Ministrem stanovená cena testu na covid-19 je podle cestovních kanceláří nepřijatelná

Cena testu na onemocnění covid-19, jak její maximální výši stanovilo ministerstvo zdravotnictví, je podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže nepřijatelná. Ministerstvo by podle něj mělo poctivě zveřejnit náklady. Papež to řekl ČTK v reakci na informaci ministra Adama Vojtěcha (za ANO), že cena testu bude od pátku nejvýše 1674 korun. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové se cena odvíjí od částky, kterou platí laboratořím zdravotní pojišťovny.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Podle našich informací je nákladová cena 350 korun," řekl Papež. Podle něj by proto cena pro spotřebitele neměla přesáhnout 500 korun. Pokud stát test stanoví jako povinnost pro cestování, měl by se také postarat o to, aby byla cena akceptovatelná, uvedl.

Nejlevnější testy laboratoří jsou nyní dostupné přibližně za 1200 korun. Vstupní náklady se podle informací ČTK mohou významně lišit podle použitých chemikálií a jejich dodavatelů. Největší položka je ale práce laboranta, protože testování trvá několik hodin a se vzorkem je třeba opakovaně pracovat. Koncem února Státní zdravotní ústav uvedl, že pokud laboratoř postupuje podle aktuální metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO), je cena testu přibližně 5000 korun.

Levnější jsou komerční testovací sady. "Předpokládáme, že cena reagencií, bez nákladů na technické vybavení, provoz laboratoře a personál, bude v řádu několika stovek korun. K nákladům na jedno vyšetření je třeba připočítat také náklady na izolaci nukleových kyselin," řekla ČTK tehdy vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková.

Negativní test na nemoc covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, by měl být podle epidemiologů jednou z podmínek letního cestování do ciziny. Některé země ho pravděpodobně budou požadovat před vjezdem. Po návratu bude povinný v České republice. Bez něj by lidé po dovolené museli do čtrnáctidenní karantény, kterou by jim stát nehradil. Pravidelně test nyní potřebují například tzv. pendleři, dosud za něj platili mezi 1800 a 3000 korunami.

Cestování do zemí s podobným rizikem nákazy by podle Papeže nemělo být podmíněno testem ani karanténou. Dvoustranné dohody mezi státy, které by měl podle Papeže stát uzavírat, aby pomohl cestovnímu ruchu jako nejvíce zasaženému odvětví, by měly zahrnovat cestování bez takové podmínky.

Aktuální čísla nakažených v České republice v přepočtu na populaci nejsou podle Papeže závažná, není proto důvod bránit cestování alespoň do vybraných zemí. Zavírání hranic je podle něj nedemokratické.

Premiér Andrej Babiš (za ANO) ve středu uvedl, že hranice se Slovenskem a Rakouskem by se mohly otevřít 8. nebo 15. června. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o tom má příští týden jednat ze zástupci obou zemí. V létě by podle Petříčka mělo být možné cestovat kromě sousedních států také do Chorvatska, Bulharska, Řecka či Slovinska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oběti násilí ze srpna 1969 se zřejmě dočkají odškodnění

30.09.2020 18:28 Oběti násilí při demonstracích ze srpna 1969, které připadaly na roční výročí okupace…

Nová opatření se dotknou i restaurací. U stolu bude moci být jen šest lidí

30.09.2020 17:20 V restauracích bude moci být od pondělí 5. října u jednoho stolu nejvýš šest lidí. Obchodů se podle…

Ambasáda USA apeluje na Američany v Česku, aby volili prezidenta

30.09.2020 15:46 Velvyslanectví Spojených států apeluje na Američany žijící v Česku, aby odevzdali své hlasy pro…

Volby 2020: ANO podle bookmakerů vyhraje ve většině krajů, souboj se čeká…

30.09.2020 15:41 Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyhraje víkendové krajské volby v osmi až devíti krajích ze 13.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama