Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

Moldavsko díky pořádání summitu Evropského politického společenství (EPC) ukázalo, jak je pro celý evropský kontinent důležité. Potvrdil to rumunský prezident Klaus Iohannis. „S potěšením jsem se zúčastnil druhého summitu Evropského politického společenství v Moldavsku. Vypovídá to o sbližování EU a Moldavska a vážnosti jeho úsilí o reformy nezbytné pro vstup do EU. Rumunsko bude i nadále plně podporovat cestu Moldavska do Evropské unie,“ napsal na Twitteru.

Server Balkan Insight ještě před summitem EPC informoval o řadě výhod, které Moldavsko nově nabývá. Brusel s Kišiněvem podepsali dohodu o snížení roamingových tarifů, platnou od 1. ledna 2024. EU navýší balíček makrofinanční pomoci Moldavsku o dalších 600 milionů eur – země tedy od unie dostane 1,6 miliardy eur. Dále obdrží částku 160 milionů eur pro zvýšení energetické účinnosti obytných budov, 50 milionů eur na obnovu železnic a 40 milionů na obranný sektor.

V rámci summitu se dále setkali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. „Jednali jsme o konkrétních způsobech realizace ukrajinského mírového vzorce a upevnění globální podpory ukrajinské mírové iniciativy. Dotkli jsme se také tématu bezpečnostních záruk, které naše země usiluje získat předtím, než se stane plnoprávným členem NATO. Kromě toho jsem zdůraznil potřebu bezpodmínečného zrušení vývozních omezení na ukrajinské zemědělské produkty,“ vylíčil Zelenskyj.

Ukrajinský lídr se setkal také s předsedy vlády Albánie Edi Ramem a Severní Makedonie Dimitarem Kovachevskim. Tirana i Skopje se stejně jako Kyjev ucházejí o členství v Evropské unii. „Vedoucím představitelům jsem poděkoval za jejich důslednou všestrannou podporu Ukrajiny a praktickou pomoc v boji proti ruské agresi, zejména za přistoupení balkánských zemí ke všem balíčkům sankcí EU vůči Rusku.“

Novinář Thomas van Linge prostřednictvím Twitteru zveřejnil fotografii, kde si podávají ruce srbský prezident Alexandr Vučić právě se Zelenským. Stalo se tak poprvé od ruské invaze. Linge následně doplnil, že Vučić dorazil k Zelenskému jen několik chvil poté, co se ukrajinský prezident bavil se svým kosovským protějškem Osmanim.

Ze summitu EPC je nadšený gruzínský premiér Irakli Garibashvilli. „Výborná příležitost pro Gruzii se účastnit diskuzí s našimi partnery. Ve světle současných geopolitických výzev je udržování dialogu na vysoké úrovni důležité pro Gruzii pro dosahování kandidatury do EU,“ napsal na Twitteru. Gruzie se snažila o získání kandidátského statusu již loni společně s Ukrajinou a Moldavskem, jako jediná však neuspěla. Je to důkaz postupného zvyšování odolnosti Tbilisi vůči ruskému vlivu. Moskva před patnácti lety proti Gruzii vedla válku.

Účast na summitu na poslední chvíli odvolal znovuzvolený turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informoval o tom server Politico.

Odpolední program ve jménu jednání

Americký novinář David Smith zveřejnil fotografie trialogu mezi ukrajinským prezidentem Zelenským, moldavskou prezidentskou Maiou Sandu a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Britský premiér Rishi Sunak následně oznámil, že se setkává s evropskými lídry, kteří kladou řešení nelegální migrace na první místo mezinárodní agendy. „S Albánií, Francií a EU jsme již uzavřeli dohody o migraci s cílem zastavit lodě. Tento globální problém vyžaduje spolupráci a Spojené království se ujímá vedení,“ popsal.

Portugalsko, další z důležitých hráčů na evropských mořích, summit pojalo coby prostředí pro debatování o energetické transformaci. „Podělil jsem se s vámi o naši průkopnickou cestu v oblasti energetické transformace s výsledky například ve výrobě zeleného vodíku. Zmínil jsem se o příspěvku, který může Portugalsko poskytnout Evropě v oblasti strategické autonomie,“ napsal portugalský premiér António Costa na Twitteru.

Později Costa po setkání s premiérem Dorinem Receanem ocenil odolnost Moldavska, které se podle něj nachází v obtížném regionu. Jednal také s předsedou vlády Andorrského knížectví Xavierem Espotem Zamorou.

Vyřeší Náhorní Karabach?

Moldavský prezidentka Maia Sandu se již včera setkala se svým ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Aliyevem. Ocenila diskuzi nad prohlubováním přátelstvím obou zemí v oblasti ekonomiky, zemědělství a energetiky. Právě od Baku se dnes očekává velký průlom ve vztazích s Arménií, na stole je totiž možné ukončení konfliktu o Náhorní Karabach.

Odpoledne novinář Thomas van Linge prostřednictvím Twitteru informoval o jednání mezi představiteli Arménie, Ázerbájdžánu, Francie, Německa a Evropské unie. Tři poslední jmenovaní zde jsou kvůli mediaci jednání mezi znesvářenými Armény a Ázerbájdžánci. Na mítink upozornil také arménský úřad vlády.

Mezitím tentýž novinář zveřejnil fotografie zásadní diplomatické hry, na kterých lze vidět setkání kosovské prezidentky Vjosy Osmani s Volodymyrem Zelenským, načež za ukrajinským lídrem přispěchá srbský prezident Vučić.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Více souvisejících

summit Evropského politického společenství (EPC) Moldavsko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Aleksandr Vučič (srbský prezident)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy