Jede se na Babiše. Na Letné budou demonstrovat lidé z celé ČR

Tisíce lidí se chystají z Brna do Prahy na sobotní demonstraci na Letné, která je namířená proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). ČTK to řekla Hana Strašáková ze sdružení Společně Brno. Tisíce lidí jely z Brna na Letnou už při demonstraci v červnu. Podle Strašákové se situace od června ještě zhoršila.

Přidejte svůj názor 225 komentářů

demonstrace proti Babišovi (Letná, 23. 6. 2019)
doporučujeme

Demonstrace začne ve 14:00. Podle Strašákové pojede z Brna minimálně pět autobusů. "Jen u toho našeho jsme museli původní autobus s kapacitou 53 míst nahradit autobusem s 80 místy a ještě to je málo," uvedla Strašáková. Podle ní pojede mnoho lidí do Prahy také na pouť svaté Anežky, někteří poté zamíří na Letnou.

Do Prahy na pouť se vydají například brněnští lidovci. "Mše svatá se uskuteční v 10:00. Předpokládaný čas odjezdu zpět je po páté hodině večerní s tím, že necháváme na účastnících, jak s časem mezi koncem mše a odjezdem naloží," uvedl brněnský tajemník KDU-ČSL Jakub Hruška. Sám na Letnou půjde.

Strašáková uvedla, že mnoho lidí pojede do Prahy také vlakem. "Spousta lidí má lístky na vlak koupené už od léta a další se to snaží dokupovat. Objednali jsme si přepravu skupin, aby s tím dopravci počítali a navýšili kapacitu. Spousta lidí pojede také autem," řekla Strašáková.

Vozem se do Prahy chystá z Brna například Jan Šmikmátor. "Jedeme i s dětmi na celý víkend. Auto necháme někde u hotelu nebo opodál a na demonstraci se chystáme od metra pěšky," uvedl Šmikmátor.

Podle Strašákové se situace od června ještě zhoršila, protože prezident Miloš Zeman nerespektuje ústavu. "U premiéra sice bylo zastaveno trestní stíhání, ale nedostalo se nám dostatečného vysvětlení od státních zástupců. Trvá požadavek na jeho demisi a také u ministryně Benešové," dodala Strašáková. Trestní stíhání se týkalo získání dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo.

Spolek Milion chvilek chce dát na demonstraci Babišovi ultimátum. Buď vyřeší svůj střet zájmů, zbaví se holdingu Agrofert a médií a odvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), nebo ať sám odstoupí. V opačném případě vypukne další vlna protestů. V pondělí to oznámil předseda spolku Mikuláš Minář.

Na demonstraci pojede z Libereckého kraje několik speciálních autobusů. Podle mapy vyjede autobus nejen z Liberce, ale také například ze Semil nebo Loužnice na Jablonecku. Do autobusů vypravovaných z dalších míst budou moci zájemci přistoupit také třeba v Železném Brodě, Turnově nebo Jilemnici.

Z krajského města nepojede jen jeden autobus. "Zaplňujeme už druhý autobus, místa tak ještě jsou," řekla ČTK za organizátory Bára Sacher. Zájemci ještě mají možnost se hlásit prostřednictvím sociálních sítí, cesta tam a zpátky je přijde na 200 korun. Autobusy by měly z centra Liberce z Rybníčku odjíždět v sobotu v poledne.

Demonstrace za demokracii, které chtějí připomenout 30 let svobody, chyb i příležitostí se uskuteční také v neděli na náměstích a před obecními úřady po celém Libereckém kraji. V Liberci svolává spolek demonstraci na 16:30 na Sokolovské náměstí. Od kostela sv. Antonína Velikého pak vyrazí pochod na nedaleké Benešovo náměstí, kde účastníci vytvoří lidský řetěz. "Růže, svíčky a kytary s sebou, kdo chce - budeme zpívat," vzkazuje přes sociální sítě za organizátory Daniel Zah, který se mimo jiné jako student zúčastnil událostí listopadu 1989 v Liberci.

Protestní akce se v neděli uskuteční například i na Mírovém náměstí v nedalekém Jablonci nad Nisou, Riegrově náměstí v Semilech, náměstí Českého ráje v Turnově, na náměstí v Jablonném v Podještědí, před radnicí v Tanvaldu, v Libštátě nebo Loužnici. Podle organizátorů je co slavit, ale ne všechno se za 30 let povedlo, a tak je třeba se ozvat.

Z Plzeňského kraje na sobotní demonstraci na Letné pojedou podle spolku Milionu chvilek tři autobusy. Další protestující pojedou vlastní dopravou. ČTK to dnes řekla organizátorka výjezdu Jana Filipová, která organizovala autobus už na červnovou demonstraci v Praze.

Podle mapy Milionu chvilek, který protest na Letné pořádá, pojede jeden autobus z Milínova, Kornatic a Štáhlavic na jižním Plzeňsku, druhý z Domažlicka a třetí ze Sušice. "Hodně lidí ale pojede ještě vlastní dopravou a spojí to i s výletem do Prahy třeba na celý víkend," uvedla Filipová.

V Plzni se demonstrace nazvaná Zvonit klíči nestačí! Jdeme dál uskuteční 17. listopadu na centrálním náměstí. V ten den pořádá město Plzeň celodenní program Cesta svobody k 30. výročí sametové revoluce. "Naše demonstrace na to bude plynule navazovat, sejdeme se od 18:00 u kašny Anděla," řekl ČTK za organizátory Robert Elva Frouz.

V Plzni pořadatelé z iniciativ ProHnutí, Milion chvilek po demokracii a Festivalu svobody připravili čtyři hlavní témata. "Tentokrát to nebude jen o Babišovi a Zemanovi, máme čtyři hlavní témata. Bude se mluvit o klimatických změnách, o hrozbách z Kremlu, o možnostech, jak se mohou lidé bránit a kde mají brát sílu," řekl Frouz. K tématům ale nebudou mluvit jednotliví řečníci, ale vždy dva lidé povedou dialog. Akci, na které pořadatelé očekávají účast zhruba 500 lidí, doplní hudební vystoupení a slam poezie. Účastníky vyzvali, aby si s sebou vzali na náměstí svíčky.

Loading...
Vstupte do diskuze (225)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Topení v zimě jako samozřejmost? Ani v Česku ne

15.12.2019 21:59 Aktualizováno Jen 2,7 % českých domácností si nemůže dovolit vytápět své obydlí na vyhovující teplotu. Češi v…

V Peci pod Sněžkou hoří chata, hasičům přijela na pomoc i rolba

15.12.2019 21:52 Hasiči v Krkonoších hasí požár chaty u vleku sjezdovky Javor v Peci pod Sněžkou. Na místo nevede…

Na Prostějovsku hořel rodinný dům, škoda přesáhne milion korun

15.12.2019 21:35 Aktualizováno Pět jednotek hasičů likvidovalo dnes večer požár rodinného domu v Mostkovicích na Prostějovsku.…

70 let od číhošťského zázraku. Jednalo se o provokaci StB?

15.12.2019 19:55 Aktualizováno V Číhošti na Havlíčkobrodsku si lidé při dnešní mši připomněli události před 70 lety, kdy se v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama