Na Střeleckém ostrově začal festival Prague Pride, podpořila ho americká ambasáda

Na pražském Střeleckém ostrově dnes večer oficiálně začal desátý ročník festivalu Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT). Během týdne nabídne více než stovku akcí, místo tradičního průvodu Prahou v sobotu vyvrcholí plavbou lodí po Vltavě. Část akcí se také kvůli koronavirové epidemii uskuteční on-line.

Prague Pride
doporučujeme

Festival zahájilo v 18:00 DJ duo Urxins, vystoupí zpěvačka a rapperka Hellwana a uskupení Lače Manuša. Na ostrov se kvůli koronavirovým omezením dostane nejvýš tisíc lidí, po hodině limit ještě naplněn nebyl. Kromě hudebního programu jsou pro návštěvníky na ostrově připraveny i stánky s občerstvením, upomínkovými předměty, duhovými vlajkami, ale také informační stánky, například o situaci LGBT lidí v jiných evropských zemích.

Na akci dnes dorazily stovky lidí, část z nich s sebou měla duhové vlajky, další měli výrazný make-up nebo paruky. Přišlo také asi pět odpůrců festivalu s transparenty, dohlíželi na ně policisté. Odpůrci s účastníky mluvili a festival si natáčeli. Konflikt nenastal.

V týdnu jsou pro zájemce v rámci festivalu připraveny výstavy, sportovní akce, přednášky, diskuse, promítání či stand-up vystoupení. Také tam je počet míst omezený a program se bude přenášet i on-line. Organizátoři si od živého vysílání slibují, že se festival rozšíří do celé země. Kvůli koronavirovým omezením letos dorazí méně hostů z ciziny než v předchozích letech.

Festival dnes podpořil i pražský magistrát, který vyvěsil duhovou vlajku na budovu Nové radnice. Podporu vyjádřila na twitteru i americká ambasáda. Duhové nasvícení by měly získat významné budovy po Česku, a to například Nová scéna Národního divadla, brněnská Stará radnice či plzeňské Tylovo divadlo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Žena porušila karanténu. Od soudu si odnesla tříletý trest

25.09.2020 13:29 Renáta Gažová měla v květnu pozitivní test na koronavirus a hygienici jí nařídili povinnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama