Expedice kolem světa: Doufám, že nás vůz Tatra nikde nenechá "ve štychu", říká cestovatel

Cestovatel a člen expedice Tatra kolem světa 2 Marek Havlíček měl na startu výpravy jedinou obavu z toho, aby vůz nenechal během cesty její účastníky několik dní nebo týdnů "ve štychu". Proto, aby se to nestalo, byla podle něj použita na voze řada revolučních nanotechnologií, uplatněná například při ošetření auta. Posádka je také vybavena řadou náhradních dílů. Havlíček to při dnešním odjezdu expedice z Prahy řekl ČTK.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jede s námi také doprovodné vozidlo, které by v případě potřeby mohlo dovést další náhradní díly," uvedl Havlíček, který se jako jediný zúčastní celé tříleté cesty. Členové expedice během ní plánují ujet přibližně 270.000 kilometrů přes 69 zemí. Cestovatelského projektu se má postupně zúčastnit zhruba 300 lidí, podle Havlíčka asi 80 během první etapy, která má skončit za devět měsíců na východě Ruska.

Expedice chce navázat na výpravu Tatra kolem světa z konce 80. let minulého století. Jedním z hlavních cílů je podobně jako tehdy šířit dobré jméno Česka a českých výrobků ve světě.

"Propagovat dobré jméno České republiky je jeden z cílů. Chceme také lidem zprostředkovat ten zážitek. Ať už pojedou s námi, nebo nás budou sledovat na sociálních sítích," uvedl Havlíček. Cílem podle něj je také přinést informace z dalekých končin do ČR. "Protože, i když žijeme ve světě internetu a médií, tak málokdo prostě ví, jak žije rodina v Mongolsku, malé děti v Tádžikistánu, a jak jedenáctiletý kluk někde v Kyrgystánu dokáže zabít a naporcovat ovci," podotkl. Doplnil, že z výpravy vznikne také mimo jiné televizní seriál, prvních deset dílů bude odvysíláno už letos na podzim.

Další z účastnic expedice Kateřina Božková dnes ČTK řekla, že cestovat ji nutí mimo jiné to, že ráda objevuje cizí kuchyně. "Všude je to jiné, kulturní střety jsou. Člověka to ale může naučit jiné vnímání světa. Čím víc toho člověk zažije, tím více si rozšíří obzory. Nepřemýšlí prostě jenom jako Evropan," dodala.

Celkové náklady expedice od koupě vozu přes stavbu obytné části po přepravu se odhadují až na 25 milionů korun. Havlíček a další spoluorganizátor Petr Holeček z velké části financují cestu z vlastních zdrojů. "Je to rozděleno zhruba na třetiny. Třetinu financujeme my, třetinu partneři a sponzoři a třetinu dočasní členové výpravy," doplnil Havlíček.

Dnešního slavnostního odjezdu expedice od pražského Rudolfina se zúčastnila řada hostů, mimo jiné ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Ministerstvo podle něj vyzývá české firmy, ale třeba i neziskové organizace, které působí po celém světě, aby se na resort obrátily a ministerstvo je s expedicí propojí. "Zajistíme jim možnost se setkat, řekneme jim, kde kdo kdy bude. Zapojili jsme všechny naše pobočky CzechTradu a CzechInvestu, což je téměř 60 kanceláří po celém světě, které mají za úkol propagovat Českou republiku a zprostředkovávat exporty, importy a investice našich podnikatelů," řekl dnes ČTK ministr, který s cestovatelem není v žádném příbuzenském vztahu.

Výprava v 80. letech jela speciálně upraveným vozem Tatra T 815 GTC. Její nástupci mají k dispozici rovněž speciál, vůz Tatra T 815 4x4 v expediční úpravě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Známý kuchař píše Babišovi: Jste jen vysavač systému a bezcharakterní vůdce

03.04.2020 22:18 Aktualizováno Živnostníci dávají jasně najevo, že opatření, které připravila vláda v čele s šéfkou státní kasy…

Preventivní užívání paracetamolu neochrání před COVID-19. Naopak může…

03.04.2020 17:06 Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako…

Remdesivir zabral. Pacient s COVID-19 se uzdravuje, nemoc u něj měla…

03.04.2020 17:04 Aktualizováno Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci COVID-19 v Česku, který se léčil ve Všeobecné…

Čtveřice migrantů se vezla v kamionu, skončili na Vyškovsku

03.04.2020 16:06 Policie na Vyškovsku zadržela čtyři muže původem z Afriky ve věku 22 až 26 let, do země vstoupili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy