Forum 2000: Demokracie není samozřejmost, řekla moldavská premiérka v Praze

Demokracie není nic samozřejmého a musí se za ni bojovat každý den. Na úvod mezinárodní konference Forum 2000 to dnes řekla moldavská premiérka Maia Sanduová. Zároveň upozornila, že kromě hodnot svobody a demokracie musí politici myslet i na blahobyt obyvatel, protože ti jinak mohou podlehnout vábení autoritářů, kteří jim slíbí zlepšení životní úrovně, ale o demokracii je připraví.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Maia Sandu
doporučujeme

Letošní ročník Fora 2000 má podtitul Jak obnovit naděje roku 1989 a odkazuje na demokratické změny ve světě před 30 lety. Sanduová v úvodním projevu konference připomněla, že také Moldavané na přelomu let 1989 a 1990 bojovali za svobodu a demokracii a podařilo se jim získat nezávislost na Sovětském svazu. "Očekávali jsme, že demokracie a svoboda u nás brzy zakoření, ale zmýlili jsme se," řekla.

Moldavská premiérka připomněla, že se její země potýkala se systémovou korupcí a vrátila se k autoritářské vládě. Podle ní je třeba, aby si svět vzal lekci z moldavských událostí a uvědomil si, že demokracie není nic samozřejmého. "Demokracie je výsledek tvrdé práce," zdůraznila.

Sanduová také upozornila, že i když jsou demokracie a svoboda základní hodnoty, nesmí politici zapomínat ani na blahobyt obyvatel. "Pokud bude mnoho lidí žít v chudobě, nemůžete být překvapeni, že budou volit autoritářské vůdce," upozornila. Poukázala přitom na situaci v Moldavsku na přelomu století, kdy v zemi sice byl demokratický režim, ale téměř tři čtvrtiny lidí žily pod hranicí chudoby, což umožnilo volební vítězství komunistů, kteří svobody znovu omezili.

Letošní 23. ročník Fora 2000 se zabývá třicetiletou zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i výzvami, před kterými demokracie stojí. Hlavním řečníkem dnešního dne měla být slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ta však ze zdravotních důvodů svou účast v neděli zrušila.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti po několika dnech ukončili blokádu Karolina

18.11.2019 21:01 Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se dnes…

Útok na romské děti v Lipníku? Začal soud, obžalovaní manželé vinu odmítli

18.11.2019 16:53 Aktualizováno Přerovský soud dnes otevřel případ letošního napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v…

Nejvyšší soud řeší kauzu OKD. Zeman podal dovolání v neprospěch obviněných

18.11.2019 16:50 Nejvyšší soud začal přezkoumávat zprošťující verdikt nad třemi muži obžalovanými v souvislosti s…

Neoficiální novoroční ohňostroj v Praze? Má uctít Gotta, výběr peněz vázne

18.11.2019 16:16 Aktualizováno Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama