
Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.
Strategie obsahuje seznam 30 konkrétních opatření, která mají členské státy přijmout, aby zlepšily svou připravenost na širokou škálu krizí – od přírodních katastrof a průmyslových havárií až po kybernetické útoky a vojenské hrozby. Evropská komisařka pro humanitární pomoc a krizové řízení Hadja Lahbibová při představování strategie zdůraznila, že nové hrozby vyžadují nový přístup. „V Evropské unii musíme přemýšlet jinak, protože hrozby jsou jiné, a musíme myslet ve větším měřítku, protože i hrozby jsou větší,“ prohlásila Lahbibová.
Roxana Mînzatuová, která má v Komisi na starosti oblast připravenosti, zdůraznila, že Unie nepostupuje od nuly. „Pandemie covidu-19 ukázala, jak zásadní je jednat společně v rámci solidarity, koordinace a evropského rámce. To nás činí efektivnějšími a silnějšími,“ uvedla Mînzatuová.
Jedním z klíčových bodů nové strategie je zvýšení připravenosti obyvatelstva. Komise proto vyzývá členské státy, aby zajistily, že občané budou mít k dispozici nouzové balíčky, které jim umožní přežít alespoň 72 hodin v případě, že budou odříznuti od základních služeb a zásob. Tyto balíčky by měly zahrnovat potraviny, vodu, léky, kopie důležitých osobních dokumentů, přenosné rádio, baterky, nabíječky, hotovost a další nezbytnosti.
Některé členské státy již podobné pokyny vydaly, i když se délka doporučené doby soběstačnosti liší. Například ve Francii se podle webu Euronews doporučuje mít 72hodinovou nouzovou sadu, která zahrnuje nejen základní potraviny a vodu, ale také léky, náhradní baterie, teplé oblečení, klíče a základní nástroje, jako jsou univerzální nože.
Nová strategie rovněž zdůrazňuje potřebu lepší koordinace mezi civilními a vojenskými složkami a vyzývá k vytvoření celoevropského plánu zásobování, který by zahrnoval skladování surovin, energií a dalších klíčových prostředků. Evropská komise doufá, že tento plán zvýší odolnost EU vůči krizím a zajistí, že členské státy budou lépe připraveny na budoucí výzvy.
Iniciativa byla částečně inspirována přístupy některých severských zemí, které již několik let vydávají příručky a vytvářejí mobilní aplikace s radami pro případ krizí. Švédsko například doporučuje mít zásobu vody, potravin a alternativní zdroj tepla, zatímco Norsko radí obyvatelům skladovat i jodové tablety pro případ jaderné havárie. Německo vyzývá domácnosti, aby si přizpůsobily své sklepy či garáže jako improvizované bunkry a od příštího roku bude v nových stavbách povinné zřízení bezpečných úkrytů, podobně jako v Polsku.
Co by vám nemělo chybět v případě krize?
Nouzové zavazadlo vám může pomoci překonat kritické období do doby, než dorazí pomoc, a zvýšit vaše šance na přežití v případě nenadálé krizové situace. Česká republika zatím pro občany žádné doporučení k přípravě takového zavazadla nevydala, hasiči a policisté ale dlouhodobě upozorňují na výhody evakuačního zavazadla.
Evakuační zavazadlo se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné události a nařízené evakuace. Jako evakuační zavazadlo poslouží např. batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo označte svým jménem a adresou.
Podle webu Policie ČR takové zavazadlo obsahuje zejména základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb a hlavně pitnou vodu, předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor, osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti, přenosné rádio s rezervními bateriemi, toaletní a hygienické potřeby, léky, svítilnu, náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku, kapesní nůž, zápalky, šití a další drobnosti.
Základní pravidla pro přípravu nouzového zavazadla
Při sestavování nouzového balíčku je podle doporučení EU důležité myslet na soběstačnost na minimálně tři dny. Zavazadlo by mělo být lehce přenosné, například batoh nebo sportovní taška, kterou zvládnete unést i na delší vzdálenosti. Udržujte jej na snadno dostupném místě a pravidelně kontrolujte trvanlivost uložených potravin a léků.
Co by mělo obsahovat nouzové zavazadlo? Doporučuje se mít alespoň tři litry vody na osobu a den. Pokud je to možné, zahrňte také tablety na čištění vody nebo přenosný filtr, který vám umožní využít přírodní zdroje vody. Vyberte také trvanlivé a snadno připravitelné potraviny, jako jsou konzervy, sušenky, dehydrované pokrmy, instantní polévky nebo energetické tyčinky. Nezapomeňte na příbor, otvírák na konzervy a případně malý vařič na tuhý líh.
Připravte si kopie občanského průkazu, pasu, kartičky zdravotní pojišťovny a dalších důležitých dokumentů. Ideální je uchovávat je v nepromokavém obalu. Mějte s sebou i lékárničku s obvazy, náplastmi, dezinfekcí, léky proti bolesti, antipyretika a léky, které pravidelně užíváte. Vhodné je také přidat teploměr a rukavice na jedno použití.
Do zavazadla dejte také mýdlo, dezinfekční gel, toaletní papír, zubní kartáček a pastu, hygienické vložky nebo jiné potřeby podle vašich individuálních požadavků. Přibalte teplé a nepromokavé oblečení, náhradní prádlo, pevné boty, pláštěnku a pracovní rukavice. Nezapomeňte na přikrývku nebo termofólii pro udržení tepla.
Mějte po ruce bateriovou nebo ruční svítilnu, náhradní baterie, powerbanku na nabíjení mobilních zařízení a zápalky nebo zapalovač uložené ve vodotěsném obalu. Kromě nabitého mobilního telefonu si pořiďte malý přenosný rádio přijímač na baterie, který vám umožní sledovat aktuální informace i při výpadku elektřiny.
V případě výpadku elektronických systémů může být užitečné mít u sebe hotovost v menších bankovkách. Uložte si také seznam důležitých telefonních čísel, jako jsou kontakty na rodinu, záchranné složky nebo krizové linky. Nezapomeňte na potřeby pro děti (plenky, výživa), domácí mazlíčky (krmivo, vodu), brýle, sluchadla či jiné osobní pomůcky, které by vám mohly v krizové situaci chybět.
Pravidelně kontrolujte a obnovujte zásoby, zejména potraviny, léky a baterie. Doporučuje se alespoň jednou ročně provést revizi balíčku, doplnit chybějící věci a ujistit se, že vše funguje správně.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
včera

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
včera

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
včera

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
včera

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
včera

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
včera

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
včera

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
včera

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
včera

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
včera

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
včera

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
včera

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
včera

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
včera

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
včera

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
včera
Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.
Zdroj: Libor Novák