 Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO…

Česká televize prodlužuje vysílání programu ČT3, jeho obliba mezi důchodci…

23.10.2020 13:02 V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu…

V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz…

23.10.2020 12:05 Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama