O volby drive-in není valný zájem ani v Praze. Zatím odhlasovalo 160 lidí

Zájem o hlasování z auta v Praze byl dopoledne poměrně nízký, vyšší zájem byl v poledních hodinách. Lidé s trvalým bydlištěm ve volebním obvodu Praha 1, 5 a 9, kteří jsou v karanténě nebo v izolaci, mají od 07:00 možnost odevzdávat na parkovištích na Letenské pláni a v areálu Polikliniky Prosek své hlasy v senátních volbách.

Volby
doporučujeme

Za sedm hodin od otevření takzvaných drive-in volebních stanovišť, tedy do 14:00, tam přijelo téměř 160 voličů, sdělil ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

"Do necelé druhé hodiny odpoledne na obou drive-in stanovištích odvolilo dohromady zatím 156 voličů. Hlasování na stanovištích je od rána plynulé a netvoří se zde fronty," uvedl Hofman. Od 07:00, kdy se volební místa otevřela, do 10:00 mělo na pražských volebních místech podle mluvčího pražského magistrátu odvoleno 30 voličů.

Na parkoviště na Letné, kde mohou volit lidé z auta z obvodu Praha 1 a Praha 5, přijela od 10:00 do 11:00 podle zpravodaje ČTK na místě další desítka vozidel. Volič chráněný rouškou u stanů před volební komisí stáhne okénko, prokáže se občanským průkazem, dostane volební lístky, v autě je dá do obálky a přes okno hodí do urny. Chvíle, kdy komise kontroluje doklad totožnosti, je jedinou, kdy si volič musí stáhnout z obličeje roušku pro kontrolu fotografie na dokladu. Jinak musí mít roušku celou dobu na obličeji. V areálu se pohybují policisté, vojáci a osoby v bezpečnostních oblecích, kteří s voliči komunikují.

Voliči z obvodu Praha 9 odevzdávají své hlasy v areálu prosecké polikliniky. I tam bylo dnes ráno hlasování bez obtíží. Krátce po poledni do 13:00 byl podle zpravodaje ČTK na místě zájem o volby vyšší než v dopoledních hodinách. Na zadní parkoviště u polikliniky, které je nyní kvůli volbám pro parkování uzavřeno, přijela desítka aut. Provoz před volebním místem koordinují policisté.

Lidé v karanténě nebo izolaci mohou hlasovat také z domova, a to do přenosných volebních schránek. O tento způsob hlasování však musí dopředu požádat, a to do čtvrtka 1. října.

Pro ostatní voliče je připraveno hlasování v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00, kdy je řádný termín voleb do třetiny Senátu. Případné druhé kolo senátních voleb bude v pátek 9. a v sobotu 10. října.

Volební místa pro hlasování z auta jsou dimenzována až na 16.000 voličů, kteří jsou aktuálně v ČR karanténě. V Česku je podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Petra Vokáče dnes pro lidi nakažené covidem-19, případně ty, co jsou v nařízené karanténě kvůli podezření na nemoc, připraveno 78 hlasovacích míst.

V Praze se letos volí v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9. Senátní obvody nekopírují městské části, po kterých jsou pojmenovány. Obvod Praha 1 zahrnuje také Prahu 7, část Prahy 2 a Troju. Pod volební obvod Praha 5 spadá také Praha 13, Řeporyje a Zličín. Obvod Praha 9 zahrnuje území městské části s výjimkou katastrálních území Hrdlořezy, Hloubětín a části Malešic. Dále zahrnuje území Prahy 14, Kbel, Horních Počernic, Újezdu nad Lesy, Běchovic, Dolních Počernic, Klánovic, Koloděj, Satalic a Vinoře.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů je navzdory covidu se svým životem spokojena, ukázal průzkum

30.10.2020 18:15 Se svým životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Nespokojeno je zhruba deset procent lidí a…

Pardubice prosí rodiče, aby neposílali děti do mateřských škol

30.10.2020 17:47 Město Pardubice požádalo rodiče předškolních dětí, aby je pokud možno přestali dávat do mateřských…

Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu o známku

30.10.2020 08:40 Atletka Zuzana Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu, který se týkal známky vydané k…

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama