Nezaměstnanost v květnu stoupla na 3,6 procenta, naznačují odhady

Nezaměstnanost v květnu stoupla na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta, odhadují analytici oslovení ČTK. Poměrně mírný nárůst nezaměstnanosti analytici přisuzují sezonním faktorům a vládním opatřením na udržení zaměstnanosti. V dalších měsících bude nezaměstnanost zřejmě dále růst. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za květen v pátek 3. června.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Růst nezaměstnanosti zůstal s ohledem na hloubku koronakrize velmi mírný, což je důsledek snížení počtu zahraničních pracovníků (těch, kteří se do nezaměstnaných nezapočítávají), vládních opatření na udržení zaměstnanosti a sezónních vlivů," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička upozornil, že ministerstvo práce a sociálních věcí denně hlásí počty nových uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce. "Z nich vyplývá, že nárůst nezaměstnanosti se v druhé polovině května zastavil a počet lidí bez práce se tak pohybuje mírně nad 260.000. To odpovídá podílu nezaměstnaných osob na úrovni 3,55 procenta," uvedl.

"Podíl nezaměstnaných osob v květnu dále vzrostl, stále však pravděpodobně nepůjde o žádný dramatický nárůst a předpokládáme zvýšení podílu nezaměstnaných z dubnových 3,4 procenta na 3,6 procenta. Jen mírný nárůst podílu nezaměstnaných osob je však dán i skutečností, že se příchodem léta rozjíždějí některé sezonní práce," uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka za normálních okolností nezaměstnanost v květnu klesá kvůli k pozitivním sezonním faktorům. "To však rozhodně není případ letošního jara. Hlavní příčinou květnového nárůstu nezaměstnanosti jsou jednoznačně negativní ekonomické dopady způsobené pandemií covid-19," uvedl. Podíl nezaměstnaných osob se podle něj bude v nadcházejících měsících zvyšovat a ve druhé polovině roku zamíří nad pět procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřad vlády čeká audit. Zaměří se na rovnost pohlaví

12.07.2020 21:30 Rovnost mezi muži a ženami v pracovněprávním vztahu musí platit ve všech odvětvích, včetně státních…

Malý letoun havaroval na Bruntálsku, škoda milion korun

12.07.2020 20:19 Aktualizováno Nedaleko Slezské Harty na Bruntálsku dnes odpoledne havaroval takzvaný vírník, tedy malý letoun se…

Další problém pro turisty na obzoru. Petříček řekl, o jakou zemi jde

12.07.2020 19:56 Aktualizováno Letní dovolené jsou stále v nejistotě, zejména pokud se cestovatelé rozhodnou vyrazit do ciziny.…

EXKLUZIVNĚ: Vraždu Masaryka zosnovali komunističtí agenti pod cizí vlajkou…

12.07.2020 19:51 Aktualizováno ROZHOVOR - Vůbec o jeho násilně tragickém konci nepochybuje. Badatelka Václava Jandečková je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy