Lidé se bojí přiznat, kde se pohybovali. Stát za paměťové mapy trestat nebude

Paměťová mapa, která vznikne z dat mobilních operátorů jako součást takzvané chytré karantény, nebude podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly sloužit ke kontrole dodržování vládních nařízení. Lidé podle něj nechtějí dávat souhlas k využití svých dat, pokud nařízení porušovali. Chytrá karanténa se začala testovat před Velikonocemi na jihu Moravy a po Velikonocích v dalších částech Moravy a středních Čechách, má urychlit vyhledávání kontaktů nakažených lidí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Naprostá většina lidí v regionech, kde se chytrá karanténa testuje, podle náměstka s vytvořením paměťové mapy souhlasí. "Ptali jsme se těch, kteří nesouhlasili, a hlavní důvod byly obavy, že se pohybovali někde, kde neměli, a bojí se, že budou trestáni. Mohu dát veřejný příslib, že nebudeme pranýřovat nikoho za to, že byl někde jinde, než měl být," řekl Prymula. Podle něj je důležité vědět, jestli se člověk potkal s někým, koho mohl nakazit.

Podle náměstka se v regionech, kde se karanténa testuje, ukazuje, že systém výrazně napomáhá osvěžení paměti, zejména tam, kde se člověk pohyboval na více místech. "Mapa umožňuje zaznamenat místo, kde dotyčný jedinec strávil více než 15 minut, v některých případech 30 až 40 terčíků, kde se člověk za pět dní zpátky zastavil," doplnil Prymula.

Chytrá karanténa umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu jeho mobilního telefonu za posledních pět dní k vytvoření vzpomínkové mapy míst, kde se pohyboval. Má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a je ho tedy třeba otestovat. Do tří dnů by pak hygienici měli všechny rizikové kontakty poslat do karantény. Na test budou moci dorazit zhruba za další dva dny vlastním autem na odběrové místo nebo k nim dorazí výjezdový tým.

Součástí systému je i 33 odběrových týmů armády, které posílí současnou síť pevných odběrových míst a sanitek, které jezdí do domovů. Má také manažerský software, který umožňuje řídit kapacity pro testování v laboratořích. Další nový program umožňuje sledovat vzorky od odběru až po automatické informování testovaného o výsledku.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie nehodlá lidem bránit ve shromažďování kvůli opatřením ministerstva

05.06.2020 18:19 Policie nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.…

Soud odmítl žalobu advokáta Černého, kterému vadí nošení roušek

05.06.2020 17:06 Soud odmítl žalobu advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření ministerstva…

Děti vylovily z řeky v Brně urnu, zřejmě i se zpopelněnými ostatky

05.06.2020 17:02 Děti v Brně vylovily z řeky urnu zřejmě i se zpopelněnými ostatky. Zabývají se tím strážníci.…

Covid-19 zaskočil epidemiology. Vyléčený pacient z Vysočiny je znovu…

05.06.2020 15:34 Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy