Na česko-německé hranici se sešli sousedé. Žádají její otevření, zpívali včelku Máju

Sousedé z Čech a Saska si dnes udělali společnou procházku na několika místech podél česko-německé hranice. Jedno z nich bylo poblíž Tisé na Ústecku. Účastníci vyzvali vlády Česka a Německa, aby zahájily kroky k otevření hranic pro běžné lidi. Nemožnost vídat se s přáteli, rodinami, sousedy vnímají negativně.

ČTK to řekl jeden z organizátorů akce Jan Kvapil, který působí na katedře germanistiky ústecké filozofické fakulty. Nápad na společnou procházku vznikl ve skupině přátel. "Chybí nám osobní kontakt, ten žádná sociální síť nenahradí. Za myšlenkou stála také touha se přesvědčit o tom, že na druhé straně hranice je vše v pořádku, že tam nežije žádný vetřelec," řekl ČTK.

Současná situace narušuje podle účastníků procházky vztahy. "Je tu velká potřeba ukázat na nesmyslnost totálního uzavření hranic," uvedl Kvapil. Ještě před procházkou vznikla výzva, v níž sousedé z pohraničí žádají otevření hranic s ohledem na to, že situace se šířením nového typu koronaviru je v Česku a Sasku obdobná. "Nedopustíme, aby se příhraničí stalo opět periférií, včetně sociálních, kulturních a ekonomických důsledků," uvedli v textu zveřejněném mimo jiné na facebooku organizátoři sousedských procházek.

Během procházky v Krušných horách si lidé přes hraniční čáru popovídali a mimo jiné i společně zazpívali českou a německou verzi titulní písně seriálu Včelka Mája. "Splnilo to svůj účel, staří kamarádi se potkali a noví se poznali," uvedl Kvapil.

Současný stav bude mít podle Kvapila dopad na česko-německé vztahy. "Ty jsou stále ještě křehké. Může nás to vrátit o několik let zpátky," uvedl. Sobotní setkávání na česko-saské hranici, která je zřejmě historicky nejdéle pevně stanovenou hranicí v Evropě, se bude opakovat, řekl. Další setkání se bude konat zřejmě za dva týdny. "Budeme se takto setkávat, dokud se hranice neotevřou," dodal Kvapil.

Související

Více souvisejících

hranice Ústecký kraj Univerzita J.E. Purkyně (Ústí nad Labem) Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy