Polští farmáři zablokovali hranici s Ukrajinou. Nepouští ani osobní auta

Polští zemědělci plánují v úterý zintenzívnit protesty na hranicích s Ukrajinou, kde budou blokovat veškerou dopravu. Protesty potrvají minimálně do večera.

"Na průchodech bude naprostá blokáda veškeré dopravy," uvedl mluvčí odborové organizace zemědělců Solidarita Adrian Wawrzyniak. Kromě nákladních aut budou blokovat osobní dopravu, průjezd vojenské pomoci však podle jeho slov umožní. Stávka měla začít ráno a na některých místech potrvá až do večera, píše zpravodajský web Wiadomości.

Farmáři v několika evropských zemích vyjádřili nesouhlas s opatřeními, která Evropská unie přijímá v boji proti klimatické změně. Zároveň jsou nespokojeni s rostoucími náklady a konkurencí levnějších zemědělských produktů ze zahraničí, zejména z Ukrajiny.

Kyjev tvrdí, že vývoz zemědělských produktů do zemí Evropské unie přes východní Evropu nenarušuje místní trhy. Ukrajinští řidiči kamionů plánují nenásilné protesty na třech hraničních přechodech s Polskem, které již blokují polští zemědělci. Tato protestní akce má trvat do 15. března.

Blokády podle Ukrajiny ovlivňují její obranné schopnosti a přispívají k dosahování cílů Ruska, napsala agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí konstatoval, že situace na hranicích poukazuje na narušení solidarity, která se projevuje každodenně.

Zelenskyj zdůraznil, že pouze pět procent z ukrajinského zemědělského exportu prochází přes hranice s Polskem, a označil situaci spíše za politickou než zemědělskou. "Potřebujeme společná a rozumná rozhodnutí, která pomohou vyřešit tuto situaci," prohlásil. 

Protesty evropských zemědělců, které začaly loni, se rozšířily z východu na západ Evropské unie. Zemědělce trápí různé faktory, včetně drahých úvěrů, tlaku na ceny, nepříznivého počasí a levného dovozu, zejména z Ukrajiny. Kritizují také přílišnou regulaci. Ve své analýze to uvedl server Politico.

I když razance protestů mohla evropské politiky překvapit, nespokojenost mezi zemědělci se postupně stupňovala a bylo jen otázkou času, kdy vybuchnou v plné síle. Vliv na zemědělce má i tlak ze strany maloobchodních firem a agrochemického sektoru, zejména výrobců hnojiv.

V Evropské unii funguje společná zemědělská politika s dotacemi, která bere v úvahu rozdíly mezi východem a západem unie, včetně cen a odměňování. Levný dovoz z Ukrajiny negativně ovlivňuje zejména východní zemědělce. Politico také podotýká, že zemědělce "ždímají" vlivní maloobchodníci i agrochemické firmy.

Válka na Ukrajině a následný pokles cen plodin situaci zhoršily. Protesty začaly v Polsku a postupně se rozšířily do Německa a Francie. Důvody nespokojenosti se liší, ale vysoké náklady a klesající příjmy jsou společným tématem.

Ve východní části EU protestovali hlavně polští a rumunští zemědělci. V České republice někteří zemědělci nesouhlasí s nastavením dotací a chystají se obrátit na Ústavní soud. Němečtí farmáři protestují proti vládním škrtům v dotacích na naftu a francouzští proti smlouvám o volném obchodu a pravidlům ochrany životního prostředí.

Analýza serveru ukazuje, že v 11 zemích EU výrobní ceny zemědělců od roku 2022 do roku 2023 klesly o více než deset procent. Pouze Řecko a Kypr zaznamenaly odpovídající nárůst tržeb svých farmářů. Ceny, které zemědělci dostávají, už druhým rokem klesají a i když klesly náklady, výdělky zemědělců se v zemích EU vyvíjely v každém státě jinak. 

Související

Více souvisejících

zemědělci hranice Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy