Meziroční růst cen výrobců v únoru dál zrychloval

Meziroční růst cen výrobců v únoru znovu zrychlil. V zemědělství se ceny zvýšily o 22,9 procenta po lednovém růstu o 21,4 procenta. U průmyslových výrobců zrychlil růst na 21,3 procenta z 19,4 procenta a ve stavebnictví na 8,6 procenta z 8,3 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly v únoru meziročně vyšší o 4,3 procenta, zatímco v lednu o 3,2 procenta.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

"Meziroční růst cen výrobců v tuzemském průmyslu v únoru dále akceleroval a překonal očekávání finančního trhu a je výrazně nad prognózou centrální banky," řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Za zrychlením meziročního růstu výrobních cen v průmyslu lze podle něj stejně jako v lednu vystopovat prudký růst cen v odvětví elektřiny, plynu a páry, za zmínku stojí také zrychlení růstu výrobních cen v potravinářském průmyslu.

"Více varovná je aktuální meziměsíční statistika," doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Právě výrazný cenový skok mezi lednem a únorem podle něj ukazuje, že zdražování se zdaleka nezastavilo u novoročního přeceňování, které v lednu přichází standardně, ale pokračuje silným tempem i nadále. "Na první indikace obratu směrem k lepšímu navíc stále jen marně čekáme. Zemědělské výrobky mají vzhledem k vývoji na globálních trzích 'nabito' k dalšímu zdražování," dodal.

V rostlinné výrobě ceny vzrostly o třetinu, v živočišné o 11 procent. Ceny olejnin byly letos v únoru vyšší o 44,2 procenta, obilovin o 34,3 procenta a brambor o téměř pět procent. Naopak ovoce zlevnilo o 14,5 procenta a zelenina o bezmála osm procent. Ceny skotu se zvýšily o 16,4 procenta, mléka o 13,7 procenta, drůbeže o 8,6 procenta a vejce zdražila o více než pět procent.

V průmyslu nejvíce rostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. "Úhrnný index významně ovlivnily ceny elektřiny, plynu a páry, které se zvýšily o 45,5 procenta, z toho elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 57,7 procenta," uvedli statistici. Obecné kovy a kovodělné výrobky zdražily téměř o čtvrtinu, chemické látky a výrobky o 47,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 9,5 procenta.

Materiály a výrobky pro stavebnictví meziročně zdražily zhruba o pětinu. V oblasti tržních služeb pro podniky se ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě zvýšily o 15,6 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 13,9 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 12 procent. Zdražil i pronájem a operativní leasing a také vydavatelské, právní a účetnické služby. Více se platilo rovněž za služby v pozemní dopravě.

Ve všech čtyřech případech se ceny výrobců zvýšily i v meziměsíčním srovnání. V zemědělství to bylo o tři procenta, v průmyslu o 2,2 procenta, ve stavebnictví o 0,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti letošnímu lednu o 1,8 procenta.

Značný meziroční růst cen v lednu pokračoval, hlavně opět u minerálních paliv

Vývozní ceny v lednu meziročně stouply o deset procent a dovozní o 12,8 procenta. Největší vliv na to mělo opět výrazné zdražení minerálních paliv, jejichž vývozní i dovozní ceny byly proti loňskému lednu více než dvojnásobné. Meziročně vzrostla zejména cena plynu, ve vývozu o více než 185 procent a v dovozu o téměř 230 procent. Vyplynulo to z dnes zveřejněných informací na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimíra Klimeše byly lednové ceny vývozu a dovozu významně ovlivněny pohybem kurzu koruny vůči euru a dolaru. Lednový nárůst vývozních i dovozních cen byl ale menší než v prosinci. Ceny v exportu v posledním měsíci loňského roku stouply meziročně o 11,4 procenta a v importu o 13,9 procenta.

Výrazný růst cen minerálních paliv v lednu v meziročním srovnání ale pokračoval, doplnil Klimeš.

Ve vývozu ceny minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí, meziročně narostly o 120,7 procenta. Vedle toho významně, o 41,9 procenta, stouply vývozní ceny ostatních surovin, především dřeva a kovového odpadu. O 17,6 procenta zdražily vyvážené polotovary, hlavně železo, ocel, kovové a dřevěné výrobky, a o 17,4 procenta chemikálie.

Dovozní ceny minerálních paliv se meziročně zvýšily o 104,8 procenta. Ceny polotovarů byly v dovozu proti loňskému lednu vyšší o 16,6 procenta a zdražení se týkalo zejména železa, oceli a neželezných kovů. Dovozní ceny chemikálií, zejména plastů a hnojiv, stouply o 14,7 procenta a ceny ostatních surovin, především kaučuku a dřeva, o 12,9 procenta, uvedl ČSÚ.

Meziměsíčně vývozní i dovozní ceny v lednu shodně klesly o 0,6 procenta. V obou případech na to mělo vliv zlevnění strojů a dopravních prostředků.

Související

Více souvisejících

Ceny zboží čsú

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy