Nesezdaným párům by k setkání mohlo stačit čestné prohlášení

Cizincům, kteří tvoří s českým občanem nesezdaný pár, by mohlo k příjezdu do Česka stačit čestné prohlášení jejich českého partnera. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) tím chce vyřešit situaci párů, které se kvůli pandemii koronaviru několik měsíců nemohly setkat. Ministr to dnes uvedl na twitteru.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Petříček poznamenal, že ví až o stovkách případů, kdy se nemohou setkat páry, které tvoří český občan a cizinec ze zemí mimo Evropskou unii. Vidět se nemohli kvůli zavřeným hranicím několik měsíců. Podle Petříčka je potřeba situaci řešit. "Navrhl jsem proto, aby český partner vyplnil čestné prohlášení a poskytl některé osobní údaje," napsal ministr.

Na dotaz ČTK dodal, že čestné prohlášení by se týkalo společného soužití. "Půjde také o převzetí zodpovědnosti za partnera, že má například v Česku zázemí, kde bydlet a podobně. Inspirovali jsme se v Dánsku a Rakousku," dodal Petříček.

Kvůli nebezpečí šíření koronaviru Česko zakazuje přicestování bez udání důvodů z většiny zemí. Výjimku tvoří země, které ČR zařadila na seznam bezpečných států. Na něm jsou všechny státy Evropské unie kromě Švédska, z evropských zemí dále Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán a Velká Británie. Od pondělí byl seznam rozšířen i o Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Japonsko, Jižní Koreu a Thajsko.

Lidé ze států, které jsou umístěny na seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem, mohou do ČR vstupovat jen na základě výjimek stanovených ministerstvem zdravotnictví, není možné přicestovat kvůli turistice. Čeští občané při návratu z těchto států musejí předložit negativní test na koronavirus, nebo jít do dvoutýdenní karantény.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EXKLUZIVNĚ: Mise v Bejrútu? Psovod a pes si musejí důvěřovat, během akce…

07.08.2020 22:03 Aktualizováno ROZHOVOR – Spoléhají na ně. Pětice českých psovodů se svými psy se v obrovské výhni pustila v…

Plzeň se chystá na návštěvu amerického ministra Pompea

07.08.2020 17:30 Plzeň se připravuje na úterní návštěvu ministra zahraničí USA Mikea Pompea. Hned první den svého…

Ministerstvo radí, jak se chovat u moře. Čemu se vyhnout?

07.08.2020 17:23 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro Čechy, kteří vyrazí na pobyt u moře, zveřejnilo…

Na Jihlavsku už nebudou od soboty povinné roušky v obchodech

07.08.2020 17:22 Hygienici na Vysočině zrušili k 8. srpnu opatření zavádějící na Jihlavsku povinnost nosit roušky i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama