Drábkův exnáměstek Šiška si trest odpyká. Ústavní soud odmítl obě stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bývalého prvního náměstka na ministerstvu práce Vladimíra Šišky, podané ve dvou jeho trestních kauzách. Kvůli kontroverzním IT zakázkám si vyslechl trest čtyři roky vězení. Justice jej uznala vinným také z vydírání firmy OKsystem, ale další trest neuložila.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

ÚS rozhodoval neveřejně, první i druhé usnesení zpřístupnil ve své databázi.

Podle prvního verdiktu Šiška zneužil svou pravomoc, obešel zákon o zakázkách a sjednal výhodu firmě Fujitsu. Zakázku zadal bez výběrového řízení, místo aby dodavatele systému nechal vybrat v otevřené soutěži na základě nejnižší nabídnuté ceny. Uložený trest je mimořádně snížený, podle justice nebylo primárním motivem Šišky zvýhodnit Fujitsu, ale rychle prosadit nové, efektivnější řešení výplaty dávek.

"ÚS nespatřuje žádný rozumný důvod, pro který by měl tyto závěry obecných soudů jakkoliv revidovat a současně připomíná, že právo na spravedlivý proces nelze zaměňovat s neexistujícím právem na úspěch v soudním řízení," stojí v usnesení.

Další kauza se týkala vydírání společnosti OKsystem, která pro ministerstvo zajišťovala čtyři informační systémy. Když se úřad v roce 2011 domluvil s Fujitsu, viděla v tom firma OKsystem rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad. Šiška podle rozsudku opakovaně při schůzkách s jednatelem OKsystemu podmiňoval získání jiné zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů korun tím, že firma svou námitku stáhne. Šiška vinu od počátku odmítal. Podle obhajoby nebylo to, co se dělo mezi obchodními partnery, trestným činem.

Ani v tomto případě nenašel ÚS důvod k zásahu. "Nebyly přítomny důvodné pochybnosti ve vztahu ke skutku či osobě pachatele," stojí v usnesení. Šiška v obou stížnostech polemizoval s rozhodnutím o vině, například tvrdil, že nejednal úmyslně.

Šiška čelil ještě další obžalobě, a to v kauze údajného pokusu o zmanipulování miliardové zakázky ve prospěch firmy IBM. Justice jej pravomocně zprostila viny. Zproštěn byl také v kauze údajného zneužití pravomoci ve prospěch firmy Atos. Kvůli Šiškovým trestním kauzám rezignoval v říjnu 2012 ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela Kamila Moučková (†92), tvář protiokupačního vysílání v roce 1968

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Ve věku 92 let zemřela Kamila Moučková, televizní a rozhlasová moderátorka a hlasatelka, která v…

Rekonstrukce státu a Milion chvilek se postavily za svobodu České televize

24.11.2020 18:57 Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové…

OBRAZEM: Rekonstrukce státu a Milion chvilek na happeningu před ČT

24.11.2020 18:55 Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové…

Vánoční stromy v Brně se rozsvítí v pátek. Nad trhy letos visí otazník

24.11.2020 17:49 Vánoční šestnáctimetrová jedle, která bude brněnské náměstí Svobody zdobit až do začátku ledna, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama