Země zvýšily dovoz z EU až o 300 procent. Rusku pomáhají obcházet sankce

Některé země se proti ruskému vlivu snaží bojovat, co jim síly stačí, zatímco jiné profitují z uvalených sankcí. Import ze zemí EU se například u Kyrgyzstánu zvýšil o 300 procent. Tento fakt odhalil země, které Rusům pomáhají sankce obcházet. Jedna z nich je i v NATO. 

Server Euronews informoval o ostrém vnitropolitickém boji a informační válce v Moldavsku a Gruzii. Oponenti se obviňují z propagandy a používání materiálů, které obsahují ruské dezinformace. Obě země usilují o členství v Evropské unii. „V Gruzii se tato konfrontace jeví jako obzvláště ostrá vzhledem k polarizaci médií a společnosti,“ připomněl zástupce ředitele pro vědu Justin Gilberth z Caucasus Research Resource Centre.   

Během summitu Evropského politického společenství (EPC) v Kišiněvu gruzínský premiér Irakli Garibashvilli zdůraznil, že aby Gruzie získala kandidátský status EU, potřebuje udržovat dialog na vysoké politické úrovni. Což se jí díky shromáždění dařilo, stejně jako Moldavsku. 

Právě prezidentka Maia Sandu si pochvalovala možnost summit EPC pořádat. Pořadatelství EPC summitu je jedním z řady důkazů, že se Moldavsko od ruského vlivu vzdaluje. Tento fakt potvrdil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz minulý týden tamní velvyslanec Stanislav Kázecký. „V Moldavsku se odjakživa stýkají politické názory z východu a ze západu, které jsou přibližně vyrovnané. Nicméně v těch posledních prezidentských volbách prezidentka Sandu zvítězila poměrně výrazně. To potvrzuje, že větší část voličů je zainteresovaná v proevropském směřování Moldavska,“ přiblížil.  

V obou zemích se Moskva snaží ovlivňovat politiku pomocí měkké síly. „Nikoliv pozitivním, ale negativním způsobem. To znamená, že se Moskva nesnaží vytvořit pozitivní obraz Ruska, ale snaží se vytvořit negativní obraz západního světa,“ vylíčil nezávislý novinář Razi Zhante.  
Konkrétně Moldavsko zažívá politický boj způsobený proruskými materiály. Politici si stěžují na propagandu v souvislosti s rozdělením na stoupence proruského a evropského vektoru vývoje.

„Tento konflikt odráží revanšistické snahy minulého režimu,“ podotkl Felix Hett z Nadace Friedricha Eberta v Moldavsku. Podle něj je největší hrozbou moldavské vlády návrat starých kleptokratických, oligarchických a na Rusko orientovaných sil k moci. „A myslím, že je to největší problém v tom smyslu, že využívají tyto ruské narativy k prosazování své vlastní vnitropolitické agendy,“ dodal Hett.  

Skvělí partneři pro obcházení sankcí 

Moldavsko a Gruzie jsou jen malým zlomkem celého postsovětského světa. Zvláštní vyslanec EU pro provádění sankcí vyzval Kyrgyzstán a další země v politické a hospodářské sféře Moskvy, aby nepomáhaly Rusku v jeho pokusech vyhnout se sankcím. Informoval o tom server Rádia Svobodná Evropa.  

V posledních měsících došlo k až 300% nárůstu dovozu zboží z Evropské unie do středoasijských zemí a Arménie, Gruzie, Srbska či Spojených arabských emirátů. Až v 770 položkách dovážených z EU do jiných zemí bylo nalezeno ruské vojenské vybavení a zbraně používané ve válce proti Ukrajině, což je jasný signál, že některé země jsou využívány jako tranzitní body pro tok zboží do Ruska.  

Kyrgyzský ministr hospodářství a obchodu Daniyar Amangeldiev zdůraznil, že obchod jeho země, stejně jako ostatních, probíhá v souladu se všemi zákony a předpisy. Podle něj ale Biškek nemůže zaručit, že do Ruska není vyváženo žádné sankciované zboží.  

Spojené státy podle RFE/RL však upozornily, že se ruské společnosti účinně vyhnuly sankcím pomocí prostředníků v Číně, Arménii, Turecku, Uzbekistánu a Spojených arabských emirátech.  

Související

Více souvisejících

Rusko protiruské sankce Moldavsko Gruzie Maia Sandu

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy