Nezaměstnanost se v lednu zvýšila, dosáhla 4,4 procent

Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na 4,4 procenta. Na tiskové konferenci po dnešním jednání tripartity to bez dalších podrobností řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V prosinci nezaměstnanost dosahovala 4,0 procenta. Úřad práce zveřejní lednové výsledky v pátek.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

"Nezaměstnanost máme 4,4 procenta za leden. To znamená, že se nám opět zvýšila. A ten trend bude pravděpodobně pokračovat," uvedla ministryně.

V prosinci bylo bez práce 291.977 lidí. Podíl nezaměstnaných se tak zvedl na 4,0 procenta. Meziměsíčně se zvýšil ve všech 77 okresech. Podle údajů Eurostatu mělo Česko v posledním měsíci minulého roku nejnižší nezaměstnanost z členských zemí EU.

Údaje o nezaměstnanosti úřad práce oznamoval vždy šestý pracovní den po skončení měsíce. Ministerstvo se v poslední době snaží informace o vývoji ohlásit dřív. Data za leden tak budou k dispozici ne 8. února, ale už v pátek 5. února. Maláčová si za zveřejňování výsledků před zažitým termínem už dřív opakovaně vysloužila kritiku analytiků.

Poukazovali na to, že údaje o nezaměstnanosti patří k nejdůležitějším makroekonomickým statistikám a že jejich nahodilé oznamování může znejistit trhy a investory. Resort tehdy reagoval tím, že konečné výsledky zveřejňuje v ohlášený den úřad práce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Spolek Bez komunistů.cz připomněl výročí komunistického puče

25.02.2021 21:57 Ve výroční den komunistického puče z roku 1948 dnes na Staroměstském náměstí v Praze spolek Bez…

Víc než polovina lidí si myslí, že Češi mají nízké sebevědomí

25.02.2021 18:12 Víc než polovina dospělých si myslí, že Češi mají nízké sebevědomí. Naopak desetina lidí mezi 18 a…

KOMENTÁŘ: Vítězný únor je bohužel stále živý. Bolševičtí vrazi mají sochy…

25.02.2021 15:39 KOMENTÁŘ – Stále je po něm patrná nezacelená jizva v duši českého národa. Protiprávní komunistický…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama