Nové ceny ČEZ jsou špičkou ledovce, do budoucna asi klesnou, míní analytik

Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují maxima při současné situaci na velkoobchodním trhu s energiemi. Jde o špičku ledovce, nad tuto hranici by již ceny pro odběratele neměly stoupnout. ČTK to dnes řekl analytik ENA Jiří Gavor.

Podle něho ale celkový trh čeká ještě růst, neboť tyto ceny bude ČEZ dorovnávat i u ceníků pro další své zákazníky a zdražovat budou také ještě i další dodavatelé. Následně by ale ceny měly začít klesat, dodal.

Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, a to 11,22 Kč za kilowatthodinu (kWh). Od července se zvýší i cena plynu. Zdražení se dotkne zákazníků, kteří nemají fixovanou cenu. U tarifu, kdy odběratel používá plyn pouze na vaření, vzroste cena ze současných 2368 korun za megawatthodinu (MWh) na 3950 Kč za MWh, tedy o téměř 67 procent. Zákazníci, kteří nemají fixované ceny a mají smlouvu na dobu neurčitou, si u tarifu na ohřev vody připlatí z dosavadních 2142 Kč za MWh na 3694 Kč za MWh, tedy o 72,5 procenta více. Pokud odběratel využívá plyn i na topení, vzroste cena na 3563 až 3666 Kč za MWh, a to podle spotřeby. Dosud tito zákazníci platili 2025 až 2112 Kč za MWh.

"Většina našich zákazníků, konkrétně asi 80 %, má u plynu probíhající aktivní fixaci. Těch se tyto změny nyní nedotknou. Ceník na dobu neurčitou má přibližně pětina zákazníků. Ceníky ale upravujeme až v létě od 1. července, tedy až po topné sezoně, aby byl dopad na tyto zákazníky co nejmenší. Mrzí nás to, ale dopad ve výsledné faktuře bude v desítkách procent," řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Situace je podle Gazdíka bezprecedentní. Ceny vzrostly kvůli válce na nové rekordy a jsou velmi vysoko už dlouho, s čímž se nedalo dopředu počítat. "Mnohem důležitější je i bezpečnostní hledisko. Musíme tak nyní kvůli bezpečnosti dodávek a zásobení se před další topnou sezonou dokupovat vyšší množství plynu za aktuálně nepříznivé velkoobchodní ceny," uvedl.

Podle Gavora nové ceníky ČEZ ukazují, kam až se mohou ceny energií při současných velkoobchodních cenách dostat. "Pakliže budeme optimisticky předpokládat, že i velkoobchodní ceny elektřiny a plynu jsou na svém maximu, pokud pomineme vysloveně nějaké katastrofické scénáře, tak to je dobrá indikace, že z těchto opravdu vysokých úrovní, kdy už opravdu se jedná o ty troj- až čtyřnásobky proti rokům 2019 a 2020, očekávejme nasycení a potom pozvolný pokles," řekl Gavor.

Celkový energetický trh ale podle něj ještě čeká růst. "Pohybujeme se kolem toho maxima, je to špička ledovce konečných produktů. Myslím si, že ani ČEZ nebude mít potřebu jít nad tuto úroveň. Ostatní obchodníci tam budou pochopitelně dorovnávat, ale dál to už nepůjde, není pro to nijaký zvláštní ekonomický důvod," uvedl Gavor.

Další velcí obchodníci nyní podle zjištění ČTK neplánují znovu upravovat ceníky. Pražská energetika (PRE) zdražila od 1. dubna elektřinu, v květnu PRE zdražila také plyn. Pražská plynárenská již v dubu avizovala, že od června zdraží části zákazníků plyn, v průměru o 39 procent. Zvýšení ceny se dotkne domácností, které využívají ceník Standard, popřípadě produkty navázané na tento ceník. Zákazníků využívajících různé fixované cenové produkty a cenové produkty nenavázané na základní ceník se zvýšení ceny nijak nedotkne. Zvyšovat ceny nyní neplánuje ani E.ON nebo innogy.

Související

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.
Jaderná elektrárna Dukovany Komentář

Česko hledá odpověď na zásadní otázku. Ano, či ne novým jaderným elektrárnám?

Nedávná analýza poradenské společnosti EGÚ Brno konstatovala, že Česká republika zůstala i v roce 2023 vývozcem elektřiny do zahraničí. Podíl exportu se sice snižuje, ale i tak jsme vyvezli devět terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziročně o pět TWh méně. Česko přitom samo spotřebuje elektřiny přes šedesát TWH za rok. Ale i tak se loni ČR stala čtvrtým největším exportérem elektřiny v EU. Člověk by z toho mohl mít, tak nějak na první dobrou, radost, jenže taková zpráva a přístup řady extremistických politiků, spíše posiluje řadu mýtů, dezinformací a odsudků o energetice.

Více souvisejících

ČEZ Energetika

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Aktualizováno před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy