Lidé před čínskou ambasádou podpořili hnutí Fa-lun-kung, velvyslanec dostal dopis

Meditační hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) podpořili lidé před čínskou ambasádou v Praze. Připomněli tak 21 let od doby, kdy čínské úřady hnutí v Číně zakázaly a začaly jeho stoupence pronásledovat.

Svíčková vigilie hnutí Fa-lun-kung
doporučujeme

Takzvaná svíčková vigilie začala v neděli večer a skončila dnes v dopoledne přečtením dopisu určenému čínskému velvyslanci Čang Ťien-minovi. V něm členové Asociace Falun Gong ČR, z. s., která akci organizovala, žádali ukončení pronásledování stoupenců hnutí, propuštění vězňů svědomí a ukončení násilného odebírání orgánů vězňům. Dopis pak organizátoři vhodili do schránky velvyslanectví.

Akce začala přečtením společného prohlášení členů parlamentů 16 zemí adresovaných čínské vládě. Organizátoři pak napsali jména vybraných obětí na chodník před ambasádu, kde také umístili fotografie lidí, kteří byli umučeni nebo na následky mučení zemřeli. Podle předsedkyně Falun Gong Veroniky Sunové se v neděli akce zúčastnilo asi 60 lidí, přes noc až do rána bylo účastníků asi 30.

Hnutí pořádá happening každoročně, podle Sunové však ambasáda na naléhání organizace ani politiků nereaguje. "Žádné reakce, žádný dialog neexistuje," řekla dnes ČTK při modlitbě Sunová. Podpora a povědomí o problematice však podle ní ve světě i v Česku sílí. Loni v březnu například schválil Senát rezoluci odsuzující pronásledování stoupenců hnutí.

Meditační praxe Fa-lun-kung pochází z buddhismu. Vznikla v roce 1992 a v krátké době si ji po světě oblíbily miliony lidí. Zahrnuje pomalá, energetická cvičení a klade důraz na hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Věnují se jí lidé ve více než stovce zemí, byť hnutí religionisté označují za novodobou sektu založenou na kultu osobnosti jejího zakladatele Li Chung-č'a.

Původně hnutí v Číně podporovala i vláda, od července 1999 jsou ale jeho členové perzekvováni. Bezprostředním důvodem k postavení hnutí mimo zákon byla před 21 lety mírumilovná demonstrace zhruba 10.000 jeho přívrženců před vládním komplexem v Pekingu, na které požadovali oficiální uznání pro své duchovní hnutí. Čínští komunisté v hnutí spatřují politickou hrozbu. Jedním z důvodů je prý to, že za sedm let se meditačnímu cvičení začalo věnovat více lidí, než bylo členů komunistické strany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Střeleckém ostrově začal festival Prague Pride, podpořila ho americká…

03.08.2020 20:40 Na pražském Střeleckém ostrově dnes večer oficiálně začal desátý ročník festivalu Prague Pride,…

Kauza žen viněných z propagace neonacismu se opět otevře, osvobozující…

03.08.2020 14:09 Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat případem žen, které čelí obžalobě z podpory a…

Kreml nás vnímá jako gubernii, která musí poslouchat. Odstup bychom si…

03.08.2020 14:07 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace jsou součástí hybridní války a v dnešní době se s nimi setkává každý…

Chudoba a stigma. Jak pomoci dětem vězněných rodičů? Masarykova univerzita…

03.08.2020 13:31 V Česku je aktuálně až 40.000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Uchovat vztah…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama