Země zvýšily dovoz z EU až o 300 procent. Rusku pomáhají obcházet sankce

Některé země se proti ruskému vlivu snaží bojovat, co jim síly stačí, zatímco jiné profitují z uvalených sankcí. Import ze zemí EU se například u Kyrgyzstánu zvýšil o 300 procent. Tento fakt odhalil země, které Rusům pomáhají sankce obcházet. Jedna z nich je i v NATO. 

Server Euronews informoval o ostrém vnitropolitickém boji a informační válce v Moldavsku a Gruzii. Oponenti se obviňují z propagandy a používání materiálů, které obsahují ruské dezinformace. Obě země usilují o členství v Evropské unii. „V Gruzii se tato konfrontace jeví jako obzvláště ostrá vzhledem k polarizaci médií a společnosti,“ připomněl zástupce ředitele pro vědu Justin Gilberth z Caucasus Research Resource Centre.   

Během summitu Evropského politického společenství (EPC) v Kišiněvu gruzínský premiér Irakli Garibashvilli zdůraznil, že aby Gruzie získala kandidátský status EU, potřebuje udržovat dialog na vysoké politické úrovni. Což se jí díky shromáždění dařilo, stejně jako Moldavsku. 

Právě prezidentka Maia Sandu si pochvalovala možnost summit EPC pořádat. Pořadatelství EPC summitu je jedním z řady důkazů, že se Moldavsko od ruského vlivu vzdaluje. Tento fakt potvrdil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz minulý týden tamní velvyslanec Stanislav Kázecký. „V Moldavsku se odjakživa stýkají politické názory z východu a ze západu, které jsou přibližně vyrovnané. Nicméně v těch posledních prezidentských volbách prezidentka Sandu zvítězila poměrně výrazně. To potvrzuje, že větší část voličů je zainteresovaná v proevropském směřování Moldavska,“ přiblížil.  

V obou zemích se Moskva snaží ovlivňovat politiku pomocí měkké síly. „Nikoliv pozitivním, ale negativním způsobem. To znamená, že se Moskva nesnaží vytvořit pozitivní obraz Ruska, ale snaží se vytvořit negativní obraz západního světa,“ vylíčil nezávislý novinář Razi Zhante.  
Konkrétně Moldavsko zažívá politický boj způsobený proruskými materiály. Politici si stěžují na propagandu v souvislosti s rozdělením na stoupence proruského a evropského vektoru vývoje.

„Tento konflikt odráží revanšistické snahy minulého režimu,“ podotkl Felix Hett z Nadace Friedricha Eberta v Moldavsku. Podle něj je největší hrozbou moldavské vlády návrat starých kleptokratických, oligarchických a na Rusko orientovaných sil k moci. „A myslím, že je to největší problém v tom smyslu, že využívají tyto ruské narativy k prosazování své vlastní vnitropolitické agendy,“ dodal Hett.  

Skvělí partneři pro obcházení sankcí 

Moldavsko a Gruzie jsou jen malým zlomkem celého postsovětského světa. Zvláštní vyslanec EU pro provádění sankcí vyzval Kyrgyzstán a další země v politické a hospodářské sféře Moskvy, aby nepomáhaly Rusku v jeho pokusech vyhnout se sankcím. Informoval o tom server Rádia Svobodná Evropa.  

V posledních měsících došlo k až 300% nárůstu dovozu zboží z Evropské unie do středoasijských zemí a Arménie, Gruzie, Srbska či Spojených arabských emirátů. Až v 770 položkách dovážených z EU do jiných zemí bylo nalezeno ruské vojenské vybavení a zbraně používané ve válce proti Ukrajině, což je jasný signál, že některé země jsou využívány jako tranzitní body pro tok zboží do Ruska.  

Kyrgyzský ministr hospodářství a obchodu Daniyar Amangeldiev zdůraznil, že obchod jeho země, stejně jako ostatních, probíhá v souladu se všemi zákony a předpisy. Podle něj ale Biškek nemůže zaručit, že do Ruska není vyváženo žádné sankciované zboží.  

Spojené státy podle RFE/RL však upozornily, že se ruské společnosti účinně vyhnuly sankcím pomocí prostředníků v Číně, Arménii, Turecku, Uzbekistánu a Spojených arabských emirátech.  

Související

Více souvisejících

Rusko protiruské sankce Moldavsko Gruzie Maia Sandu

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 56 minutami

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tusk: Tisíce migrantů z Afriky do Evropy pašuje Rusko

Polský premiér Donald Tusk v úterý obvinil Rusko z pokusů o propašování tisíců migrantů z Afriky do Evropy. Polsko už o víkendu avizovalo, že se chystá posílit své východní hranice, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy